fot. Śląska Policja

Policja radzi: usuwajmy śnieg zalegający na aucie

Powiat07.01.2017, 08:41

Okres zimowy to czas, kiedy na ulicach można spotkać samochody, które całe pokryte są śniegiem lub mają oszronione szyby. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę bez dostatecznej widoczności i kontroli nad tym, co się dzieje. Takie praktyki prowadzić mogą niestety do poważnych w skutkach zdarzeń.

Zimą, najczęściej rano, można na drogach spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w niewielkiej części. To powoduje, że pole widzenia kierowcy jest praktycznie zerowe.

Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego samochodu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w ciagu dnia, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też odpadają z takiego rozpędzonego samochodu kawałki lodu i śniegu zagrażając innym i zmuszając pozostałych kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający z tirów lód to także poważny problem. Zdarzają się przypadki, gdy z naczepy jadącej ciężarówki spadają duże kawałki zamarzniętego śniegu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Jakie konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd, to zostanie zatrzymany, a kierowca będzie musiał liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.
KPP Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Trzy włamania w Łące
Trzy włamania w Łące
Bus w rowie, bo kierowca chciał ratować zwierzę
Bus w rowie, bo kierowca chciał ratować zwierzę
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Z kijami wokół Zbiornika Łąckiego
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Święto Teatru z POPP
Święto Teatru z POPP

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18