Alicja Kluba odebrała nagrodę za zwycięstwo w konkursie na najsmaczniejszy miód.

Słodycz i zdrowie na rynku

Pszczyna14.08.2018, 12:27

Podczas IX Śląskiego Dnia Miodu można było wybierać spośród kilkunastu rodzajów miodu. Najsmaczniejszy był miód spadziowy z pasieki z Cynkowa.

Śląski Dzień Miodu to już 9-letnia tradycja w Pszczynie. W tym roku, 5 sierpnia na pszczyńskim rynku swoje miody i inne pszczele produkty zaprezentowało 14 wystawców.

- Mamy 66 kół stowarzyszonych w Śląskim Związku Pszczelarskim, ale takie święto jest tylko jedno - w Pszczynie. Dziękuję za przychylność władzom gminy Pszczyna  - mówił Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

Jak co roku obecni na ryku mieszkańcy i turyści mogli degustować przygotowane przez pszczelarzy miody i wybrać te najsmaczniejsze. Trzecie miejsce zajął Stanisław Kubik z Boguchwałowic, a drugie  Alojzy Iskrzycki z Zabrzega. Za najsmaczniejszy uznano natomiast miód spadziowy z pasieki Krzysztofa Kluby z Cynkowa.

- To miód ze spadzi iglastej, głównie z drzew jodłowych, zbieranej na przełomie lipca  i sierpnia. Ze spadzią bywa różnie, bo ona nie każdego roku występuje. Wszystko zależy od mikroklimatu górskiego i od występowania mszycy w górach. Stąd też cena  takiego miodu jest wyższa - mówi Alicja Kluba, która w imieniu ojca odebrała dyplom i nagrodę za wygranie konkursu. 

W jej rodzinie zamiłowanie do pszczelarstwa przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Teraz i pani Alicja ma swoją pasiekę. - Od maleńkości przerabiałam wiele tematów pszczelarskich. Dużo tej wiedzy wchłonęłam, ale mimo wszystko w dalszym ciągu się uczę. Mam już swoją pasiekę z kilkunastoma ulami, choć tata ciągle jej dogląda i coś poprawia – dodaje Alicja Kluba.

W zakończonym na dniach sezonie pszczelarze zebrali najwięcej miodu lipowego. – To był bardzo przyspieszony sezon. Wszystkie rośliny zakwitły szybciej niż zwykle, szczególnie akacja czy lipa, która zazwyczaj kwitnie w lipcu, a w tym roku w już czerwcu. To był rok zdecydowanie lipowy.  Ale to nie jest regułą. Jak mówił mój dziadek, „z lipy to taka lipa”. W tym roku na szczęście było inaczej. Mniej  jest natomiast miodu rzepakowego, ponieważ rzepak wyrósł karłowaty i wielu rolników zaorało te uprawy – wyjaśnia Alicja Kluba.

Mieszkańcy jak zwykle mogli wybierać przeróżne gatunki miodów.

Wszystkie rodzaje miodów można było zakupić podczas kiermaszu bezpośrednio u producentów. Jak zwykle śląscy pszczelarze przekazali bezpłatnie swoje miody na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku.

Można też było liczyć na solidną porcję wiedzy. Na temat ziół i produktów pszczelich w profilaktyce chorób mówiła mgr inż. Irena Woźniak. Czas umiliły występy zespołu Bracia PL oraz księdza Bogdana Skowrońskiego.

Organizatorami imprezy byli: Śląski Związek Pszczelarzy, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Pszczynie.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Najsmaczniejszy był miód spadziowy
Najsmaczniejszy był miód spadziowy
Śląski Dzień Miodu na rynku w Pszczynie
Śląski Dzień Miodu na rynku w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19