Szkoła przyjemna i bezpieczna

18.10.2011, 11:59

Pawłowice

Historia szkoły nie jest długa, ale za to bogata w sukcesy i wysokie osiągnięcia uczniów. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach świętuje 15 lat swojego istnienia.


To nie jedyny jubileusz, jaki obchodzi w tym roku społeczność szkolna. Świętowana jest też piąta rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II. Z tej okazji 14 października w szkole odbyła się uroczysta akademia, a wcześniej uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się na mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pawłowickie liceum było jednym z pierwszych liceów, jakie powstały na Śląsku w gminach wiejskich. Przez czternaście lat funkcję dyrektora szkoły pełnił Jan Figura, obecnie dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Pawłowicach. - Połowa lat 90. to był czas, kiedy naukę na poziomie szkoły średniej rozpoczynały roczniki wyżu demograficznego. Szkół licealnych w okolicach Pawłowic było za mało. Dlatego Rada Gminy Pawłowice i wójt postawili sobie ambitne zadanie utworzenia takiej szkoły w Pawłowicach Osiedlu – przypomina historię powstania szkoły Jan Figura. Placówka została powołana do życia uchwałą Rady Gminy z 1997 r. Najpierw gmina prowadziła ją wspólnie z kuratorium oświaty, a od stycznia 1998 r. samodzielnie. W ciągu pierwszych siedmiu lat w skład ZSO, oprócz liceum ogólnokształcącego wchodziła Szkoła Podstawowa nr 3. Od 2002 r. prowadzono reorganizację placówki polegającą na likwidacji SP 3 i przekształceniu czteroletniego Liceum Ogólnokształcącego w trzyletnie Liceum Ogólnokształcące. Kolejnym przełomowym momentem w niedługiej historii ZSO było utworzenie w 2006 r. technikum górniczego, które cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Jego absolwenci mają gwarancję zatrudnienia w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Młodzież do szkoły przyciągają też klasy wojskowo-obronne w liceum. W tym samym roku szkole nadano imię Jana Pawła II.

ZSO w Pawłowicach może poszczycić się wysokim poziomem nauczania. - Wyniki egzaminów maturalnych mamy zdecydowanie powyżej średniej krajowej, w ubiegłym roku szkolnym zdawalność wyniosła 98,5%. To rzadkość, biorąc pod uwagę fakt, że w skład zespołu wchodzi technikum. Podobnie jest jeśli chodzi o zdawalność egzaminów zawodowych. Szkoła jest przyjemna i bezpieczna – mówi Jacek Kowol, który od sierpnia br. pełni obowiązki dyrektora szkoły.

jack

T G+ F

Zobacz także

Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń 2013
Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń 2013
Przyjemna nauka języka
Przyjemna nauka języka
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18