Art. spons. Spełniaj zawodowe marzenia z Powiatową „Szóstką”

Brzeszcze02.04.2019, 14:10

Obecny rynek pracy stawia na ludzi, którzy sprawnie łączą zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną w wyuczonej profesji. Spełniając te wymagania Powiatowy Zespół nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach kształci uczniów na wysokim poziomie na kierunkach z przyszłością. 

Szkoła w Brzeszczach oferuje profesjonalnie zorganizowaną bazę dydaktyczną posiadającą przestronne sale lekcyjne, nowoczesne pracownie komputerowe, bibliotekę z salą projekcyjną, w pełni wyposażoną siłownię i pełnowymiarową salę gimnastyczną. Bardzo dobra lokalizacja budynku pozwala na dogodny dojazd, a własny parking na bezstresowy postój zmotoryzowanych uczniów. Kilkunastoosobowa kadra nauczycieli z wieloletnim stażem pracy zapewnia młodzieży szerokie spektrum przekazywanej wiedzy z różnych dziedzin. - Oferujemy naukę w czterech wiodących na rynku pracy zawodach technicznych, popartych atrakcyjnymi krajowymi i zagranicznymi praktykami zawodowymi. Prowadzimy dwustopniową edukację na kierunkach branżowych, gwarantujących pracę na podstawie umowy z pracodawcą. Osoby dorosłe mogą poszerzyć u nas swoje wykształcenie w wieczorowym liceum, a także na dodatkowych kursach zawodowych - mówi dyrektorka PZ nr 6 SZiO w Brzeszczach, Dorota Klimczak.

Moc atrakcji na kierunkach logistycznych

Nieprzerwanie bardzo popularnym kierunkiem szkoły jest technikum logistyczne z innowacją pedagogiczną „Logistyka w służbach mundurowych” (patronat Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie) oraz „Logistyka w ratownictwie medycznym”. Profile po raz kolejny mogą poszczycić się prestiżową międzynarodową nagrodą „Education Leader in Logistic” przyznaną na forum firm logistycznych w Warszawie w 2018 roku.

Uczniowie o specjalności medycznej systematycznie uczestniczą w wykładach na uczelniach wyższych i ćwiczeniach z zakresu pierwszej pomocy, obsługi sprzętu ratowniczego, a także symulowanych zdarzeń zagrażających życiu człowieka. Młodzież bezpłatnie wyposażona zostaje w specjalistyczną odzież. Do dyspozycji klas jest również odpowiedni sprzęt, taki jak torby medyczne, deski ortopedyczne do stabilizacji ciała, kardiomonitory, defibrylatory i fantomy niezbędne w codziennej nauce. Młodzi ratownicy nabytą wiedzę prezentują na dniach otwartych szkoły, olimpiadach, a także sami przeprowadzają warsztaty medyczne dla dzieci w przedszkolach i klasach podstawowych. Za zaangażowanie, rozwój umiejętności i udział w zabezpieczeniach medycznych imprez kulturalno-sportowych uczennice technikum logistycznego wyróżnione zostały w tym roku dyplomami uznania od Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej, Wydziału Nauk o Zdrowiu, z którymi prowadzą ścisłą współpracę.  

Na kierunku technik logistyk realizowane są dwie specjalizacje: „Logistyka w ratownictwie medycznym”
i „Logistyka w służbach mundurowych”

Klasy mundurowe we współpracy z Jednostką Strzelecką 2004 Oświęcim cyklicznie uczestniczą w szkoleniach ze strzelania taktycznego, które mają na celu zapoznanie uczniów z rodzajem broni, a także z umiejętnym posługiwaniem się nią na strzelnicach. Uczą się musztry, biorą udział w testach sprawnościowych. Na pocztach sztandarowych, apelach czy uroczystościach państwowych kształcą swoje postawy patriotyczne i szacunek do zawodu. W ramach wykładów ze znanymi osobistościami, takimi jak gen. Romanem Polko, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego, przyswajają wiedzę z dziedziny terroryzmu, obronności, poruszają problematykę przemytu, handlu ludźmi oraz zasady kontroli kierowców i towarów. W czasie spotkań z przedstawicielami największych międzynarodowych firm, takich jak Raben Logistics Polska, DB Schenker, TNT Express Worldwide i CEVA Automotive Logistics Poland poznają płaszczyznę logistyki kontraktowej, globalnej, morskiej oraz lotniczej.

