Uczniowie chcą walczyć z problemem obrażania, obgadywania i oceniania innych po pozorach (fot. archiwum)

W Pielgrzymowicach przekonują: słowa też mogą krzywdzić

Pielgrzymowice16.01.2019, 10:07

#słowakrzywdzą to kampania społeczna, którą zainicjowała młodzież z Pielgrzymowic. Uczniowie uświadamiają, że nie tylko przemoc fizyczna potrafi zranić.

Projekt jest realizowany przez uczniów klas ósmych z Pielgrzymowic w gminie Pawłowice. Wcześniej wspólnie z koordynatorkami Agatą Dziendziel i Martą Florkiewicz-Borkowską, Nauczycielem Roku 2017, brali udział m.in. w programie „Mądrzy Cyfrowi”, omawiali różne wartości, takie jak szacunek, odpowiedzialność, mądrość, życzliwość czy odwaga.

- Stwierdziliśmy, że w dzisiejszych czasach problem obrażania, oceniania ludzi po okładce i obgadywania jest bardzo powszechny. Wspólnie chcemy uświadomić ludziom, że nie tylko przemoc fizyczna potrafi zranić, ale często słowa dotykają bardziej – zauważają uczniowie z Pielgrzymowic. Tak powstał zarys kampanii #słowakrzywdzą.

Każdy z uczestników wymyślał sposoby, dzięki którym można zmniejszyć skalę zaobserwowanego problemu. Wybrali te najciekawsze i wyszli do ludzi z okolicy, żeby dowiedzieć się od nich, co sądzą o pomyśle uczniów. Większość z nich poparła inicjatywę.

To dało impuls do dalszych działań. - Najpierw stworzyliśmy fanpage o nazwie „Słowa Krzywdzą”, gdzie na bieżąco dodajemy informacje dotyczące naszych działań już zrealizowanych, ale też tych zaplanowanych. Dodaliśmy tam wizytówki, dzięki którym mogliśmy przedstawić się wszystkim ludziom zainteresowanym naszą akcją, a także na bieżąco zamieszczamy różne inspirujące plakaty z cytatami. W ostatnim czasie nagraliśmy też pierwszy spot, aby dotrzeć do większego grona odbiorców – przyznają uczniowie.

Spot został wyświetlony podczas obrad Okrągłego Stołu u Rzecznika Praw Obywatelskich, można go obejrzeć na stronie www.bitly.com/słowakrzywdzą. Młodzież z Pielgrzymowic chce w ten sposób wywołać u ludzi refleksję i zainteresować ich tematem przemocy słownej. W planach ma kolejne inicjatywy.

Uczniom udało się pozyskać grant z programu „Edukacja Inspiracja”, realizowanego przez Fundację Szkoła z Klasą oraz Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego EFC. Kampania została objęta patronatem Lidera Cyfryzacji oraz doradcy ministra cyfryzacji, Grzegorza Zajączkowskiego, Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Młodzieżowej Rady Gminy Pawłowice.

Do akcji przyłączają się szkoły z całej Polski – ze Zduńskiej Woli, z Rybnika oraz Gdańska. Kampanię wspiera także znany aktor Bartłomiej Topa, który nagrał dla uczniów krótką wypowiedź. Można ją obejrzeć na fanpage'u kampanii: www.facebook.com/slowakrzywdza.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Uczennice z Pielgrzymowic na konferencji w Warszawie
Uczennice z Pielgrzymowic na konferencji w Warszawie
Mądrzy Cyfrowi w Pielgrzymowicach
Mądrzy Cyfrowi w Pielgrzymowicach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20