Skarby Pszczyńskich Promnitzów

03.12.2009, 10:09Pisaliśmy już w artykule To może być nasz Wawel” o prowadzonych badaniach archeologicznych w krypcie średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych, ale ze względu na ich rangę dla Pszczyny pozwolimy sobie tym razem zaprezentować artykuł pań: Gabrieli Wiencek i Sylwii Piech-Hennek o wykładzie archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpy.W dniu 27 listopada 2009 r. na zaproszenie pani Aleksandry Marzec, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie miał miejsce wykład archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpy. Wystąpieniu towarzyszyła wystawa: „Skarby pszczyńskich Promnitzów”, czyli odkrycia jakie miały miejsce w krypcie średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych. Wśród obecnych osób zaproszeni byli goście związani z oświatą, kulturą, historią, religią, prasą oraz nauczyciele i delegacje młodzieży szkół powiatu pszczyńskiego.

Jak mogliśmy się dowiedzieć krypta Promnitzów w Pszczynie jest wyjątkowym miejscem. Położona jest w podziemiach południowej kaplicy kościoła. Wzniesiona została około połowy XVI w. Jest ona jak mogliśmy się dowiedzieć dla Pszczyny – Wawelem, gdyż spoczęła tam elita, przedstawiciele rodu Promnitzów i ich rodzin władającymi tymi ziemiami w latach (1548-1765).

Badania krypty Promnitzów w Pszczynie finansowane są przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Barbarę Klajmon, a koordynowane przez katowicki oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Są to badania interdyscyplinarne. W skład ekipy wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy.

Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać najnowsze badania, których wyniki zostały w naszej szkole po raz pierwszy przedstawione w tak szerokiej skali. Okazuje się że historia może być ciekawa i ciągle jej rozdziały są dopisywane.


Gabriela Wiencek i Sylwia Piech-Hennek


W galerii poniżej:

1. Badanie sarkofagu Urszuli Schaffgotsch
2. Czaszka Erdmana I Promnica po wydobyciu
3. Złota bransoleta manela Urszuli Schaffgotsch- ok. poł. XVII w.


Artykuł: To może być nasz Wawel”

akm

T G+ F

1

1
1
1

Zobacz także

Tajemnice krypty Promnitzów w Pszczynie
Tajemnice krypty Promnitzów w Pszczynie
TAJEMNICE KRYPTY PROMNITZÓW
TAJEMNICE KRYPTY PROMNITZÓW
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18