Smakowita podróż w czasie

13.11.2012, 10:37

Pszczyna

Uczniowie ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych z Bielska-Białej, Pszczyny, Rybnika, Tychów, Wisły, Wodzisławia Śląskiego i Żor odbyli kulinarną podroż w czasie przenosząc się z XIX wieku do współczesności.


W miejscu, które wystrojem i aurą wiernie oddaje ducha epoki wiktoriańskiej – w steampunkowej restauracji w Wodnej Wieży – zaprezentowali swoje talenty kulinarne podczas finału konkursu pn. „Wehikuł Smaku”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania wiktoriańskiego w nowoczesnej aranżacji. Patronat honorowy nad konkursem objął burmistrz Pszczyny.
Siedem dwuosobowych zespołów uczniów, które zakwalifikowały się do finału, miało szansę wykazania się w dziedzinie, która jest ich pasją. Inspirując się recepturą dań z XIX-wiecznej Anglii, przyrządzili wiktoriańską potrawę (kaczkę z grzybami i kaszą) stosując nowoczesne techniki kulinarne. Najlepiej przygotowali ją Agnieszka Warczok i Kamil Widenka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim. Drugie miejsce zajęli Ewelina Jakubiec i Jakub Górny z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Handlowych w Bielsku-Białej, a trzecie miejsce zdobyły Anna Kapica i Justyna Pyrtek z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Jury wyróżniło także duet z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Wisły w składzie: Marek Pilch i Łukasz Świtała.

Przygotowane w Wodnej Wieży dania konkursowe nie bez przyczyny inspirowane były kuchnią z czasów epoki wiktoriańskiej. Każdy element wnętrza dawnej wieży ciśnień wykonany jest w stylu nawiązującym do wiktoriańskiej ery pary. Również część dań serwowanych gościom w steampunkowej restauracji wzorowanych jest na oryginalnych XIX-wiecznych recepturach.

Jury oceniało smak potrawy, jej aranżację, jak również profesjonalizm pracy czy dobór składników. Członkami kapituły jury konkursu byli m.in. szefowie kuchni Steampunk Restaurant w Wodnej Wieży, jak również branżowi eksperci, profesjonalnie zajmujący się kreacją i oceną smaków. Głównym jurorem był Mirosław Drewniak – m.in. były szef kuchni hotelu Noma Residence, autor serii książek o tematyce kulinarnej.

– Poprzez konkurs chcieliśmy zachęcić młodych, zdolnych ludzi do wyrażania swoich pasji kulinarnych. Wierzę, że sporo dowiedzieli się o kuchni wiktoriańskiej i zebrali cenne doświadczenia pracując pod okiem profesjonalistów – mówi Wojciech Kania, właściciel Wodnej Wieży w Pszczynie, organizator konkursu kulinarnego „Wehikuł Smaku”.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody indywidualne, jak również dla szkół, m.in. sprzęt kuchenny, książki autorstwa przewodniczącego jury – Mirosława Drewniaka, możliwość wzięcia udziału w kursie z metody sous-vide oraz w kursie ze sztuki parzenia kawy prowadzonym przez Rafała Adamka – Mistrza Polski Baristów. Ponadto zwycięzcy konkursu będą mogli zabrać swoich kolegów z klasy do Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz Pokazowej Zagrody Żubrów. Drużyny, które zajęły miejsce na podium otrzymały dla szkół pamiątkowe statuetki wykonane przez Annę Skrzypiec - pszczyńską ceramiczkę, właścicielkę galerii i pracowni artystycznej Manufaktura Rzeczy Niepowtarzalne.

jack

T G+ F

Zobacz także

Z kajaka świat wygląda inaczej!
Z kajaka świat wygląda inaczej!
Życzliwy jak... muzułmanin
Życzliwy jak... muzułmanin
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18