Wycieczki zawodowe i ciekawe spotkania ze specjalistami są dużą atrakcją dla młodzieży.

Wyjazdy zawodoznawcze sprawiają, że młodzież nabiera doświadczenia. Sporo atrakcji dostarczają nocne międzynarodowe operacje lotnicze w strefie odpraw Cargo w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie uczestnicy biorą udział w załadunku i wyprowadzaniu samolotu na pas startowy, mają okazję porozmawiać z personelem obsługi naziemnej i zagranicznymi pilotami oraz poznać systemy pokładowe renomowanych maszyn. Dzięki wizytom w oddziale Raben Goup Logistics w Czechowicach-Dziedzicach uczniowie zapoznają się z profesjonalną bazą transportowo-magazynową, funkcjonowaniem terminali, magazynów typu Cross Docking, działaniem wahadeł transportowych czy Co-packingiem.

Łączą tradycje z najnowszymi technologiami

- Powiatowa „Szóstka” jako jedyna w okolicy kształci uczniów w zawodach górniczych, a oficjalny patronat nad trzema kierunkami technicznymi pełni spółka TAURON Wydobycie S.A zajmująca się eksploatowaniem węgla kamiennego. Dla absolwentów szkoły współpraca ta jest gwarancją podjęcia pracy na kopalniach.

W programie kształcenia PZ nr 6 SZiO znajdują się klasy o kierunkach technik mechanik z przysposobieniem pożarniczym, technik górnictwa podziemnego oraz elektryk (szkoła branżowa). I tutaj nie brak wielu ciekawych form edukacji. Oprócz teorii młodzież w okresie szkoleń i praktyk ma możliwość zgłębiania tajników swojego zawodu podczas aranżowanych akcji ratunkowych i pokonywania zadymionego chodnika ćwiczebnego w Stacji Ratownictwa Górniczego funkcjonującej przy ZG „Brzeszcze”, przyswoić obsługę aparatów regeneracyjnych, powietrzno-butlowych czy przyrządów kontrolno-pomiarowych.

Uczniowie bardzo chętnie wybierają klasy o profilu technik górnictwa podziemnego i technik mechanik. Oba kierunki w ramach programu edukacyjnego realizują przysposobienie pożarnicze.

Dzięki zajęciom w siedzibie Państwowej Staży Pożarnej w Oświęcimiu i współpracy z Państwową Szkołą Aspirantów Straży Pożarnej w Krakowie poznają struktury i działania jednostek reagowania oraz różne pojazdy i fachowy sprzęt będący na ich wyposażeniu.

Przykładowe wycieczki przedmiotowe do firm wytwarzających części i podzespoły dla znanych marek umożliwiają uczniom poznanie procesów produkcyjnych i fachowych urządzeń mechanicznych najlepszej generacji.

Uczniowie często uczestniczą w warsztatach ratowniczych organizowanych na terenie szkoły i siedzibach jednostek medycznych i straży pożarnej.

W ramach wyjazdów do ATH w Bielsku-Białej uczniowie korzystają z wykładów informatycznych, odwiedzają laboratorium automatyki i robotyki, laboratorium biomateriałów, w których mogą m.in. dowiedzieć się jak wykonać drobiazgowe implanty, zapoznać z kamerami termowizyjnymi czy zobaczyć najnowsze dostępne samochody elektryczne, hybrydowe i sportowe światowych marek.

W ramach edukacji w szkole branżowej I stopnia w klasach wielozawodowych, PZ nr 6 SZiO kształci w zawodach: piekarz, cukiernik, kucharz, fotograf, fryzjer, sprzedawca, ślusarz, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy i wiele innych, podczas których uczniowie otrzymują wynagrodzenie za praktykę i mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego.

