(fot. archiwum)

Świętujmy niepodległość naszej Ojczyzny!

Powiat08.11.2019, 10:48

To już 101 lat odkąd Polska po 123 latach wydostała się z rąk zaborców. Narodowe Święto Niepodległości jest dniem radości, zadumy oraz pamięci o polskich bohaterach. W tym dniu również w naszym powiecie odbywają się uroczystości, podczas których wspominając, składa się kwiaty w miejscach pamięci.

11 listopada starosta Barbara Bandoła i burmistrz Dariusz Skrobol zapraszają na wspólne obchody. Rozpocznie je o godz. 10.30 msza w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Po mszy nastąpi przemarsz na Plac Zwycięstwa i Wolności, gdzie zostanie odśpiewany hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, zaplanowano też przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.

Również po rocznej przerwie do Pszczyńskiego Centrum Kultury powraca cykl „Wolność!”. Jego tegoroczną gwiazdą będzie zespół Lao Che, który wystąpi o godz. 19.00.

Program obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości:

10:30 - msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie
11:30 - przemarsz na Plac Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie
12:00 - część oficjalna na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie:
- uroczyste odśpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”
- przemówienia okolicznościowe
- złożenie kwiatów

Suszec świętuje 101. rocznicę odzyskania niepodległości w ramach 10. Suszeckiej Jesieni Kulturalnej. 11 listopada odbędzie się premiera autorskiego spektaklu przygotowanego przez Monikę Panfil i Bogusława Musiolika pt. „Kawaler z odzysku” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy suszeckim Kole Związku Górnośląskiego.

W gminie Miedźna świętowanie odbywa się pod hasłem „Miedźna dla Niepodległej”. W poniedziałek, 11 listopada Gminny Ośrodek Kultury organizuje koncert na parkingu przy Centrum Kultury w Woli. W programie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z lokalnymi zespołami Dankowianie, Górzanie, Orkiestrą Dętą OSP Dankowice oraz solistami Martyną Prochowską i Markiem Wadoniem. Na scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli, będzie także recital fortepianowy w wykonaniu Karola Lucjana. Początek o godz. 15.00.

W piątek, 8 listopada w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze odbędzie się koncert oraz wernisaż wystawy malarstwa z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Wystąpią: Zespół Regionalny "Kobiyrzoki" z Gminnego Przedszkola, Chór "Harmonia", Zespół Pieśni "Kobiórzanie". Wysłuchamy również laureatów szkolnego konkursu "Pieśni patriotycznych i żołnierskich", a także Katarzynę Raszkę, która przygotowała występ patriotyczny. Po koncercie w galerii "Na Piętrze" odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa pt. "Anna, Alicja, Monika – artystyczny koktajl" przygotowanej przez członków Stowarzyszenia "AMEIA" Pro Art Pless. Rozpoczęcie o godz. 17.30. Wstęp wolny.

W Goczałkowicach tego dnia uroczystości odbędą się pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego, na którym znajduje się tablica poświęcona poległym powstańcom śląskim, w pobliżu Publicznego Przedszkola nr 1. Władze gminy w asyście honorowej strażaków oraz harcerzy złożą kwiaty oraz znicze. W ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” zgromadzeni wspólnie odśpiewają hymn.

W Pawłowicach o godz. 15.30  w kościele św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Następnie pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej zostaną złożone kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się w GOK-u. Tam zostaną wręczone stypendia naukowe i medale "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice". Odbędzie się również koncert zespołu "Chwila Nieuwagi".

Reklama

Reklama

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Pszczyńskie obchody 75. rocznicy „Marszu Śmierci
Pszczyńskie obchody 75. rocznicy „Marszu Śmierci"
Ku chwale Niepodległej Ojczyźnie
Ku chwale Niepodległej Ojczyźnie
gorący temat
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Hunter, Cyrk Deriglasoff oraz Jelonek wystąpią na „Żubrowisku”
Nowe klasy w golasowickiej szkole
Nowe klasy w golasowickiej szkole
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
VII Ogólnopolski Konkurs o Tytuł „Przewodnik - Krasomówca”
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka
Wypadek w Kobielicach. Ucierpiała 6-letnia pasażerka
Wiktoria Prządka Mistrzynią Polski w biegu na 600m
Wiktoria Prządka Mistrzynią Polski w biegu na 600m
Powiatowy Bal Charytatywny już w najbliższy weekend!
Powiatowy Bal Charytatywny już w najbliższy weekend!
Rozbudowa przedszkola w Warszowicach
Rozbudowa przedszkola w Warszowicach
Od marca droższe bilety
Od marca droższe bilety
Awans do szesnastki najlepszych drużyn Futsalu
Awans do szesnastki najlepszych drużyn Futsalu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20