Środki z rezerwy na walkę z bezrobociem

15.02.2013, 11:05

POWIAT

Do marca w firmie Fiat Auto Poland pracę stracić może nawet kolejnych 56 osób. 837 tys. zł pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie na program dla zwolnionych z Fiata i firm współpracujących. Program ruszył, trwa nabór wniosków.



O tym, że jest szansa na ich pozyskanie, mówiło się już początkiem roku. - Złożyliśmy wniosek o uruchomienie środków z rezerwy ministra pracy na wsparcie dla osób, zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy z przyczyn ekonomicznych. Aplikujemy o środki na staże, refundację stanowisk pracy, prace interwencyjne czy na dofinansowanie działalności gospodarczej w sumie na kwotę 830 tys. zł – informowała dyrektor PUP, Bernadeta Sojka-Jany. - Środki zostały uruchomione, pochodzą z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej – zastępca dyrektora PUP, Katarzyna Szczotka, dodaje, że projekt, który stworzył PUP, już działa. Osoby, które mogą wziąć w nim udział, zostały poinformowane, teraz w ich gestii leży złożenie odpowiedniego wniosku. – Założyliśmy, że z programu skorzystają wszyscy, którzy się kwalifikują, z firmy Fiat Auto Poland, ale też podmiotów, które z tą firmą współpracowały – podkreśla Katarzyna Szczotka. Realizacja programu potrwa do końca 2013 roku.



Styczeń w urzędzie pracy był rekordowym pod względem zarejestrowanych bezrobotnych. Dziennie w kolejce ustawiało się ok. 60 osób. Jak sytuacja wygląda na dziś? Rejestrujących się nadal jest dużo, bezrobocie, choć w powiecie pszczyńskim jest jednym z najniższych na Śląsku, podskoczyło, choć jak podkreślają urzędnicy, jest to wzrost szasunkowy.

Informacji o kolejnych zwolnieniach grupowych urząd w ostatnim czasie nie dostał, są jednak informacje wstępne, że do takich zwolnień firmy się przymierzają.

Są to:
PKO Bank Polski – do likwidacji 840 etatów, bez wskazania liczby osób z powiatu pszczyńskiego
Delfo Polska Tychy – do 30 kwietnia 10 osób z powiatu pszczyńskiego
Telekomunikacja Polska S.A. – 1158 osób z całego kraju, bez wskazania liczby osób z powiatu pszczyńskiego
Orange – 540 pracowników, bez wskazania liczby osób z powiatu pszczyńskiego
Drogerie Aster – 3 osoby z powiatu pszczyńskiego
Fiat Auto Poland – kolejne zwolnienia, od 21 stycznia do 15 marca br., do 56 pracowników z powiatu pszczyńskiego




Przeczytaj, jakie szkolenia przewiduje program AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ BEZROBOTNYCH ZWOLNIONYCH Z PRACY Z PRZYCZYN NIEDOTYCZĄCYCH PRACOWNIKÓW W FIRMIE FIAT AUTO POLAND S.A. ORAZ PODMIOTÓW Z NIĄ KOOPERUJĄCYCH? (źródło: http://www.pup-pszczyna.pl)
1. Szkolenie dla osób bezrobotnych przewidzianych do zatrudnienia w ramach refundacji kosztów wyposażenia nowego stanowiska pracy oraz badania lekarskie tych bezrobotnych (przeszkolenie z zakresu minimum sanitarnego”)
2. Szkolenia indywidualne lub grupowe w zależności od potrzeb (przekwalifikowanie lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji zawodowych pod potrzeby pracodawców oferujących zatrudnienie)
3. Szkolenia dla osób, które podejmą zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych (przeszkolenie tych osób w zależności od potrzeb pracodawców)
4. Szkolenie z zakresu przedsiębiorczości dla osób ubiegających się o dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej (taka forma będzie kompleksowym przygotowaniem do prowadzenia działalności gospodarczej)
5. Refundacje kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zainteresowanych utworzeniem stanowiska pracy, po uprzednim przeszkoleniu z zakresu „minimum sanitarnego (w przypadku zatrudnienia w Zakładach Mięsnych S.A. w Pszczynie)
6. Dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej
7. Prace interwencyjne dla osób bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy tj. :
- bezrobotni do 25 roku życia,
- bezrobotni długotrwale (oznacza to bezrobotnych pozostających w rejestrze powiatowego urzędu Pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych) albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w art. 50 ust. 2 pkt 2, albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- bezrobotni powyżej 50 roku życia,
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych (nieposiadający kwalifikacji do wykonywania jakiegokolwiek zawodu poświadczonych dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem instytucji szkoleniowej lub innym dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu), bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
- bezrobotni niepełnosprawni.


Druki stosownych wniosków dostępne są na stronie internetowej Urzędu w zakładce PLIKI DO POBRANIA oraz w siedzibie Urzędu:
1. POKÓJ nr 20 (II piętro)
- Wniosek o organizację miejsca pracy w ramach prac interwencyjnych,
- Wniosek o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w tym kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących tej działalności,
- Wniosek o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
2. POKÓJ nr 21a (II piętro)
- Wnioski o skierowanie na szkolenie.
Rozpatrzeniu będą podlegać wnioski sporządzone na aktualnym druku, kompletne wraz z wymaganymi załącznikami.

agw

T G+ F

Zobacz także

Na terenie Goczałkowic rozpoczęto walkę z azbestem
Na terenie Goczałkowic rozpoczęto walkę z azbestem
PLKS: Seniorki pierwsze, rezerwy ostatnie
PLKS: Seniorki pierwsze, rezerwy ostatnie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18