Wolontariuszki z goczałkowickiego gimnazjum, Dorota Żelazo i Dorota Zywert (nagrodę odebrała w zastępstwie wolontariuszka z projektu Szlachetna Paczka) to jedne z laureatek  Super Wolontariuszy.

Super Wolontariuszem może być każdy

Pszczyna07.12.2014, 21:29

Jak mówi inicjatorka przyznawania wyróżnień dla Super Wolontariuszy, zbyt rzadko promuje się dobro.

Po raz czwarty w Pszczynie zostały wręczone nagrody dla Super Wolontariuszy. Specjalne statuetki trafiły w tym roku do 13 wyróżnionych.  Jak przyznaje Marcelina Leki, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Pszczynie, pomysłodawczyni przyznawania wyróżnień, osób, które bezinteresownie pomagają innym jest w naszym powiecie bardzo dużo, dlatego nigdy nie zabraknie tych, których warto wyróżnić. 

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich tych, którzy społecznie pomagają innym. Zwykle nie stoją na scenie, zwykle się o nich nie mówi. Zwykle sami nie chcą, by o nich mówić. Bo wolontariusze to niezwykle skromne osoby. To dlatego cztery lata temu podczas jednego z posiedzeń Komisji Spraw Społecznych pojawił się pomysł, by promować wolontariat i nagradzać tych, którzy schorowanym, biednym, słabszym dają dobro.

- Zwróciliśmy wtedy uwagę, że w naszym mieście nagradzani są artyści, czy sportowcy, ale nie ci, którzy pomagają innym. Wolontariusze potrafią tak zorganizować swoje życie, że potrafią pomagać innym. Nasze miasto jest piękne, ale prawdziwe piękno, to ludzie, którzy w tym mieście mieszkają. Ten koncert to promocja idei dobra i wolontariatu - mówiła Marcelina Leki, której na scenie towarzyszyła siostra Lidia, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie, na rzecz którego odbył się koncert charytatywny połączony z wręczeniem wyróżnień Super Wolontariuszom. Gwiazdą koncertu była Natalia Niemen. 

Ludwik Kamiński, Maria Chlebowska, Anna Januszewska, Janusz Najlepszy i Teresa Buczak

Wcześniej, podczas wręczenia wyróżnień, wystąpił zespół Avocado, którego członkiem jest m.in. Michał Czernek, dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury. Była to niespodzianka nawet dla inicjatorek gali.

Podczas gali przyznano 13 wyróżnień. Otrzymali je: kresowiak, sybirak Ludwik Kamiński, motor napędowy zespołu charytatywnego przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Pszczynie, Maria Chlebowska, koordynatorka programu "Starsza koleżanka, starszy kolega", Anna Januszewska, prezeska Hospicjum św. Ojca Pio, Teresa Buczak, architekt, który za symboliczną złotówkę wykonał projekt Domu Kulejących Aniołów w Piasku, Janusz Najlepszy,  grupa wolontariuszy "Społeczniacy" z Gimnazjum z Goczałkowic-Zdroju, koordynatorka akcji Szlachetna Paczka, Dorota Zywert,  pracownica Domu Społecznej w Pszczynie, która na niemal rok wyjechała na wolontariat do Boliwii, Dorota Żelazo, sekretarz zarządu Pszczyńskiego Uniwersytetu III Wieku, Irena Pala, skarbnik w zarządzie PUTW, Anna Tyc, artystka-amator Monika Balcar-Konieczny, która społecznie udziela się w PUTW, wolontariuszka odwiedzająca mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie, Angelika Zegrodzka oraz muzyk, który wspiera Ośrodek Matka Boża Różańcowa, Paweł Kukla.

Irena Pala, Anna Tyc, Monika Balcer-Konieczny i Andżelika Zegrodzka

W oku niejednego wyróżnionego wolontariusza zakręciła się łza, gdy odbierał statuetkę. - Ta nagroda nie do końca jest moja. Dziękuję wszystkim moim wolontariuszom i wszystkim dobrym ludziom wokół, którzy pomagają mi pomagać - mówiła wzruszona Anna Januszewska. 

- Ta posługa, którą jako wolontariusze czynimy, pozwala nam spotkać wyjątkowych ludzi. To pozwala nam przekraczać swoje granice, pokonywać słabości - mówiła Teresa Buczak

Gwiazdą wieczoru była Natalia Niemen. Dochód z koncertu został przeznaczony na remont Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie.

