Sołectwo Kryry ma swój plan

11.07.2014, 11:11

Kryry

Rada Gminy Suszec uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar sołectwa Kryry.


Poprzedni plan zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Kryry Rada Gminy Suszec uchwaliła w sierpniu 2005 r. Nowy plan był konieczny w związku z dostosowaniem zapisów do obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Suszec.
Do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Kryry rada gminy i wójt przystąpili pięć lat temu. W tym czasie projekt planu był cztery razy wyłożony do publicznego wglądu. Mieszkańcy zgłosili do niego szereg uwag. Część została uwzględniona, nie wprowadziły one jednak zmian mogących prowadzić do sporządzenia projektu planu w nowej postaci. Ponad 40 uwag wójt gminy nie uwzględnił. Decyzje te zaakceptowała podczas czerwcowej sesji Rada Gminy Suszec.

Sporo kontrowersji budziły zapisy dotyczące terenów wokół pieczarkarni Szczepana Poloka (czytaj też „Gazeta Pszczyńska, nr 19 z 8 października 2013 r.). Części mieszkańcom okolicznych domostw zależało, by odrolnić będące ich własnością, sąsiadujące z pieczarkarnią około 30-40-arowe grunty rolne. Nie wyraził jednak na to zgody minister rolnictwa. - Pomimo tego, że w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Suszec teren ten jest zapisany jako budowlany, to z powodu decyzji ministra w planie musimy zachować teren jako rolniczy - wyjaśnia wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, który odwołał się od decyzji ministra, ale ta została utrzymana w mocy. Wójt dodaje jednak, że temat nie jest zamknięty.

Właściciel pieczarkarni wnioskował z kolei o pozostawienie w stanie niezmienionym innych terenów rolnych przyległych do jego zakładu. W planie zapisano je jednak jako tereny produkcji i przetwórstwa rolnego oraz tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. - Pieczarkarnia na tym obszarze rozbudowana jest w maksymalnym stopniu. Pan Polok będzie musiał ograniczyć hałas, na który skarżą się mieszkańcy - mówi wójt Marian Pawlas.

Wśród nie uwzględnionych uwag znalazły się też takie, w których mieszkańcy nie godzili się na ustanowienie drogi publicznej czy prosili o wykreślenie domu mieszkalnego z gminnej ewidencji zabytków, z uwagi na niemożność poczynienia jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych. W tym drugim przypadku, jak argumentowali przedstawiciele firmy przygotowującej projekt planu, wykreślenie z ewidencji wymaga przeprowadzenia odpowiedniej procedury poza procedurą uchwalenia planu miejscowego. Radni obiecali obecnym na sesji właścicielom domu pomoc i interwencję u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wykreślenia nieruchomości z ewidencji zabytków.

Gazeta Pszczyńska

jack

T G+ F

Zobacz także

Na co przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego?
Na co przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego?
5 mln zł dla śląskich sołectw, także z naszego powiatu
5 mln zł dla śląskich sołectw, także z naszego powiatu
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18