(fot. powiat)

Studenci kierunków medycznych pomagają w szpitalu

Pszczyna24.11.2020, 09:45

Szpital Powiatowy w Pszczynie zawarł umowy o wolontariacie z ośmiorgiem studentów kierunków medycznych, członkami Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna.

- Ze względu na pandemię mamy okrojony zespół pielęgniarski i każde ręce, które odciążają pielęgniarki, są na wagę złota. Wolontariusze pomagają nam na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, ortopedycznym, intensywnej terapii i w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym - mówi Joanna Sojka, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Pszczynie i dodaje, że wykonują czynności, które są czasochłonne i zabierają pielęgniarki od pacjentów.

HKR to społeczna organizacja ratownicza. Od początku pandemii organizowała 24-godzinne dyżury z myślą głównie o seniorach. Pod stałą opieką grupy było kilkanaście starszych, samotnych osób, którym młodzi ludzie dowozili posiłki, leki i zakupy. Organizowali także transport do jednostek leczniczych.

Grupa początkiem listopada wznowiła stałe dyżury i pomaga seniorom, nastawiła się także na wsparcie szpitala. - Wolontariat daje obopólne korzyści. Dzięki możliwości pomagania w szpitalu możemy nabywać doświadczenie i mam nadzieję, że przydamy się do pomocy w opiece nad pacjentami - mówi kpt. rat. Sebastian Markiewicz, komendant Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna.

Grupa działa od kilku lat. Liczy obecnie 34 osoby - 10 studentów kierunków medycznych oraz wolontariuszy i osoby przeszkolone. W listopadzie została wpisana przez wojewodę do rejestru jednostek współpracujących z państwowym ratownictwem medycznym. - Daje nam to szeroki zakres możliwości wspierania systemu ratownictwa i pomagania wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Możemy teraz zostać zadysponowani do działań ratowniczych - mówi kpt. rat. Sebastian Markiewicz.

Dyrektor szpitala, dr n. med. Marcin Leśniewski w związku z zaostrzeniem epidemii zwrócił się o pomoc finansową i wsparcie wolontariuszy w dwóch obszarach: technicznym i opiekuńczym. Na apel - prócz członków grupy HKR - odpowiedziały trzy kolejne osoby, które po dopięciu niezbędnych formalności będą pomagać w pracach technicznych, administracyjnych oraz opiece nad pacjentami ZPO.

Deklaracje pomocy przyjmowane są telefonicznie w kancelarii szpitalnej pod nr 32 214 83 00.

Wsparcie finansowe przeznaczone zostanie na remonty oraz zakupy urządzeń, środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych.

Pieniądze można przekazywać na konto bankowe:
36 1020 2528 0000 0502 0505 0150
Szpital Powiatowy w Pszczynie, ul. dr. Witolda Antesa 11, 43 - 200 Pszczyna

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Szpital prosi o pomoc. Potrzebni wolontariusze i pomoc finansowa
Szpital prosi o pomoc. Potrzebni wolontariusze i pomoc finansowa
Goczałkowice wspierają szpital
Goczałkowice wspierają szpital
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18