Sporo kandydatów na wójtów

Pawłowice, Miedźna, Kobiór, Goczałkowice, Suszec26.09.2014, 11:36

Zapowiada się zacięty bój o fotel wójta w większości naszych gmin. W wyborach w 2010 r. wszyscy wójtowie gmin powiatu pszczyńskiego otrzymali reelekcję. Jak będzie tym razem?

Kto będzie kandydował na stanowisko burmistrza Pszczyny? Pisaliśmy o tym TUTAJ

PAWŁOWICE

Kto przejmie schedę po zmarłym w lipcu tego roku Damianie Galusku, wójcie Pawłowic? Chętnych na to stanowisko nie brakuje, walka zapowiada się ostra, tym bardziej że trudno dziś wskazać najsilniejszego kandydata.

Swój start w wyborach potwierdził Franciszek Dziendziel (KWW Samorządni dla Gminy Pawłowice), przewodniczący Rady Gminy Pawłowice.

Wystartować zamierza także Marek Lucjan (KWW Marka Lucjana) - wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach, ostatnio zastępca wójta Damiana Galuska, a po jego śmierci, pełniący funkcję wójta gminy Pawłowice.

Swój start potwierdził także Grzegorz Nogły (KWW Grzegorza Nogłego), radny powiatowy, a po śmierci Henryka Kolarczyka - wicestarosta powiatu pszczyńskiego.

Jedną z dwóch kobiet, które zamierzają się ubiegać o fotel wójta gminy z naszego powiatu jest Agata Tucka-Marek (KWW Agaty Tuckiej-Marek), radna powiatowa, w obecnej kadencji przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Startowała już w wyborach na wójta gminy Pawłowice w poprzedniej kadencji.

Nad wystawieniem swojego kandydata na wójta gminy Pawłowice zastanawia się Kongres Nowej Prawicy. Czy jeszcze ktoś tu dołączy do walki? Najpóźniej dowiemy się 17 października, bo do tego czasu trzeba zarejestrować kandydatów na szefów samorządów.

KOBIÓR

Wielu kandydatów zastanawia się też nad startem w wyborach na wójta gminy Kobiór. Co ciekawe, żaden z nich, w tym obecny wójt gminy, Stefan Ryt nie powiedział, że wystartuje na pewno.

Stefan Ryt, wójt Kobióra od zawsze” powiedział nam, że jeszcze ostatecznej decyzji nie podjął, choć jego start w wyborach jest możliwy.

Stary w wyborach na wójta rozważa dwóch pracowników urzędu: Bronisław Gembalczyk (KWW Wartości i Korzenie), sekretarz gminy, radny powiatowy od kilku kadencji oraz Eugeniusz Lubański (KWW Społeczny Komitet), zastępca wójta.

W wyborach zamierza też wystartować Bogdan Szpak (KWW Kobiórska Wspólnota), radny Kobióra od dwóch kadencji, obecnie przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej.

MIEDŹNA

Bogdan Taranowski (KWW Samorząd dla Mieszkańców) wójtem Miedźnej jest od czterech kadencji. W tym roku może mieć sporo kontrkandydatów.

Swoją chęć startu w wyborach potwierdza Aleksander Malcher (PIS), radny powiatowy, w poprzednich wyborach kandydat PIS-u na burmistrza Pszczyny.

Startować będzie też Jan Słoninka (KWW Jana Słoninki - Nowa Energia), mieszkaniec Woli, komendant Straży Miejskiej w Lędzinach, związany ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Przeciwko Budowie Drogi S1 w Gminie Miedźna Meritum.

Chęć startu zapowiedział też Andrzej Nelec (KWW Andrzeja Nelca), radny, były przewodniczący Osiedla Wola I. Możliwym kandydatem jest Zbigniew Faruga (KWW Razem dla Gminy Miedźna).


GOCZAŁKOWICE


W Goczałkowicach pewnikami w starciu o fotel wójta są: Gabriela Placha (KWW Mieszkańców Goczałkowic-Zdroju), obecna wójt gminy, wieloletnia pracownica Urzędu Gminy i Adam Maćkowski (KWW Samorząd Profesjonalny i Dynamiczny), przewodniczący Rady Gminy. Oboje starli się już w przedterminowych wyborach w 2011 r., po śmierci wójta Krzysztofa Kanika. Kto będzie górą tym razem?

Wystawienie kandydata na wójta gminy Goczałkowice potwierdził nam także pełnomocnik KWW Jedność Mieszkańców, Jerzy Sodzawiczny. - Na razie trwają rozmowy. O tym, kto będzie naszym kandydatem, poinformujemy w późniejszym terminie - powiedział nam Jerzy Sodzawiczny.

SUSZEC

Czy ktoś zdecyduje się zagrozić Marianowi Pawlasowi (KWW Mariana Pawlasa), który stara się o reelekcję na wójta gminy Suszec? Na razie nikt takich aspiracji nie zdradza. Zresztą w gminie Suszec zostały zarejestrowane wyłącznie dwa komitety. Marian Pawlas jest wójtem Suszca od dwóch kadencji, wcześniej był radnym.

Ostatecznie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów poznamy po 17 października, bo do tego dnia, do północy komitety muszą zarejestrować swoich kandydatów. W niektórych komitetach trwa teraz praca nad skompletowaniem list na radnych, bo by komitet mógł wystawi swojego kandydata na włodarza gminy, musi najpierw wystawić kandydatów na radnych gminnych w ponad połowie okręgów wyborczych.

Część kandydatów na wójtów na zdjęciach, kolejno: Franciszek Dziendziel, Marek Lucjan, Grzegorz Nogły, Agata Tucka-Marek (Pawłowice), Stefan Ryt, Bronisław Gembalczyk (Kobiór), Bogdan Taranowski, Aleksander Malcher, Jan Słoninka (Miedźna), Gabriela Placha, Adam Maćkowski (Goczałkowice), Marian Pawlas (Suszec)

ram

T G+ F

Zobacz także

Sołtys Pawłowic, Grzegorz Cyrulik wybrany na 3 kadencję
Sołtys Pawłowic, Grzegorz Cyrulik wybrany na 3 kadencję
gorący temat
Kandydaci na wójtów w komplecie
Kandydaci na wójtów w komplecie
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Z centrum przesiadkowego do Niemiec, Anglii i Francji
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów
Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów

Komentarze:

stefan 2014-10-15 godz. 12:59
Marek Lucjan już tak buduje swój pijar, że strach otworzyć lodówkę, by i tam zobaczyć jego twarz. Gminne Racje, strona UG, pless - jeszcze ta siłowania zewnętrzna przy domie pogrzebowym wybudowana na prędko...
treść:
autor:

SQL: 18