Spartakiada młodzieży i inne międzysąsiedzkie rozrywki

02.12.2010, 12:17



Kobiór

Już od 12 lat trwa współpraca międzynarodowa gminy Kobiór. Na płaszczyźnie sportowej, kulturalnej czy samorządowej doświadczenia wymieniają cztery zaprzyjaźnione ze sobą miasta.


Są to miasta partnerskie Kobióra - słowacka Dobšiná, węgierski Sajószentpéter oraz czeski Šternberk.Ta międzynarodowa przygoda zaczęła się kiedy wójt Stefan Ryt w styczniu 1998 r., jako delegat sejmiku województwa katowickiego, uczestniczył w pracach komisji polsko-węgierskiej właśnie w Sajószentpéter. Wówczas to rada tego miasta, po zasięgnięciu informacji o Kobiórze podjęła uchwałę o wzajemnej współpracy.

Głównymi jej zamierzeniami była wymiana doświadczeń i wspólne działania na płaszczyźnie kulturalnej. - Początkowo współpraca ograniczała się do wzajemnych odwiedzin z okazji lokalnych czy międzynarodowych świąt i prezentacji lokalnych programów artystycznych. Organizowaliśmy także wymianę młodzieży. Nasze grupy jeździły tam na dwa tygodnie, węgierskie przyjeżdżały do Kobióra. Mieszkańcy również mogli skorzystać z możliwości wyjazdu. Mieli tam zapewniony tani pobyt, natomiast z naszej strony myśmy zapewniali to samo Węgrom - mówi Stefan Ryt.

Przy okazji jednej z wizyt nawiązano rozmowy z przedstawicielami Dobšiny i Šternberka, wtedy narodził się pomysł zorganizowania międzynarodowej spartakiady młodzieży (lekkoatletyka, piłka nożna, piła ręczna, ścianka wspinaczkowa, szachy), która od 2002 r. corocznie odbywa się w poszczególnych miastach. - Ta rywalizacja podnosi poziom sportu, przygotowuje nie tylko młodzież, ale i nauczycieli wychowania fizycznego do lepszej pracy, do pokazania się na międzynarodowym forum. Jej wydźwięk jest bardzo pozytywny - twierdzi Stefan Ryt. Poza zmaganiami sportowymi prezentowany jest także program artystyczny, a spartakiada jest okazją do zapoznania się młodzieży inną kulturą. W tym roku odbywała się na Słowacji, następną organizują Węgry. Poza spartakiadą corocznie odbywa się także międzynarodowy plener malarski i fotograficzny oraz spotkania piłkarskie - tzw. turniej oldboys.

W międzyczasie gmina podpisała współpracę ze słowacką Dobšiną, która z kolei weszła również we współpracę ze Sajószentpéterem. - W tej chwili współpracujemy już od kilku lat w kręgu czterech zaprzyjaźnionych gmin, w ramach grupy wyszehradzkiej - mówi wójt. Dzięki temu gminy mogą uzyskiwać środki z międzynarodowego funduszu wyszehradzkiego, który finansuje czesko-polsko-słowacko-węgierskie projekty.

(więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej, nr 23 z 1 grudnia 2010 r.)

mok

T G+ F

Zobacz także

XII Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży
XII Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży
OLIVER TWIST w Teatrze Rozrywki
OLIVER TWIST w Teatrze Rozrywki
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18