Starówka umiera – mówią przedsiębiorcy

15.03.2013, 10:04

Pszczyna

Zmiana organizacji ruchu pojazdów na terenie Starówki prawdopodobnie zostanie przesunięta w czasie. Pomysły Ratusza napotkały na opór ze strony właścicieli kamienic i przedsiębiorców.


Zaplanowane zmiany burmistrz Dariusz Skrobol przedstawił mieszkańcom po raz pierwszy podczas konsultacji początkiem lutego. Całej koncepcji przyświecają dwa zasadnicze cele – uspokojenie ruchu na samym rynku, poprzez zamknięcie go dla samochodów cywilnych oraz zwiększenie rotacji parkujących na Starówce samochodów. Mieszkańcy zgłosili wtedy uwagi, które dotyczyły szczegółowych rozwiązań.
Drugie konsultacje odbyły się w ratuszu 6 marca. Tym razem część mieszkańców, a konkretnie grupa właścicieli kamienic i oraz przedsiębiorców z rynku zwarła szeregi i zaprotestowała przeciwko planowanym zmianom. Ich stanowisko przedstawił Jerzy Balura: - Po analizie tych propozycji doszliśmy do wniosku, że należałoby do sprawy wrócić od początku. W związku ze znacznymi zmianami, jakie zaszły na rynku nieruchomości i na rynku handlowym w naszym mieście oraz przemieszczaniem się klientów w inne rejony miasta, mamy do czynienia z tym, że Starówka umiera. System komunikacyjny, który próbuje się stworzyć dodatkowo powoduje, że wraz zamieraniem Starówki zaczynają zamierać nasze interesy. Klient musi mieć kontakt z instytucjami, które funkcjonują tu od lat. Nasza propozycja jest taka, żeby zastanowić się wspólnie nad tym, jaka idea powinna przyświecać tej dzielnicy miasta, a dopiero potem zajmować się technicznymi rozwiązaniami.

Obecni na konsultacjach przedsiębiorcy twierdzą, że chcą przywrócić rynkowi należne mu miejsce w mieście. Ich zdaniem od wieków był on i powinien być centralnym punktem miasta, skupiającym największą część aktywności gospodarczej miasta. Pszczyna według nich jest przykładem całkowitego odwrotu od tej idei. Zaproponowali, by na tę chwilę zostawić istniejący układ komunikacyjny na rynku, a dodatkowo umożliwić bezpłatny postój na czas 15 min. w godz. 9.00-18.00, a w godz. 18.00-22.00 wjazd na rynek i postój do godziny. - Dzięki temu każdy z interesantów będzie mógł w ciągu tych 15 min. załatwić swoje sprawy w banku czy sklepie, a po godz. 18.00, dzięki obecności ludzi, którzy przyjadą tutaj samochodami, będzie zapewniony przepływ ludzi dla gastronomii, która jest tutaj licznie reprezentowana. Poza tym uważamy, że właśnie otwarcie rynku spowoduje przywrócenie jego historycznej funkcji, czyli miejsca, które skupia aktywność ludzką – wyjaśniał Jerzy Balura.

Złoty środek, co podkreślali sami przedsiębiorcy, jak i burmistrz, będzie jednak trudno znaleźć. - Ścierają się tu trzy punkty widzenia – mieszkańców, przedsiębiorców, którzy żyją głównie z turystyki – i to pod ich kątem wprowadzane są głównie zmiany – oraz przedsiębiorców „całorocznych”. To oni najwięcej stracą na tych rozwiązaniach. Pamiętajmy, że turyści są u nas od kwietnia do września. Drugie pół roku też musimy jakoś żyć – mówił Damian Stania. - Słuszna jest koncepcja wyeliminowania parkowania długoterminowego, żeby nie pozwalać osobom, które pracują na Starówce na parkowanie od 8. do 17. Trzeba te przepisy po prostu egzekwować - dodał.

Na dowód, że Starówka zamiera przedsiębiorcy wskazywali na kłopoty ze znalezieniem najemców lokali w kamienicach. Pytali dlaczego te nieruchomości nie wabią potencjalnych nabywców. I odpowiadali sobie sami – problemem jest dojazd i brak miejsc parkingowych.

Po wsłuchaniu właścicieli kamienic i przedsiębiorców burmistrz stwierdził, że nie będzie na siłę forsował swojej koncepcji. Na razie proponowana przez niego koncepcja nie trafi pod obrady Rady Miejskiej. - Ale nie zamierzam odkładać tego tematu w nieskończoność. Na jedno na pewno się nie zgodzę – nie możemy zrobić z Rynku parkingu - mówi. Umówił się z przedsiębiorcami, że ci przedstawią mu własną koncepcję i kolejne konsultacje odbędą się w połowie kwietnia br..

(źródło: Gazeta Pszczyńska)

jack

T G+ F

Zobacz także

Drugi tunel niepewny, bo przedsiębiorcy mówią „nie”?
Drugi tunel niepewny, bo przedsiębiorcy mówią „nie”?
Niebezpieczna pszczyńska Starówka
Niebezpieczna pszczyńska Starówka
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18