(fot. powiat)

Szpital jest priorytetem

Powiat22.10.2020, 17:54

Jeszcze w tym roku zakończy się pierwszy etap przebudowy budynku Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Wykonywane są prace związane z dostosowaniem przeciwpożarowym budynku. Powiat pszczyński przeznaczy także ok. 1,5 mln zł na wymianę windy, modernizację instalacji wodociągowej i zakup agregatu prądotwórczego.

W ubiegłym roku powiat pszczyński zlecił przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla całego szpitala. Teraz krok po kroku realizuje najważniejsze zadania. Trwają już prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym budynku. Wykonawca zajmuje się wydzieleniem przeciwpożarowym klatki schodowej, oddzieleniem przeciwpożarowym pawilonu diagnostycznego od łóżkowego, przygotowywane są również pomieszczenia dozoru i część pomieszczeń pod archiwum zakładowe. Prace pochłoną 850 tys. zł i zakończą się jeszcze w tym roku.

To nie koniec inwestycji w szpitalu. Zarząd Powiatu Pszczyńskiego zdecydował o przeznaczeniu ok. 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na dalsze prace w placówce. W najbliższych miesiącach zostanie wymieniona winda na pożarową. Powiat dołoży niezbędną kwotę do zakupu i uruchomienia agregatu prądotwórczego (część środków przekazały na ten cel gminy) i rozpocznie częściową wymianę instalacji wodociągowej w pawilonie diagnostycznym.

Tylko w tym roku powiat pszczyński dopłacił do bieżącej działalności szpitala 2 mln zł. Łącznie zaangażuje ponad 4,3 mln zł na dopłaty i rozwój.

Sytuację mocno komplikuje jednak trwająca od kilku miesięcy epidemia, która ma olbrzymi wpływ na finanse placówki. - Istotnym problemem jest niska wycena świadczeń medycznych, oczekujemy też na wypłatę środków z NFZ za nadwykonania zrealizowane przez szpital, szczególnie za przyjęte porody w kwocie ok. 1,5 mln zł - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Szpital Powiatowy w Pszczynie w sierpniu br. rozpoczął trzeci rok funkcjonowania pod sterami powiatowej spółki Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. - Rozruch nastąpił szybko i wszystkie zdarzenia z ostatnich miesięcy kładą kłody na drodze do utrzymania i rozwijania placówki. Szpital jest naszym priorytetem, dlatego w ciągu ostatnich ponad dwóch lat przeznaczyliśmy ok. 13 mln zł na dofinansowanie jego działalności. Zajmujemy się szpitalem i rozwijamy go mimo wszelkich przeszkód, bardzo poważnych przecież, ale dziś widać, jakie to ważne - mówi Barbara Bandoła.

Od kilkunastu dni w powiecie pszczyńskim następuje bardzo duży wzrost zachorowań. Sytuacja związana z zagrożeniem chorobą COVID-19 ma również duży wpływ na działalność Szpitala w Pszczynie. W ostatnim czasie ze względu na wystąpienie ognisk epidemicznych i problemy z obsadą stanowisk medycznych konieczne było zawieszenie przyjęć na kilka oddziałów. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. - Izba przyjęć pracuje na rzecz działających oddziałów i zabezpiecza działania ratujące życie. Dziękuję mojemu zespołowi, który z wielkim zaangażowaniem opiekuje się pacjentami - mówi dr. n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie i dodaje, że punkt pobierania wymazów, który działa przy szpitalu, przyjmuje coraz więcej pacjentów, dlatego jest ciągle ulepszany, żeby usprawnić proces i poprawić warunki dla badanych i badających.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
Pierwszy etap przebudowy szpitala zakończony
Maseczki i namiot dla szpitala
Maseczki i namiot dla szpitala
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18