
Sporo imprez w weekend
| 09.05.2014, 12:50 |
Pszczyna, powiat
Nordic walking, regaty żeglarskie i koncert zespołu Sąsiedzi, a może zwiedzanie pszczyńskiego skansenu po modernizacji i to tylko za złotówkę? To atrakcje soboty. Natomiast w niedzielę będziemy świętować razem ze strażakami z całego powiatu na rynku i w parku. Oby tylko pogoda dopisała!Dni otwarte skansenu, sobota, 10 maja
W sobotę 10 maja w pszczyńskim skansenie odbędą się Dni Otwarte. Z tej okazji dla zwiedzających przygotowano zniżkową opłatę w wysokości 1 zł za osobę. Dni Otwarte odbywają się w wielu miejscach, które otrzymały wsparcie z funduszy europejskich.
Rozbudowa Skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej - rozwój infrastruktury zaplecza turystycznego w Pszczynie” to inwestycja, której całkowita wartość wynosi blisko 3,8 mln zł, z czego 3.303.846,64 zł (85 proc.) to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
W ramach rozbudowy powstały nowe obiekty m.in. karczma, budynek wielofunkcyjny, altana. Rozbudowana część skansenu ma nowe ogrodzenie. Brama wejściowa na teren zagrody została przeniesiona. Pierwszym etapem przebudowy było podniesienie terenu, który stanowi zabezpieczenie przeciwpowodziowe.
- Zapraszam mieszkańców do odwiedzenia Zagrody Wsi Pszczyńskiej. To doskonała okazja do tego, żeby zobaczyć jak w ostatnim czasie zmienił się skansen. Jedną z atrakcji będzie pokaz działania repliki młyna wodnego – powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol
W programie Dnia Otwartego skansenu:
9.00 - 19.00 - punkt informacyjny dla zwiedzających
9.00 - 19.00 - uruchomienie repliki młyna wodnego, objaśnienie przez pracowników skansenu mechanizmów działania urządzenia, historii, roli i wpływu na ówczesną gospodarkę rolną. Atrakcja będzie powtarzana co godzinę, do zamknięcia obiektu
10.00 - 19.00 - animacje dla najmłodszych - interaktywne gry i zabawy, malowanie twarzy, lekcje muzealne,, zajęcia taneczne
13.00, 14.00, 15.00, 16.00 - dla grup zwiedzających możliwość skorzystania z przewodnika po obiekcie skansenu
12.00 - 19.00 - pokazy, warsztaty rękodzielnicze, m.in. lekcje haftu, warsztaty z ceramiki, warsztaty robienia kwiatów z bibuły, wianków
11.00-19.00 - pokazy kowalstwa tradycyjnego: wykonywanie przedmiotów i narzędzi tożsamych dla danego okresu historycznego
14.00-19.00 - lekcje pszczelarskie - lokalni pszczelarze będą promować i przekazywać wiedzę na temat zawodu pszczelarza pokaz połączony z degustacją różnych rodzajów miodu
Regaty żeglarskie o puchar starosty i koncert zespołu Sąsiedzi
Starosta Pszczyński Paweł Sadza i Prezes Zarządu PTTK o/Pszczyna Jacek Czober zapraszają na Regaty Żeglarskie o puchar Starosty Pszczyńskiego, które odbędą się w ramach Pucharu Śląska w klasie OMEGA.
Otwarcie regat odbędzie się w sobotę (10.05.2014) o godzinie 10.00 w porcie żeglarskim w Wiśle Wielkiej.
Poza regatami w programie imprezy znalazły się również: podsumowanie Nordic Walking ”Dwóch Jezior” (godz. 13.00) oraz Rajdu Rowerowego pn. ”Poznajemy okolice jeziora Goczałkowickiego” (godz. 14.00), otwarcie sezonu żeglarskiego (16.00), chrzest żeglarski (17.00), ognisko (18.00) oraz koncert szantowy zespołu Sąsiedzi (19.00).
Nordic Walking ”Dwóch Jezior”
Z Ośrodka Sportów Wodnych w Łące, przez Porębę, Brzeźce, do Portu Żeglarskiego PTTK przy Jeziorze Goczałkowickim w Wiśle Wielkiej prowadzić będzie tegoroczna trasa III Marszu Nordic Walking ”Dwóch jezior”. Marsz zaplanowany został na sobotę 10 maja!
Uczestnicy marszu przejdą w sumie trasę o długości 12,5 km. Start został wyznaczony na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące o godzinie 10.00.
Uczestnikiem marszu może być każda osoba bez względu na wiek i płeć! Wystarczy tylko zarejestrować się w dniu imprezy w biurze zawodów (zapisy już od godziny 9.30) i mieć ze sobą kijki Nordic Walking (osoby bez kijków również mile widziane!).
Pierwszych 100 zarejestrowanych uczestników otrzyma również pamiątkowe koszulki. Oczywiście zanim grupa ruszy naprzód, odbędzie się wspólna rozgrzewka, zaś instruktor nordic walking przedstawi wszystkim tajniki tej dyscypliny. Na mecie marszu na uczestników będzie czekał posiłek oraz pamiątkowy certyfikat uczestnictwa. Dla tych, którzy pozostawili swoje samochody na parkingu Ośrodka Sportów Wodnych organizatorzy podstawią busa w Porcie Żeglarskim, aby mogli wrócić w miejsce startu marszu.
Organizatorami III Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego są: Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie, partnerami są: Koło Turystyczne ”Dreptej” przy SP 1 w Pszczynie, Pszczyńska Fundacja Wspierania i Rozwoju Sportu, Ochotnicza Straż Pożarna w Pszczynie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie, Jacht Klub PTTK. Patronat nad imprezą objął Paweł Sadza, Starosta Pszczyński.
Wszelkie dodatkowe informacje o imprezie można uzyskać drogą elektroniczną: (w.baluch@posir.pszczyna.pl) lub telefonicznie (tel. 665736645).
Olimpiada Przedszkolaków gminy Pszczyna
Olimpiada przedszkolaków gminy Pszczyna odbędzie się 10 maja w hali sportowej Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie, ul. Zamenhofa 5a.
I tura rozpocznie się o godz. 9.00, natomiast II - o 12.00
Organizatorzy (Urząd Miejski, Przedszkole nr 4 oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie) proszą o to, by w miarę możliwości dzieci były już przebrane w stroje sportowe. Zwracają też uwagę na przebudowę parkingu przy hali i związane z tym utrudnienia.
Dzień Strażaka w niedzielę 11 maja na rynku i w parku
Na pszczyńskim rynku zgromadzą się członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego powiatu pszczyńskiego. Uroczystości rozpocznie o godz. 12.00 msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych.
O 13.15 strażacy przemaszerują na rynek, gdzie otrzymają medale i odznaczenia.
Od godz. 15.00 czekają nas pokazy: sprzętu ratowniczo- gaśniczego, młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz ratownictwa drogowego. Przewidziano również poczęstunek tradycyjną grochówką strażacką.
Uroczystości uświetnią koncerty Orkiestry Dętej KWK Pniówek oraz gwiazdy TVS Teresy Werner.
ram






.jpg)








