Studzieniczanie nie chcą "spalarni" opon

02.04.2012, 12:23

Studzienice

Pszczyńska firma chce zbudować w Studzienicach instalację do spalania opon. Mieszkańcy nie chcą kolejnego zakładu, który ich zdaniem, utrudni im życie.


Firma Menedżer Budownictwa inż. Józefa Kołosowskiego z Pszczyny chce na ok. 35 arowej działce w Studzienicach przy ul. Jaskółek (tereny inwestycyjne niedaleko DK1, w sąsiedztwie Drobii S.A.) zbudować instalację do termicznego przekształcania zużytych opon. Zostanie przy tym zastosowana metoda pirolizy niskotemperaturowej (proces rozkładu termicznego substancji w temperaturze 350-380 st. C, bez kontaktu z tlenem).

Jak usłyszeliśmy w Referacie Środowiska Urzędu Miejskiego w Pszczynie, gdzie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, należy ona do grupy przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko.

Na terenie Studzienic działają już firmy, które są uciążliwe. Mieszkańcy nie chcą kolejnej. Różne grupy mieszkańców przygotowują pisma, w których protestują przeciwko budowie tej instalacji w Studzienicach.

Mieszkańcy podkreślają, że nie chcą być królikami doświadczalnymi. - Technologia zastosowana do procesu recyklingu opon jest innowacyjna i nie ma dokładnych badań w tym temacie - wskazują. Obawy mieszkańców Studzienic oraz okolicznych sołectw są tym większe, że w dokumentach opracowanych przez firmę zapisano, że dopiero gdy instalacja zacznie działać, będzie można określić faktyczną emisję zanieczyszczeń.

- Nie wiemy, jakie naprawdę ta inwestycja może powodować zagrożenia. W dodatku mamy bardzo mało czasu, żeby zagłębić się w ten temat, bo tylko do 3 kwietnia każdy zainteresowany może składać w urzędzie uwagi i wnioski do toczącego się tam postępowania – mówi sołtyska Studzienic, Jolanta Spek. – Rady Sołeckie zwrócą się do burmistrza o przesunięcie tego terminu. Chcemy też, by w trzech sołectwach zostały zorganizowane konsultacje społeczne – dodaje.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. Od jutra w sprzedaży.

ram

T G+ F

Zobacz także

Nie będzie spalarni opon w Studzienicach!
Nie będzie spalarni opon w Studzienicach!
Nie chcą azbestu
Nie chcą azbestu
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Wójt wręczył nagrody najlepszym sportowcom
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uczennice "Samochodówki" na ogólnopolskim konkursie fryzjerskim
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław
Uwaga! Przegląd i konserwacja Mostu Bronisław

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18