Nagrodzeni wolontariusze:

Grupa wolontariuszy z Gimnazjum z Goczałkowic-Zdroju „Społeczniacy”
Zgłoszona przez: Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach
Wolontariuszki z grupy „Społeczniacy” współpracują z naszym ośrodkiem od 2009 r. W tym roku szkolnym dziewczyny od pierwszego dnia, kiedy pojawiły się u nas są bardzo zaangażowane z pracę z naszymi dziećmi. Po dwóch miesiącach naszej współpracy mogę stwierdzić, ze nasze dzieci cieszą się bardzo z wizyt wolontariuszek, czekają na nie i pytają, czy dziewczyny będą. Wolontariuszki cechuje empatia, ciepło, zaangażowanie, odwaga do pracy z dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością, kreatywność, samodzielność w zabawach z dziećmi.

Teresa Buczak
Zgłoszona przez Hospicjum św. Ojca Pio
Teresa Buczak jest wolontariuszką hospicjum oficjalnie od 2004 r., jednakże już kilka lat wcześniej zaangażowana była w przygotowywanie kontraktów dla Kasy Chorych, a potem dla NFZ. Dała8 się poznać jako osoba pracowita, cicha i skromna, zawsze gotowa do pomocy. Z wielką cierpliwością i starannością angażowała się we wszelkie prace informatyczne, a także kwesty, koncerty charytatywne i wiele bieżących zadań. (…) szybko ujawniły się jej wielkie zdolności organizacyjne i tak od roku 2007 została wybrana przez stowarzyszenie do pracy na rzecz hospicjum jako członek zarządu, a następnie od roku 2010 jako prezes. Organizowanie dobrej opieki dla chorych i ich rodzin traktuje jako swoją podstawową misję, równolegle troszcząc się o budowanie wspólnoty wolontariuszy, a także o podnoszenie ich kwalifikacji, przygotowanie merytoryczne i duchowe. Nie zaprzestaje pozyskiwać nowych ludzi do pracy na rzecz chorych i potrzebujących (…). W trudnych sytuacjach dała się poznać jako dojrzały negocjator, osoba odważna w podejmowaniu ważnych zadań, np. dot. budowy Domu Ojca Pio, a także decyzji niepopularnych, biorąc za nie pełną odpowiedzialność (…). Gdy się w coś angażuje, robi to na 100%. Jej dewizą jest „Być dobrą jak chleb”.

Paweł Kukla
Zgłoszony przez Ośrodek Matka Boża Różańcowa

Paweł Kukla jest muzykiem i muzycznie wspiera Ośrodek w Pszczynie i Grzawie. Od 2010 r. angażuje się i gra koncerty charytatywne na rzecz naszego ośrodka. Przez kilka miesięcy w roku nasz kochany muzyk przyjeżdża do ośrodka, zasiada za pianinem i aranżuje utwory wybrane przez terapeutów i pracowników. Przy tym wszystkim Paweł wnosi ze sobą tak pozytywną aurę, podpartą jego stałym i szczerym uśmiechem, że dodaje nam odwagi przy każdym dźwięku. Wspólnie zagraliśmy aż 10 koncertów, za które bardzo dziękujemy.

Monika Balcar-Konieczny
Zgłoszona przez Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet III Wieku
Pani Monika jest artystą, amatorem-plastykiem. Pracuje społecznie w kilku organizacjach pozarządowych, w tym również w zarządzie PUTW. Tutaj zajmuje się: organizacja międzyuczelnianych plenerów malarskich dla słuchaczy uniwersytetu, organizacją wystaw i wernisaży prac artystycznych słuchaczy UTW, organizacją wyjazdów na przedstawienia teatralne, do kina i operetki. Równocześnie maluje i w tym roku otrzymała wyróżnienie na XX Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej.

Anna Tyc

Zgłoszona przez Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet III Wieku
Anna Tyc pełni społecznie funkcję skarbnika w zarządzie PUTW. Do jej obowiązków należą: obsługa kasowo-bankowa, ścisłe ewidencjonowanie ok. 500 różnej wysokości comiesięcznych wpłat od kilkuset słuchaczy, bilansowanie na bieżąco wpływów i wydatków, organizacja grupowych wyjazdów słuchaczy na turnusy wypoczynkowe. Taki zakres obowiązków wymaga poza ok. 25 godzinami w biurze zarządu, co najmniej 50 godzin dodatkowej pracy w domu. Pani Anna zainicjowała kontakty PUTW z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie, z młodzieżą szkół podstawowych, uczestniczyła również w spotkaniach członków PUTW z przedszkolakami.

