Drzewka rozdawane przez burmistrza Pszczyny podczas antysmogowego strajku młodzieży 14 listopada 2019 r. /  fot. UM Pszczyna

Smog w Pszczynie: młodzież protestuje, radni przedstawiają swój pomysł na walkę o czyste powietrze

Pszczyna14.11.2019, 15:56

Radni Rady Miejskiej 13 listopada złożyli w Urzędzie Miejskim interpelację, w której przedstawili propozycje rozwiązań mających na celu poprawę stanu powietrza w gminie Pszczyna. Co postulują i jakie mają pomysły na pozyskanie funduszy? Nasuwa się pytanie, czy musi się to odbywać kosztem niektórych ważnych dla naszego miasta inwestycji.

Jak argumentują radni, z danych, które podają ogólnopolskie media wynika, że stan powietrza w naszej gminie jest fatalny. Pszczyna w tym roku stała się niechlubnym rekordzistą pod względem liczby dni, w których odnotowano przekroczenie norm stężeni pyłu PM10. Takim powietrzem oddychaliśmy przez 1/3 roku (pisaliśmy o tym niedawno w artykule 125 dni z zatrutym powietrzem). Mieszkańcy są porażeni i zaniepokojeni tymi informacjami.

Właśnie rozpoczyna się sezon grzewczy. Radni wskazują, że to głównie gospodarstwa domowe emitują niebezpieczne pyły oraz rakotwórczy benzopiren. Oddychanie takim powietrzem powoduje wzrost zachorowań na astmę, występowania alergii oraz wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru.

Radni w interpelacji wystosowanej do burmistrza postulują o:

1.    Wprowadzenie 50-procentowej ulgi od podatku od nieruchomości na terenie gminy w przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które będą ogrzewane w sposób ekologiczny. Radni proponują, by ulga obowiązywała minimum 2 lata.

2.     Wprowadzenie  komunikacji miejskiej za 1zł oraz pozyskanie środków i określenie warunków przetargu na zakup autobusów zasilanych paliwami ekologicznymi takimi, jak gaz, czy prąd.  

3.     Przeznaczenie środków finansowych na wymianę urządzeń grzewczych ze znacznym zróżnicowaniem dofinansowania pomiędzy kotłami na paliwa stałe a paliwa ekologiczne takie, jak prąd, gaz, olej opałowy oraz pompy ciepła. Jak podają radni, aż 90% domów jednorodzinnych w gminie Pszczyna ma dostęp do gazu, a tylko 15% z nich używa tego paliwa do ogrzewania budynków.

4.    Aplikowanie do rządu o dodatkowe środki dla mieszkańców gminy na dofinansowanie budowy instalacji odnawialnych źródeł energii. Gmina Pszczyna po pozytywnej ocenie wniosku „Inteligentne zarządzanie energią poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych mieszkańców Gminy Pszczyna” niestety nie otrzymała dofinansowania w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jak podają radni, chęć zainwestowania własnych pieniędzy w ten projekt zgłosiło aż ok. 700 gospodarstw. 

Jakie źródła finansowania tych rozwiązań wskazują radni?

W pierwszej kolejności proponujemy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z niektórych imprez. Wnioskujemy na okres dwóch lat ograniczyć do jednego dnia Dni Pszczyny, zrezygnować z Beach Party w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące oraz koncertu gwiazd na rozpoczęcie roku szkolnego. Widzimy także konieczność czasowego wstrzymania realizacji niektórych inwestycji w Gminie Pszczyna, takich, jak budowa nowego centrum kultury oraz przebudowa centrum handlowo-usługowego Koszary Ułańskie. Takie inwestycje są potrzebne lecz priorytetem jest podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu powietrza na terenie gminy Pszczyna – czytamy w interpelacji. Widzimy, iż dotychczasowe zaangażowanie w walkę o poprawę jakości powietrza jest niewystarczające i nie możemy zakłamywać rzeczywistości, że powietrze w Pszczynie nie jest aż tak fatalne. Przyjęty przez Gminę Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2017-2022 musi być wsparty m.in. wnioskowanymi działaniami i stanowczymi działaniami burmistrza wspólnie z radnymi – czytamy dalej.

Radni podkreślają, że trudne dla niektórych osób oszczędności z pewnością i tak nie będą  wystarczające, by pokryć koszty wymienionych w dokumencie działań, ale w jakimś stopniu umożliwią walkę z problemem złej jakości powietrza.

ar

T G+ F

Zobacz treść interpelacji

Zobacz treść interpelacji
Zobacz treść interpelacji

Zobacz także

Potrzebna modernizacja domu kultury w Wiśle Małej. Najpierw założą klimatyzację
Potrzebna modernizacja domu kultury w Wiśle Małej. Najpierw założą klimatyzację
Co dalej z Paleją? Odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Co dalej z Paleją? Odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

były radny 2019-11-15 godz. 20:21
Szanowni Radni to przecież Wy a nie kto inny zatwierdza budżet Gminy Pszczyna i to dlatego Wy a nie kto inny jest za to odpowiedzialny . Dlatego nie zgodzić się na budowę nowego Domu Kultury bo przy takim zanieczyszczeniu powietrza nie będzie miał kto tam chodzić gdyż większość społeczeństwa będzie chora i nie zdolna korzystać z tego obiektu. Środki budżetowe przeznaczone na ten cel należy przenieść na finansowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza w naszej Gminie. Zgodnie z § 36 Statutu Gminy Pszczyna że każdy radny /grupa radnych /może przygotować projekt uchwały na ten temat a Rada przegłosuje i Burmistrz jeżeli jest to zgodne z prawem ma to wykonać. Nie czekajcie na Burmistrza bo to jest dla niego bardzo trudna sprawa tu trzeba trochę myśleć i popracować.Życzę wam nieco własnej inicjatywy a nie czekać aż ktoś to zrobi za WAS. Pozdrawiam były radny.
OZE 2019-11-15 godz. 10:40
PIS popełnił bład, że wystawił Pania Lewandowską jako kandydatkę na burmistrza. Powinien wystawić kogoś innego, kto nawiązałby walkę na argumenty i program z burmistrzem.
Pszczyniok 2019-11-14 godz. 23:19
Zdrowy głos rozsądku radnych w tej dyskusji.
budowlaniec 2019-11-14 godz. 23:00
Ludzie przecież wymiana pieców na gazowe bez uprzedniego ocieplenia całego budynku to jest chore myślenie grupki ludzi którzy nie rozumieją tematu,a tylko podjudzają petycje ślą lub pikietują.KTO?zapłaci za gaz jeżeli się najpierw nie ociepli porządnie budynku.Tzw.SMOG już wam w głowie poprzewracał.
Boryna 2019-11-14 godz. 21:25
Brawo - to są przynajmniej jakieś konkrety, dobre na początek - popieram i uważam, że powinno się także zrezygnować czasowo z organizowanie budżetów obywatelskich w celu przeznaczenia tych środków na wymianę pieców
Adam 2019-11-14 godz. 18:32
Dni Pszczyny, nareszcie ktoś się nie bał tego powiedzieć-gratulacje!
Mieszkaniec 2019-11-14 godz. 18:22
To jest konkret nareście rozwiązania do zastosowania od razu
treść:
autor:

SQL: 18