Stawiają na systematykę i poszerzanie horyzontów

Nowym kierunkiem w roku szkolnym 2019/2020 dla osób mających zamiłowanie do zwierząt będzie technik weterynarii. Zajęcia praktyczne poprowadzą specjaliści tej profesji, natomiast obowiązkowe praktyki będą odbywać się w przychodniach weterynaryjnych. Absolwenci tego kierunku poszukiwani są na rynku pracy, a zatrudnienie znaleźć mogą w gabinetach weterynaryjnych jako pomocnicy lekarza weterynarii, a także w zakładach inseminacji zwierząt i ubojniach.

Szkoła stawia na regularne doskonalenie nauki języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego, a także rozwój zainteresowań w ramach zajęć pozalekcyjnych. 

Ważnym programem nauczania jest wiedza rozwijana podczas zagranicznych praktyk zawodowych ERASMUS+ finansowanych w całości ze środków unijnych. W  poprzednich latach młodzież brała udział w projektach realizowanych w Niemczech i Portugali. W tym roku szkolnym miesięczne praktyki odbyły się we Włoszech. Wyjazdy takie mają na celu poznanie kultury i tradycji państw europejskich oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Młodzież PZS nr 6 SZiO może pochwalić się organizacją różnych kampanii społecznych, akcjami charytatywnymi, uczestnictwem w mitingach z profilaktyki zdrowia prowadzonymi przez psychologów i osobistości świata mediów. Nastolatkowie odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych. 

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 BĘDZIEMY PROWADZIĆ NABÓR NA KIERUNKI: 

Technikum 4-letnie (po gimnazjum):

·  Technik logistyk

·  Technik mechanik

·  Technik górnictwa podziemnego

·  Technik weterynarii

Technikum 5-letnie (po klasie ósmej):

·  Technik logistyk

·  Technik mechanik

·  Technik górnictwa podziemnego

·  Technik weterynarii

Szkoła branżowa I stopnia (po gimnazjum):

·  Klasa wielozawodowa

·  Elektryk

Szkoła branżowa I stopnia (po klasie ósmej):

·  Klasa wielozawodowa

·  Elektryk

Szczegółowy opis na stronie www.pz6.brzeszcze.pl w zakładce „Oferta edukacyjna”.

W ramach umowy podpisanej w 2017 roku z Tauron Wydobycie S.A. pomagamy zdobyć pracę absolwentom technikum górniczego, mechanicznego i uczniom szkoły branżowej na kierunku elektryk.

 Brzeszcze, ul. Kościuszki 1, tel. (32) 210 93 40

www.pz6.brzeszcze.pl  |  Znajdź nas na Facebooku

Tomasz Gruca

T G+ F

Zobacz także

Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
ARiMR: Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków
ARiMR: Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków
III Liceum Ogólnokształcące przygotowane do matur
III Liceum Ogólnokształcące przygotowane do matur
Kolejne zakażenia i ozdrowienia
Kolejne zakażenia i ozdrowienia
Działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”
Działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie
Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
Za kilka dni niemal 400 uczniów z powiatowych szkół przystąpi do matury
15 kolejnych zakażeń i trzech ozdrowieńców
15 kolejnych zakażeń i trzech ozdrowieńców
Powstają kolejne odcinki ścieżek rowerowych w gminie Pszczyna
Powstają kolejne odcinki ścieżek rowerowych w gminie Pszczyna
Dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa u jednej z pracownic Starostwa
Dodatni wynik badania w kierunku koronawirusa u jednej z pracownic Starostwa
Kolejne dofinansowanie na komputery dla uczniów
Kolejne dofinansowanie na komputery dla uczniów
Powiat przekaże niemal 100 tys. zł na wsparcie służb mundurowych
Powiat przekaże niemal 100 tys. zł na wsparcie służb mundurowych
Trwa remont Wiejskiej w Grzawie
Trwa remont Wiejskiej w Grzawie
Organizacja pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Organizacja pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie
Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie pszczyńskim
Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie pszczyńskim
Pszczyna ma swój sztandar
Pszczyna ma swój sztandar
Nagrody dla sportowców. Zgłoszenia do 15 czerwca
Nagrody dla sportowców. Zgłoszenia do 15 czerwca
SQL: 16