Irena Pala

Zgłoszona przez Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet III Wieku
Pani Irena wiele lat swojej swgo życia poświęciła pracy społecznej. Przepracowała 33 lata w szkole w Czarkowie na stanowisku nauczyciela muzyki i nauczania początkowego. W szkole tej przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora. Współpracowała również społecznie ze środowiskiem lokalnym w Czarkowie: z Kołem Gospodyń Wiejskich i filią MPBP organizując wystawy i lekcje biblioteczne. Społecznie prowadziła w Czarkowie drużynę harcerską i zuchową, a latem obozy i kolonie. Na emeryturze nadal pracuje społecznie. Pełniąc funkcję sekretarza zarządu stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” Krąg Terenowy Pszczyna współorganizuje ogniska, spotkania, wystawy, wieczornice, wycieczki po dawnych miejscach obozowania nieistniejącego dziś Hufca Pszczyna. Od września 2012 r. pełni społecznie funkcję sekretarza zarządu stowarzyszenia PUTW. Pracy przy organizacji zajęć, wykładów, niezbędnej dokumentacji dla ponad 400-osobowej już rzeszy seniorów powiatu pszczyńskiego poświęca przeciętnie 30 godzin tygodniowo. Pani Irena Pala jest zawsze chętna do pomocy innym ludziom.

Ludwik Kamiński

Zgłoszony przez Renatę Botor-Pławecką z redakcji Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo”
Ludwik Kamiński od dziecka jest osobą niesłyszącą (nie może korzystać z aparatu słuchowego). Wielu słyszących jednak mogłoby się od niego uczyć, jak nie załamać się, nawet w najtrudniejszych sytuacjach (był w dzieciństwie wywieziony z rodziną na Sybir, o dla niesłyszącego chłopca było szczególnie trudnym doświadczeniem) . (…) To niezmordowany organizator spotkań, zlotów, pielgrzymek Kresowiaków, by mogli poznać rodzinne strony. Organizował to mimo czasów komunistycznych i mimo ograniczeń związanych ze swoja głuchotą (mógł kontaktować się jedynie listownie). Dokumentuje te spotkania Księga pamiątkowa zlotów. Dotarł do ok. 1000 osób. W latach 1991 – 1997 organizował kolonie w Polsce dla dzieci z dawnych Kresów Wschodnich. (…) Większość kolonistów ukończyła później studia w Polsce lub na Białorusi. Pan Ludwik ma z nimi kontakt przez Internet (mimo 89 lat doskonale obsługuje komputer). (…) Działał i działa społecznie w wielu innych dziedzinach (m.in. w ramach Polskiego Związku Głuchych, od lat 50. Także lider sekcji szachowej PZG w Pszczynie).

Anna Januszewska

Zgłoszona przez SP nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie
Pani Anna jest pedagogiem szkolnym w LO im. B. Chrobrego w Pszczynie, z którym nasza szkoła współpracuje w ramach programu „Starsza koleżanka, starszy kolega”. Pani Ania od kilku lat jest opiekunem i koordynatorem prac związanych z naborem wolontariuszy spośród licealistów. Każdego roku bardzo rzetelnie prowadzi akcję aktywizująca młodzież do pracy charakterze wolontariusza. (…) Indywidualna pomoc w nauce świadczona przez licealistów naszym uczniom jest niezwykle potrzebna i przynosi spektakularne efekty. Osobisty potencjał młodych ludzi pozwala nie tylko w przyjaznej atmosferze nadrobić zaległości w nauce, ale także w sposób konstruktywny spędzić wolny czas (…). Ta bezinteresowna inicjatywa młodych ludzi nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania, wsparcia i pracy Anny Januszewskiej. Należy również nadmienić, że pani Ania była inicjatorką i pomysłodawczynią realizacji programu „Starszy brat, starsza siostra” na terenie naszego miasta.

Angelika Zegrodzka
Zgłoszona przez Dom Pomocy Społecznej w Pszczynie
Licealistka, która wie czego chce… a chce pomagać drugiemu człowiekowi. Taka właśnie jest Angelika, wolontariuszka odwiedzająca mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie. Choć jej przygoda z wolontariatem zaczęła się niedawno, to już kiełkują kwiatki jej serdeczności i optymizmu, jaki sieje wokół.

Dorota Żelazo

Zgłoszona przez Dom Pomocy Społecznej w Pszczynie
Pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie wśród chorych i potrzebujących. Jej marzeniem było coś więcej. Rozpoczęła dwuletni kurs przygotowawczy w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym w Krakowie. We wrześniu 2013 r. wyjechała do Boliwii na 11 miesięcy, by służyć dzieciom i chorym. Zrezygnowała na rok z pracy w Pszczynie, by spełniać się – jak sama mówi – za oceanem.

