Skarby Pszczyńskich Promnitzów

03.12.2009, 10:09Pisaliśmy już w artykule To może być nasz Wawel” o prowadzonych badaniach archeologicznych w krypcie średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych, ale ze względu na ich rangę dla Pszczyny pozwolimy sobie tym razem zaprezentować artykuł pań: Gabrieli Wiencek i Sylwii Piech-Hennek o wykładzie archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpy.W dniu 27 listopada 2009 r. na zaproszenie pani Aleksandry Marzec, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie miał miejsce wykład archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpy. Wystąpieniu towarzyszyła wystawa: „Skarby pszczyńskich Promnitzów”, czyli odkrycia jakie miały miejsce w krypcie średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych. Wśród obecnych osób zaproszeni byli goście związani z oświatą, kulturą, historią, religią, prasą oraz nauczyciele i delegacje młodzieży szkół powiatu pszczyńskiego.

Jak mogliśmy się dowiedzieć krypta Promnitzów w Pszczynie jest wyjątkowym miejscem. Położona jest w podziemiach południowej kaplicy kościoła. Wzniesiona została około połowy XVI w. Jest ona jak mogliśmy się dowiedzieć dla Pszczyny – Wawelem, gdyż spoczęła tam elita, przedstawiciele rodu Promnitzów i ich rodzin władającymi tymi ziemiami w latach (1548-1765).

Badania krypty Promnitzów w Pszczynie finansowane są przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Barbarę Klajmon, a koordynowane przez katowicki oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Są to badania interdyscyplinarne. W skład ekipy wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy.

Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać najnowsze badania, których wyniki zostały w naszej szkole po raz pierwszy przedstawione w tak szerokiej skali. Okazuje się że historia może być ciekawa i ciągle jej rozdziały są dopisywane.


Gabriela Wiencek i Sylwia Piech-Hennek


W galerii poniżej:

1. Badanie sarkofagu Urszuli Schaffgotsch
2. Czaszka Erdmana I Promnica po wydobyciu
3. Złota bransoleta manela Urszuli Schaffgotsch- ok. poł. XVII w.


Artykuł: To może być nasz Wawel”

akm

T G+ F

1

1
1
1

Zobacz także

Tajemnice krypty Promnitzów w Pszczynie
Tajemnice krypty Promnitzów w Pszczynie
TAJEMNICE KRYPTY PROMNITZÓW
TAJEMNICE KRYPTY PROMNITZÓW
Złodziej złapany przez proboszcza
Złodziej złapany przez proboszcza
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18