Sześćdziesięciolatka

22.09.2006, 17:54

Początki Biblioteki Publicznej w Pszczynie sięgają 1946 roku, kiedy zorganizowana została zbiórka książek w Dniu Święta Oświaty. W tym roku przyszedł czas na uroczysty jubileusz.

Po 60 latach placówka doczekała się 16 filii w całym powiecie pszczyńskim. Co roku z tutejszych zbiorów korzysta przeciętnie ponad 14 tys. czytelników. Mają w czym wybierać, gdyż Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna gromadzi i udostępnia zbiory z każdej dziedziny wiedzy, od książek dla dzieci po podręczniki akademickie. Przez kolejne lata istnienia wzbogacała się nie tylko o kolejne pozycje książkowe, ale dostosowywała się do bieżących potrzeb. W MPBP funkcjonuje Wypożyczalnia Książki Mówionej. Na jubileuszu obecne były władze samorządowe, a przede wszystkim bibliotekarze z całego powiatu. Każdy w jakiś sposób jest z biblioteką związany. Nierzadko to właśnie tutaj wypożyczyli swoją pierwszą książkę.
Barbara Stieber-Kopeć, która od 1991 roku pełni funkcję dyrektora MPBP, otrzymała w tym dniu wiele serdecznych życzeń, ale i książek, które zasilą biblioteczne zbiory. Na uroczystości obecne były również obecne poprzednie dyrektorki biblioteki, Genowefa Nowak i Monika Kościelny.
Jubileusz był okazją do nagrodzenia zasłużonych na rzecz bibliotekarstwa. Dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i promocji czytelnictwa trafiły na ręce Teresy Musik, Haliny Kędzior i Jolanty Kalafarskiej. – Nie byłoby biblioteki, gdyby nie czytelnicy, którym chciałbym również podziękować – mówił prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Profesor skorzystał również z okazji, iż na uroczystości obecni byli komendanci, Sławomir Pałasz i Dariusz Polis, zwracając uwagę na wartość, jaką mają dla historii wszelkiego rodzaju dokumenty i akta gromadzone latami w policyjnym archiwum. – Bo biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, ale miejsce na gromadzenie wszelkiego rodzaju dokumentów – dodał prof. Malicki. Wśród wielu życzeń pojawiły się również takie, które wskazywały rolę biblioteki w życiu człowieka i potrzebę czytania. – Życzę, aby już żaden z ministrów nigdy nie powiedział, że nie przeczytał żadnej książki Żeromskiego – mówiła Zofia Beberok, dyrektorka Ogniska Muzycznego w Pszczynie.
Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć pszczyńskich poetów, Marii Słomak – Sojki, Barbary Solarskiej i Wacława Kostrzewy. W refleksyjny nastrój wprowadzili zaproszonych gości Barbara Broda – Malon (śpiew) i Sebastian Malon (skrzypce). Nastrój zmienił się diametralnie, kiedy Maciej Szczawiński zaanonsował zespół Voices. Pięciu żywiołowych panów, którzy z własnym głosem potrafią robić cuda, po raz pierwszy miało okazje występować w Sali Lustrzanej. Jednak powaga miejsca nie przeszkodziła im zupełnie, by nakłonić wszystkich do wspólnego śpiewania.

agw

T G+ F

1

1
1

Zobacz także

Parking w Łące oddany do użytku
Parking w Łące oddany do użytku
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18