Janusz Najlepszy

Zgłoszony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie
Pan Janusz Najlepszy jest wieloletnim wolontariuszem naszego stowarzyszenia – zawsze serdeczny, uśmiechnięty, otwarty w kontakcie i choć bardzo zapracowany – dla nas zawsze znajduje czas i cierpliwość, by wsłuchać się w nasze troski, problemy, radości. Współpraca z panem Januszem rozpoczęła się kilka lat temu, gdy podjęliśmy decyzję o budowie nowej placówki dla naszych dzieci. Pan Janusz – architekt z wielkim zainteresowaniem wysłucha nas – rodziców, kiedy przedstawialiśmy wizje nowego domu. A potem podjął się zaprojektowania Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Poświęcił temu dzieło wiele swojej energii, czasu, odwiedził z nami kilka placówek, poszukując ciekawych rozwiązań do projektu, który w pełni zabezpiecza potrzeby naszych dzieci. Za przysłowiową „złotówkę” wykonał projekt naszego nowego domu. Od tamtego czasu nieustannie nas wspiera – dzieli się swoimi doświadczeniami, służy radą i profesjonalną pomocą. W ostatnim czasie wykonał dla nas projekt zagospodarowania części terenu zielonego wokół domu w Piasku do wniosku składanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pan Janusz zawsze chętnie i bezinteresownie służy nam swoją pomocą, wspiera w trudach budowy, ale i w naszych codziennych troskach. Jest dla nas przede wszystkim wielkim przyjacielem, na którego zawsze możemy liczyć.

Dorota Zywert

Zgłoszona przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska”
Dorota Zywert jest zaangażowana z Ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka, którego jest liderem w gminie Pszczyna. Podjęła się znalezienia wolontariuszy na tym terenie i koordynacji całej akcji związanej z dotarciem do potrzebujących rodzin oraz przekazania im wsparcia. Jest również zaangażowana w działania na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie, w którym w ramach wolontariatu posługuje chorym oraz uczestniczy w kwestach. Od początku istnienia stowarzyszenia LGD jest jego członkiem, pełniąc swoją rolę całkowicie społecznie (od 2008 r.), była także pierwszym skarbnikiem stowarzyszenia, obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącej rady LGD. Angażuje się również w działania Zespołu Regionalnego „Ćwiklice”, napisała dla zespołu projekt unijny, dzięki któremu zakupiono stroje ludowe, jest również członkiem Rady Parafialnej Parafii św. Marcina w Ćwiklicach. Naszym zdaniem osoba Doroty Zywert doskonale wpisuje się w założenia Państwa wyróżnienia „Super Wolontariusz”. Jest to bowiem osoba, która aktywnie działa na rzecz innych, angażuje się w wiele prospołecznych inicjatyw, także włączając w te działania inne osoby. Poświęca swój czas, aby pomagać ludziom, jej postawa zasługuje zatem na wyróżnienie i uznanie.

Maria Chlebowska

Zgłoszona przez Zarząd osiedla Daszyńskiego
Maria Chlebowska od kilkunastu lat prowadzi zespół charytatywny, działający przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego na naszym osiedlu. Organizuje zbiórki środków finansowych i materialnych, które przeznaczone są na pomoc potrzebującym mieszkańcom. Organizuje spotkania dla seniorów z naszego osiedla, jak również wydatnie pomaga zarządowi osiedla przy organizacji spotkań opłatkowych. Nie pozostaje obojętna na różnego rodzaju potrzeby osób starszych, chorych i w potrzebie, organizując im pomoc w postaci zakupu żywności czy opału na zimę. Wielka zaletą pani Marii jest jej pogoda ducha. Jej dobre słowo i pociecha są często ważniejsze od pomocy materialnej.

 

ram

T G+ F

Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.

Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.
Gala "Super Wolontariusz 2014", 7.12.2014 r.

Zobacz także

Gala wolontariatu 2019 - poznaliśmy Super Wolontariusza Gminy Pszczyna. Nagrodzono ponad 30 dobroczyńców
Gala wolontariatu 2019 - poznaliśmy Super Wolontariusza Gminy Pszczyna. Nagrodzono ponad 30 dobroczyńców
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Parking w Łące oddany do użytku
Parking w Łące oddany do użytku

Komentarze:

Litwin 2014-12-11 godz. 09:41
Główne podziękowanie należy się organizatorom tej akcji - Pani Marcelinie Leki - Przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych, oraz S. Lidia - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie.
treść:
autor:

SQL: 18