Schola w Novoti

04.07.2008, 13:43

Suszec, Novot

W czerwcu suszecki Zespół Wokalny w dziesięcioosobowym składzie (dyrygent – Barbara Garus; soprany: Beata Pojda, Monika Pukocz, Aleksandra Bubak; alty: Ewa Waleczek, Agata Kloc, Monika Pastuszka; tenor: Mateusz Czardybon; basy: Jacek Hoła, Artur Sikora)reprezentował gminę i kraj na XII Przeglądzie Pieśni Sakralnej „Chwalmy pieśnią Pana”.
Wyjazd finansowany był przez gminy Suszec i Novot. Schola Canticum, jako gość, wystąpił na zakończenie przeglądu. W kościele parafialnym w Novotyi, przed szeroka publicznością złożoną z mieszkańców i zespołów z Niżnej, Novoti, Dolneho Kubina, Hrustina, zaprezentowali przekrojowy repertuar. - Gaude Mater, pieśni Wacława z Szamotuł, części Mszy o Miłosierdziu Bożym. Wielkie brawa rozległy się po pieśni „Moja mudrost, a występ zakończyliśmy zaśpiewaniem „Barki” w opracowaniu 6-głosowym. Zaskoczyła Słowaków ciekawa aranżacja utworu, a nawet niektórzy nie kryli wzruszenia słysząc dźwięki tej pięknej papieskiej pieśni – mówi Barbara Garus, dyrygentka zespołu.
Historia zespołu

Zespół Wokalny „Schola Canticum” powstał w 2002 roku z inicjatywy wikarego Suszca ks. Michała Matysika, prowadzeniem zespołu zajęła się Barbara Garus studentka edukacji muzycznej. Z założenia schola młodzieżowa, miała prowadzić śpiewy liturgiczne i poszerzać zasób śpiewanych pieśni w parafii. Od tamtej pory zespół śpiewał regularnie podczas coniedzielnych mszy. Początkowo w repertuarze zespołu znajdowały się pieśni jednogłosowe z towarzyszeniem instrumentu klawiszowego.

Od września 2006 roku zespół dojrzał do repertuaru wielogłosowego a capella, na skład mieszany. W październiku 2007 roku Schola Canticum świętowała 5-lecie istnienia pod dyrekcją dyplomowanej już dyrygentki mgr Barbary Garus. Zwieńczeniem występu Scholi Canticum był koncert muzyki kameralnej w wykonaniu zaproszonych gości - pedagogów śląskich szkół muzycznych tj. Sylwii Pradelii (flet) i Piotra Bobera (gitara), Blisko 100 osobowa publiczność brała udział w tym wydarzeniu, na którym nie zabrakło byłych członków zespołu, rodzin i sympatyków scholi.

Zespół Wokalny Schola Canticum posiada w swoim repertuarze m. in. religijne pieśni wielogłosowe pochodzące ze średniowiecza i renesansu, współczesne opracowania pieśni liturgicznych i religijnych, wielką formę wokalną: Mszę o Miłosierdziu Bożym Pawła Bębenka. Posiada także w swoim dorobku pieśni gospelowe oraz świeckie, jednak w parafii znany jest głównie z repertuaru religijnego. Suszecka parafia może się pochwalić tym, że podczas Tridum Paschalnego śpiewana jest jutrznia wg chorału gregoriańskiego - prowadzeniem tych śpiewów zajmuje się również Schola.

Działalność Scholi Canticum została zauważona poza Suszcem, dlatego tylko w ostatnim roku Zespół Wokalny został m. in. zaproszony do oprawy muzycznej: wizytacji abp Damiana Zimonia w Kobielicach, koncertów jubileuszowcyh w Kryrach, Rudziczce, koncertów kolędowych w Mizerowie. Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie do oprawy muzycznej Dnia Wspólnoty w kościele Filia i Jakuba w Żorach. Oprócz tego zespół zaśpiewał na wielu mszach ślubnych i rocznicowych.

Rozwijanie poziomu artystycznego w każdym zespole amatorskim jest niezwykle żmudną i mozolną pracą. Poznawanie repertuaru, emisja głosu wymaga wiele ćwiczenia. Na efekty czeka się nawet kilka lat. Niewątpliwie zwieńczeniem pracy dyrygentki i zespołu było znalezienie sie w gronie laureatów podczas XII Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Bóg się rodzi” w Żorach. Był to pierwszy konkurs wokalny Scholi Canticum w którym brali udział. Zaskoczeniem było zdobycie II miejsca zaraz za znakomitym chórem AF MUSIC pod dyrekcją Andrzeja Marcińca, a przed zespołem wokalnym prowadzony przez Dagmarę Świtacz z Pawłowic. Schola Cantiucm została wtedy zaproszona na koncert galowy, który odbył sie w sali widowiskowej MOK w Żorach.

Początkowo w skład scholi wchodzili suszczanie, obecnie „Schola Canticum” liczy 9 osób pochodzących z całej gminy Suszec (Radostowice, Kobielice, Kryry, Rudziczka i Suszec). Są to uczniowie starszych klas gimnazjów, szkół średnich a także studenci i osoby pracujące, Różnica wieku między najstarszym członkiem, a najmłodszym wynosi 13 lat. Próby odbywają sie dwa razy w tygodniu: na probostwie w Suszcu oraz w Domu Kultury w Suszcu. Uczestnicy są bardzo zaangażowani w swój zespół, dowodem na to jest m.in. nagranie własnym sumptem płyty, stworzenie strony internetowej www.canticum.xt.pl, zajmowanie się naprawą i konserwacją sprzętu nagłaśniającego, stworzenie internetowej galerii fotograficznej dokumentującej działalność koncertową, organizowanie wspólnych wyjazdów weekendowych i wakacyjnych. Schola od początku istnienia jest dopingowana przez miejscowych księży - ks. Jerzego Kolona, ks. Marcina Pękałę, a obecnie Ks. Krzysztofa Winklera.

agw

T G+ F

1

1

Zobacz także

Bankowa Street Live powraca! Pierwszy koncert już dziś
Bankowa Street Live powraca! Pierwszy koncert już dziś
Prace śląskich fotografów do zobaczenia w Centrum Przesiadkowym
Prace śląskich fotografów do zobaczenia w Centrum Przesiadkowym
gorący temat
Tegoroczne „Żubrowisko” odbędzie się we wrześniu
Tegoroczne „Żubrowisko” odbędzie się we wrześniu
Jak głosowali mieszkańcy powiatu w II turze wyborów prezydenckich?
Jak głosowali mieszkańcy powiatu w II turze wyborów prezydenckich?
Kryterium Kolarskie zostaje odwołane
Kryterium Kolarskie zostaje odwołane

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18