(fot.UG Pawłowice)

Skutki weekendowej nawałnicy

Pawłowice29.06.2020, 17:31

W nocy z piątku na sobotę, z 26 na 27 czerwca, gwałtowne burze spowodowały zalanie wielu terenów m.in. w gminie Pawłowice.

Nawałnice przetaczające się nad Polską w ostatni weekend dały o sobie znać również w gminie Pawłowice. Opad wody był tak intensywny, że w wielu miejscach przepompownie nie dały rady na bieżąco odprowadzać wody. Głównie ucierpiały te obszary, na których widoczne są szkody górnicze.

Na ul. Wyzwolenia w Pawłowicach wylała Pawłówka. W akcję z ramienia kopalni zaangażowane było Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. oraz firma TOLOS prowadząca obecnie prace przy zabezpieczeniu Pawłówki i Zawodowa Straż Pożarna KWK Pniówek. Przy odpompowywaniu z ulicy wody pracowali również strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Pszczyny. Z wodą udało się uporać dopiero w poniedziałek nad ranem, ale ulica musi być jeszcze oczyszczona, zanim zostanie przywrócona do ruchu. 

Kolejnym newralgicznym punktem było skrzyżowanie drogi DW-938 z obwodnicą. Zalania spowodowały zamknięcie drogi. Na miejscu pracowała m.in. OSP Golasowice. Ruch został wznowiony nad ranem w sobotę.  

Woda pojawiła się również na skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej z ul. Orlą, gdzie odpompowywanie trwało do niedzieli oraz na ul. Ligonia w Krzyżowicach. W Krzyżowicach zalane zostały też piwnice domu ludowego i cała okolica. Tutaj zostało skierowanych najwięcej gminnych jednostek OSP, którym pomagały OSP Kryry i OSP Studzionka.  

Woda zalała również tereny rolnicze przy ul. Szybowej. Mała moc przepompowni nie pozwala na szybkie usunięcie wody, a burze i deszcze w kolejnych dniach nie pomagały w działaniach.

Gwałtowny deszcze zalał również wiele prywatnych posesji, podwórek i piwnic. Wielu mieszkańców samodzielnie odpompowywało wodę. Woda pojawiła się również w piwnicach mleczarni i chwilowo zagrożona była działalność zakładu, na szczęście sytuację udało się opanować.

W działania przeciwpowodziowe na terenie całej gminy zaangażowane były wszystkie jednostki gminnych ochotniczych straży pożarnych wspomagane przez OSP Kryry (przy ul. Wodzisławskiej w Pawłowicach), OSP Studzionka (w Krzyżowicach), a także Państwowa Straż Pożarna z Pszczyny. 

Osoby, które doznały strat w gospodarstwach domowych w wyniku zdarzenia klęskowego, są proszone o niezwłoczne zgłaszanie się (do dwóch dni od zdarzenia) do Ośrodka Pomocy Społecznej Pawłowice. Pomoc finansowa udzielana będzie na wniosek osoby uprawnionej. Wnioski można składać:

- osobiście w siedzibie OPS

- drogą elektroniczną  przez ePUAP, Empatię, Profil Zaufany, adres e-mail ops@pawlowice.pl

- ustnie do protokołu pod nr telefonu 739 001 608, 739 001 609, 739 001 605  od 7:30 do 15:30 .

Wniosek powinien zawierać :

- datę zdarzenia

- rodzaj zdarzenia

- rodzaj uszkodzonej/ zniszczonej nieruchomości

- opis szkody.

(źródło: UG Pawłowice)

KK

T G+ F

Zobacz także

Burza i wielka ulewa w Pszczynie. Strażacy interweniowali 60 razy!
Burza i wielka ulewa w Pszczynie. Strażacy interweniowali 60 razy!
Rozstrzygnięto konkurs
Rozstrzygnięto konkurs "Powódź 2010": OSP Piasek wśród laureatów
"Żubrowisko"  w PCKul-u oraz online
"Żubrowisko" w PCKul-u oraz online
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
W starostwie szkolą się z wdrażania dostępności
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
25 września: trzy zakażenia, dwoje ozdrowieńców
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd
Przebudowa mostu w Suszcu. Będzie objazd

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18