Nowo wybrane władze Pszczyńskiego Stowarzyszenia Niesłyszących będą sprawowały swoje obowiązki przez najbliższe cztery lata.

Solidarne wybory niesłyszących już w nowej siedzibie

Pszczyna29.10.2018, 14:30

W czasie, gdy gorączka przedwyborcza i rywalizacja o stanowiska w samorządach terytorialnych opanowały nasz powiat, swoje zgodne i sumienne wybory przeprowadziło Pszczyńskie Stowarzyszenie Niesłyszących.

W niedzielę, 14 października, tuż przed głosowaniem, członkowie stowarzyszenia spotkali się tradycyjnie na mszy św. w Klasztorze Sióstr Boromeuszek w Pszczynie. Nabożeństwo w języku migowym poprowadził diecezjalny duszpasterz osób niesłyszących, ks. Bogusław Świech, który na co dzień pełni posługę w parafii w Piasku.

Tegoroczne wybory były wyjątkowe, ponieważ połączone zostały z oficjalnym otwarciem nowej siedziby PSN w budynku przy ul. Kopernika 12, którym zarządza Administracja Zasobów Komunalnych w Pszczynie (poprzedni klub PSN znajdował się przez 18 lat w kamienicy przy ul. Bramkowej 2). Symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się z udziałem burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola oraz wicestarosty pszczyńskiego, Krystiana Szostaka.

Podczas spotkania burmistrz nie krył zadowolenia z przeprowadzki niesłyszących do wyremontowanego, liczącego 110 m2 przestronnego lokalu – miejsca, które wciąż będzie integrować i zapewniać bezpieczeństwo funkcjonowania społeczności stowarzyszenia.

Następnie, wśród kilkudziesięciu zebranych odbyła się najważniejsza część zebrania. W głosowaniu jawnym wybrano siedmiu przedstawicieli tworzących zarząd oraz trzech reprezentantów komisji rewizyjnej. Nowym prezesem Pszczyńskiego Stowarzyszenia Niesłyszących został jego wieloletni członek, 64-letni Eugeniusz Rejnowicz.

PSN rozwija skrzydła

Podczas wyborów podsumowano ostatnie cztery lata działalności i rozliczenia roczne stowarzyszenia. Obecnie ta niezależna organizacja zrzesza blisko 70 osób głuchych oraz słabo słyszących z terenu powiatu pszczyńskiego i nie tylko, ponieważ do klubu uczęszczają też przyjezdni z Bielska-Białej, Oświęcimia czy Tychów. Spotkania członków odbywają się regularnie we wtorki i piątki każdego tygodnia. 

Organizowane inicjatywy PSN z roku na rok są coraz szersze, zapewniając ciekawe atrakcje dla osób niesłyszących w różnym wieku. W corocznym harmonogramie wydarzeń znalazły się m.in.: ogólnokrajowy Pszczyński Halowy Turniej Piłki Siatkowej Niesłyszących (w którym Pszczyna zajmuje czołowe lokaty), drużynowy turniej kręglarski, zawody wędkarskie, Integracyjny Piknik Rodzinny często z ponad 100 osobową frekwencją czy Międzynarodowy Dzień Głuchego. Stowarzyszenie organizuje kilkudniowe wycieczki krajoznawcze i pielgrzymki. Dzięki projektowi współfinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie „Spektakl bez barier”, członkowie PSN zobaczyli trzy spektakle tłumaczone w języku migowym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W świetlicy niesłyszący uczestniczą w szkoleniach z pierwszej pomocy i warsztatach z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, asp. sztab. Karoliną Błaszczyk, która ukończyła kurs języka migowego II stopnia. - Na spotkaniach przestrzegam niesłyszących przed oszustwami, kradzieżami i popularnymi wykroczeniami. Nawiązaliśmy także kontakt z katowickimi dziennikarzami programu TVP3 - „Spotkania w świecie ciszy”, w którym głuchoniemi bohaterowie przedstawiają swoje zainteresowania, mówią o codziennym życiu i ograniczeniach. Liczę na to, że współpraca ta będzie owocna i uda się zrealizować nawet kilka odcinków w Pszczynie - mówi Karolina Błaszczyk.

W tym roku Pszczyńskie Stowarzyszenie Niesłyszących oraz Duszpasterstwo Niesłyszących swoją dotychczasową, 68-letnią, wspólną historię w postaci dokumentów, pamiątek i fotografii zabezpieczyły w szczególny sposób, umieszczając je w „Pszczyńskiej Kapsule Czasu”, by za 100 lat, kolejne pokolenia mogły poznać swoje korzenie i kontynuować tradycje przodków. 

tog

T G+ F

Zobacz także

Uczniowie strajkowali dla klimatu
Uczniowie strajkowali dla klimatu
Ogromne rachunki za prąd, bo firma przez lata się myliła
Ogromne rachunki za prąd, bo firma przez lata się myliła
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18