Spacer po Cieszynie z UKST „Diablak” - relacja

15.11.2011, 11:55

Pszczyna

13 listopada 2011 r. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Diablak”. Tym razem udaliśmy się zwiedzać zabytki Cieszyna.


Trasa wycieczki wiodła od Kościoła Św. Jerzego, przez zabytkowy Cmentarz Żydowski, położony przy ulicy Hażlaskiej, gdzie uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historii tego miejsca, tradycjach i kulturze żydowskiej związanej z grzebaniem zmarłych oraz o „sporze trzech rabinów”. Następnie grupa udała się przed wybudowany w latach 1838-1840 Pałac Myśliwski (rezydencja Habsburgów) i dalej wędrując „cieszyńską Wenecją”, czyli wzdłuż cieku Młynówka uczestnicy dotarli do rezerwatu przyrody „Lasek miejski nad Puńcówką”, gdzie mieści się pomnik pierwszego piastowskiego księcia Śląska Cieszyńskiego Mieszka I. Pomnik ten w 1931 r. został ulokowany na miejscu zniszczonego w 1918 r. pomnika Cesarza Franciszka Józefa I.
Uczestnicy zapoznali się również z atrakcyjnym i bogatym w style architektoniczne Rynkiem cieszyńskim. Przedstawione i omówione zostały takie obiekty, jak: budynek Ratusza, budynek Urzędu Miejskiego, budynek Hotelu pod Brunatnym Jeleniem, budynek Domu Narodowego, kamienica Konczakowskich, budynek Poczty Polskiej, kamienica dawnej Miejskiej Kasy Oszczędności. Trasa spaceru wiodła przez: Stary Targ, gdzie znajduje się kopia figury Madonny z Dzieciątkiem i dalej obok Domu Niemickiego, do Studni Trzech Braci, gdzie wg. legendy przy źródle w 810 r. spotkali się bracia Bolko, Leszko i Cieszko i z radości ze spotkania założyli miasto. Następnie przez Plac Dominikański grupa dotarła do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jest to najstarsze, bo z 1802 r., muzeum na tych terenach i mieści się w Pałacu Larischów. Założycielem muzeum był ks. Leopold Szersznik. We wnętrzach muzeum można podziwiać bogate zbiory archeologiczne, dokumenty i pamiątki związane z historią miasta i regionu, zbiory: sztuki, rzemiosła cieszyńskiego, sztuki ludowej oraz zbrojownię. Uczestnicy zobaczyli również Kościół Jezusowy (kościół „z łaski”), gdzie historię oraz czasy dzisiejsze luteran przybliżył nam wikariusz parafii ewangelickiej. Następnie udaliśmy się do jednej z najstarszych świątyń katolickich, czyli do Kościoła pw. Marii Magdaleny i dalej zapoznając się z architekturą budynku Teatru im. Adama Mickiewicza, budynków Mennicy i Książnicy Cieszyńskiej grupa dotarła na Wzgórze Zamkowe, które jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc Cieszyna. Zobaczyliśmy tam: Pomnik Legionistów (usytuowany przed zamkiem), Zamek Dolny, zwiedziliśmy Rotundę Romańską datowaną na XI wiek, Wieżę Piastowską (skąd podziwialiśmy widoki na miasto rozłożone po obu stronach Olzy oraz otaczające góry i pogórze), Basztę Zamkową. Pogoda dopisała, humory również i późnym popołudniem zadowoleni wróciliśmy do Pszczyny!!!

Warto pamiętać że, UKST „Diablak” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej, a także korzysta ze wsparcia Urzędu Miasta i Starostwa Pszczyńskiego. Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie

jack

T G+ F

Zobacz także

UKST „Diablak” wyróżniony
UKST „Diablak” wyróżniony
Barania Góra z UKST „Diablak” – relacja
Barania Góra z UKST „Diablak” – relacja
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18