(fot. UG Goczałkowice-Zdrój)

Stary Dworzec w Goczałkowicach Dworcem Roku 2020!

Goczałkowice-Zdrój20.11.2020, 07:11

Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju wygrywa tegoroczną edycję konkursu Fundacji Grupy PKP i Fundacji ProKolej – Dworzec Roku! Piękny obiekt odnowiony przez gminę okazał się najlepszy w kraju!

W trzyetapowym konkursie goczałkowicki obiekt pokonał ponad 100 budynków z całej Polski. W finale znalazło się 10 dworców, m.in. w Bydgoszczy, Gliwicach, Wrocławiu czy Oświęcimiu. Zdaniem jury, najlepszy okazał się Stary Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju. Wyniki zostały ogłoszone 19 listopada podczas 10. Kongresu Kolejowego.

- To ogromne wyróżnienie dla obiektu, który dziś jest wizytówką naszej gminy, ale jeszcze kilka lat temu był niemal ruiną. Cieszę się, że inwestycja, której się podjęliśmy - poprzedzona wieloletnimi staraniami o przejęcie dworca od PKP - daje tak wspaniałe efekty. Świadczą o tym opinie mieszkańców, turystów i kuracjuszy odwiedzających Goczałkowice, a także ekspertów w konkursie – mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

„Dworzec jak feniks z popiołów!” - tak określono zwycięski obiekt, który kilkanaście lat temu wyglądał zupełnie inaczej. W 2002 r. budynek strawił poważny pożar, zniszczony obiekt stał pusty.

Po długoletnich staraniach, w 2013 r. gminie Goczałkowice-Zdrój udało się przejąć od PKP budynek. Rok później ogłoszono przetarg na remont, w celu utworzenia w wyniszczonych murach dworca Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Prace realizowano w dwóch etapach, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln zł. Część środków gmina pozyskała z Unii Europejskiej.

Otwarcie obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r. W odnowionych, pięknych pomieszczeniach Starego Dworca zlokalizowano poczekalnię dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnię bagaży, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, mini bibliotekę, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników flory i fauny na zewnątrz, od strony peronów kolejowych zainstalowano lunety obserwacyjne. Na I piętrze podmiot zewnętrzny prowadzi Centrum Sztuki Zdrowia m.in. ze studiem jogi, można też wynająć apartament.

Co zachwyciło jurorów w goczałkowickim dworcu? Nagroda dla Starego Dworca została przez jury przyznana za:

- wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej,
- umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych,
- twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem gminy,
- odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej.

Nagrodę przyznało sześcioosobowe jury w składzie:

- Tomasz Kammel (prezenter telewizyjny, specjalista w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej),
dr inż arch. Daniel Ogrodnik (pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej),
- Zbigniew Maćków (architekt, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP w latach 2010-2018),
- Katarzyna Szadkowska (dyrektor Biura Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego),
- Iwona Budych (prezes zarządu Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, ekspert w zakresie połączeń transgranicznych, prezes Zarządu Stowarzyszenia Polsko-Niemiecka Kolej Pasażerska),
- Łukasz Malinowski (dziennikarz, redaktor naczelny "Rynku Kolejowego" i dyrektor zarządzający wydawnictw w Zespole Doradców Gospodarczych TOR).

Nagrodę publiczności w głosowaniu internautów zdobył dworzec Przemyśl Główny.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój)

KK

T G+ F

Zobacz także

Stary Dworzec w finałowej dziesiątce konkursu
Stary Dworzec w finałowej dziesiątce konkursu "Dworzec Roku"
Poczekalnia stoi pusta, a pasażerowie czekają na deszczu
Poczekalnia stoi pusta, a pasażerowie czekają na deszczu
Kiermasze Smakołyków dla Maciusia w Gminie Suszec!
Kiermasze Smakołyków dla Maciusia w Gminie Suszec!
Uważajmy na drogach!
Uważajmy na drogach!
Cztery medale w PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych
Cztery medale w PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych
Apel burmistrza Pszczyny
Apel burmistrza Pszczyny
Jutro otwarcie lodowiska w Pawłowicach!
Jutro otwarcie lodowiska w Pawłowicach!
Mikołaj przejedzie przez Goczałkowice!
Mikołaj przejedzie przez Goczałkowice!
Bądź widoczny! Noś odblask!
Bądź widoczny! Noś odblask!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18