Na 11 listopada przygotowano koncerty, wystawy, będą też oficjalne uroczystości oraz modlitwa za Ojczyznę

Świętujmy wspólnie urodziny naszej Ojczyzny!

Powiat10.11.2018, 12:46

11 listopada będzie wyjątkowym dniem! To będzie czas radosnego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasi przodkowie 123 lata czekali, żeby znów żyć w wolnym, niepodległym kraju. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim, a Józefowi Piłsudskiemu oddano naczelne dowództwo nad wojskiem, parę dni później – całą władzę nad tworzącym się państwem. Dzień 11 listopada ustanowiony został Świętem Niepodległości.

W tym roku przypada setna rocznica tych niezwykle ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Jak będzie świętowana w powiecie pszczyńskim?

Pszczyna

11 listopada starosta Paweł Sadza i burmistrz Dariusz Skrobol zapraszają na wspólne obchody. Rozpocznie je o godz. 10.30 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po niej nastąpi przemarsz na Plac Zwycięstwa i Wolności, gdzie zostanie odśpiewany hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, zaplanowano też przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów oraz otwarcie wystawy plenerowej „uRodziny Niepodległej na Ziemi Pszczyńskiej”. Zdjęcia sprzed 100 lat udostępnione przez mieszkańców powiatu można oglądać także w Galerii Fotografii Piktorialnej „Weranda" w Goczałkowicach-Zdroju. W ramach projektu wydany został też album ze zdjęciami, powstała strona internetowa urodzinyniepodleglej.pl. Miejsko-powiatowe obchody zakończy koncert „Historia Polski wg. Jacka Kaczmarskiego”, który o godz. 18.00 odbędzie się w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury.

Wcześniej, bo 9 listopada przed budynkiem Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci polskiej kawalerii stacjonującej w Pszczynie w okresie międzywojennym.

Miedźna

W gminie Miedźna świętowanie odbywa się pod hasłem „Miedźna dla Niepodległej”. W niedzielę, 11 listopada Gminny Ośrodek Kultury organizuje koncert na parkingu przy Centrum Kultury w Woli. Całość poprowadzi Krzysztof Respondek, aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy znany z Kabaretu Rak. Respondek wystąpi też z recitalem. W programie również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z lokalnymi zespołami: Wolanie, Górzanie i Swojanie. Na scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli, będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” z eksponatami historycznymi z czasów II wojny światowej. Organizatorzy zapowiadają malowanie twarzy w barwach narodowych, ma być urodzinowy tort. Początek o godz. 16.00.

Goczałkowice-Zdrój

W październiku w Goczałkowicach-Zdroju odbył się Rodzinny Quiz na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości „Nasza wielka i mała Ojczyzna”. Wydarzenie zorganizowane na wzór quizów, jakie oglądać można w telewizji zgromadziło 30 rodzinnych drużyn, które sprawdziły swoją wiedzę o historii Polski. 8 listopada Gminny Ośrodek Kultury oraz chór Semper Communio zorganizowały rocznicowy Koncert Muzyki Polskiej „A to Polska właśnie”, który odbył się w Ogrodach Kapias. 11 listopada złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego.

Suszec

Suszec świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości w ramach 9. Niepodległej Jesieni Kulturalnej. 11 listopada odbędzie się prapremiera oraz premiera autorskiego spektaklu przygotowanego przez Monikę Panfil i Bogusława Musiolika pt. „Skok” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy suszeckim Kole Związku Górnośląskiego. W dniach 3-23 listopada w Suszcu dostępna jest Ogólnopolska Wystawa „Nasze Wielkie Historie”, która jest podsumowaniem projektu „Nasze Wielkie Historie” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu wraz z 14 innymi instytucjami z całego kraju w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Pawłowice

11 listopada o godz. 9.00 w Pawłowicach odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, po niej zaplanowano uroczystą akademię w Centrum Kultury. Wręczone zostaną nagrody „Za zasługi dla gminy Pawłowice”, wystąpi też Grupa Musicalowa eM i Karol Lucjan.

Kobiór

W Kobiórze 9 listopada Gminny Dom Kultury zaprosił na koncert niepodległościowy. Wystąpili: zespół „Kobiyrzoki”, chór „Harmonia”, Zespół Pieśni „Kobiórzanie”, zespół „Campanella”, Dawid Wituła oraz laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich. Po koncercie odbył się wernisaż wystawy malarstwa oraz fotografii Marka Urbańczyka oraz Franciszka Długajczyka, w galerii „Na piętrze”.

pako

T G+ F

Zobacz także

Ławeczka już stoi. Co o niej sądzicie?
Ławeczka już stoi. Co o niej sądzicie?
Wola: radosne urodziny Niepodległej z K. Respondkiem
Wola: radosne urodziny Niepodległej z K. Respondkiem
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18