Starosta Paweł Sadza i dr Marcin Leśniewski nie przekonali wszystkich włodarzy gmin, że warto wspierać Szpital Powiatowy w Pszczynie.

Szpital powiatowy, ale niektórym do niego daleko

Pszczyna03.11.2018, 09:30

Nie wszystkie gminy powiatu pszczyńskiego deklarują chęć wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Już niedługo po otwarciu szpitala jego dyrektor, dr Marcin Leśniewski, mówił, że środki z kontraktu z NFZ ledwo wystarczą na bieżące funkcjonowania szpitala, a o pieniądze na remonty, inwestycje czy zakup sprzętu medycznego będzie prosił władze powiatu oraz samorządy gminne. Konieczny jest na przykład zakup tomografu komputerowego czy rentgena.

Prośba ta została oficjalnie sformułowana 9 października, podczas konwentu starosty, burmistrza i wójtów powiatu pszczyńskiego.

- Pieniądze z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia muszą wystarczyć na bieżącą działalność szpitala, pensje pracowników czy zakup leków. W kwestii remontów w budynku czy inwestycji w zakresie sprzętu, który ciągle trzeba rozwijać i unowocześniać, potrzebne będzie wsparcie. To nie jest szpital jednego miasta czy gminy. To jest szpital dla wszystkich, których boli, a boli każdego tak samo – podkreślał Marcin Leśniewski, który wziął udział w spotkaniu.

Przychylnie do prośby dyrektora szpitala odnieśli się już włodarze trzech gmin. Zabezpieczenie środków w budżetach na wsparcie szpitala zadeklarowali wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski oraz wójt gminy Suszec, Marian Pawlas (po 200 tys. zł), a także burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol (300 tys. zł).

- Szpital w Pszczynie jest potrzebny, co pokazał okres, kiedy nie funkcjonował, a pacjenci – w tym mieszkańcy gminy Miedźna - byli przewożeni z miejsca na miejsce. Kwota 200 tys. zł nie przerasta naszych możliwości finansowych i taką propozycję przedstawię radnym. Ważne jest to, że usłyszeliśmy obietnicę od dyrektora szpitala, że pieniądze nie pójdą na bieżące funkcjonowanie szpitala, ale na zakup urządzeń – mówi Bogdan Taranowski, wójt gmin Miedźna.

Co z pozostałym gminami? Te do pomocy się nie rwą. Wsparcia nie wyklucza Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju. – Muszę na ten temat porozmawiać z radnymi. W tegorocznym budżecie gminy nie mamy zaplanowanych środków na taki cel, dlatego nie chciałam podczas konwentu rzucać jakimiś kwotami – wyjaśnia Gabriela Placha.

Mniej łaskawe są gminy Kobiór i Pawłowice. Obie podają podobne powody. - Raczej nie – pytany o wsparcie dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie odpowiada Eugeniusz Lubański, wójt gminy Kobiór. - Nie będzie nas na to stać. Powiatowi pszczyńskiemu dołożymy ok. 600 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej ul. Rodzinnej. Poza tym nasi mieszkańcy generalnie korzystają z tyskich szpitali - miejskiego i wojewódzkiego – dodaje wójt Kobióra.

Z kolei mieszkańcy gminy Pawłowice, jak twierdzi wójt Franciszek Dziendziel, korzystają ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju. - Ten szpital wspieramy finansowo na bieżąco. A powiat pszczyński dostaje od nas ogromne wsparcie, jeśli chodzi o przebudowę dróg – podkreśla Franciszek Dziendziel. – Jeśli dyrekcja szpital w Pszczynie zwróci się do nas pisemnie o takie wsparcie, temat zostanie przedstawiony radzie gminy – dodaje wójt.

Na tym jednym spotkaniu na pewno się nie skończy. – Będziemy dalej rozmawiać z gminami – mówi Marcela Grzywacz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

jack

T G+ F

Zobacz także

Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
Powiat oszacował roszczenia wobec Centrum Dializa
gorący temat
Poradnia bez kontraktu!
Poradnia bez kontraktu!
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Komentarze:

Wyciągając wnioski 2018-11-07 godz. 20:07
Nie starcza pieniędzy z kontraktu....To dziwne.Od Dializy wymagano żeby starczyło na wszystko(remonty,sprzęt)i dodatkowo na dzierżawę i spłatę długu.Jak się jest dyrektorem,to się widzi jak to wygląda, a jak się było pracownikiem to widziało się tylko dializowe zło.Obrzydliwe
arco 2018-11-04 godz. 20:59
Dializo wróć !!!
pacjent 2018-11-04 godz. 17:29
przecież wszyscy pamiętają do czego doprowadziło zarządzanie szpitalem przez powiat pszczyński w 2010r - do bankructwa szpitala
Burmi 2018-11-03 godz. 11:52
Pszczyna 26 tyś mieszkańców 300 tyś. Gmina Suszec 12 tyś. mieszkańców 200 tyś. Gmina Miedźna 16 tyś. mieszkańców 200 tyś. Takie o to porównanie. Burmistrz organizuje tablety do nieszanujących narzędzia pracy radnych a szczędzi grosza na mieszkańców.
Hahah 2018-11-03 godz. 11:45
Oto właśnie mentalność Kobiórska.skoro Kobiór nagle taki tyski się zrobił to dlaczego się do Tychów nie przyłączył jak była taka propozycja? Proponuję zrezygnować z rekultywowania trawnika i środki przeznaczyć na szpital. Lub odłączyć się z powiatu pszczynskiego skoro nie solidaryzuje się z nim.
treść:
autor:

SQL: 18