(fot. powiat)

Samorządowcy pytają o czerwoną strefę

Powiat08.08.2020, 14:01

Włodarze samorządów w powiecie chcą zweryfikowania, czy powiat pszczyński słusznie został przyporządkowany do tzw. czerwonej strefy z największym przyrostem zakażeń koronawirusem.

Starosta Barbara Bandoła zwołała na piątkowe południe posiedzenie członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego, z udziałem także m.in. włodarzy wszystkich gmin powiatu oraz zastępcy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach i dyrektora pszczyńskiego szpitala.

Głównym tematem wideokonferencji był projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który pojawił się na rządowej stronie w czwartek wieczorem. Na jego podstawie powiat pszczyński został przypisany do tzw. czerwonej strefy, w której już od soboty mają obowiązywać znaczące restrykcje pod kątem zgromadzeń, działalności lokali gastronomicznych, organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, noszenia przez mieszkańców maseczek także w przestrzeniach otwartych czy ilości osób podróżujących komunikacją publiczną.

Włodarze samorządów w powiecie pszczyńskim podjęli decyzję o wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów o wyjaśnienie, dlaczego powiat pszczyński został zaliczony do tzw. czerwonej strefy powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem?

- Dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej czerpiemy z informacji przesyłanej przez Sanepid Samorządom, strony internetowej Sanepidu oraz danych Policji, która kontroluje osoby przebywające w izolacji. Analizując je, widzimy duże rozbieżności i dlatego mamy wątpliwości, czy nasz powiat słusznie został przyporządkowany do czerwonej strefy - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Zwróciliśmy się jako włodarze samorządów w powiecie pszczyńskim do pana Premiera o ich wyjaśnienie oraz zweryfikowanie przyporządkowania powiatu pszczyńskiego do strefy czerwonej. Chcemy też przedstawienia szczegółowej metodologii zaliczania powiatów do konkretnej strefy oraz informacji, jak często lista powiatów będzie weryfikowana - dodaje.

Zapowiadane od soboty restrykcje będą miały ogromy wpływ na działalność przedsiębiorców w powiecie pszczyńskim, zwłaszcza restauratorów i klubów fitness, a także gmin prowadzących działalność uzdrowiskową, jak gmina Goczałkowice-Zdrój. Włodarze oczekują uwzględnienia przedsiębiorstw i samorządów w nowej tarczy antykryzysowej, która pozwoli zrekompensować straty wynikające z zawieszenia działalności.

- Bulwersuje przede wszystkim fakt, że nikt czy to z ministerstwa, czy ze służb wojewody nie uprzedził nas o przyporządkowaniu do czerwonej strefy. Wtedy moglibyśmy wcześniej próbować wyjaśniać wątpliwe kwestie oraz wytłumaczyć specyfikę regionu. Tymczasem jest piątkowe popołudnie. Zapowiedziano, że restrykcje mają obowiązywać od soboty. Na konkretne przepisy czekają przewoźnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy i samorządowcy, a wciąż nie ma obowiązującej treści rozporządzenia w tej sprawie - podkreślają włodarze z powiatu pszczyńskiego.

- Mleko się rozlało i zostaliśmy naznaczeni jako jeden z najbardziej zakażonych powiatów. W dodatku w części naszych gmin, jak Kobiór czy Goczałkowice, są tylko pojedyncze stwierdzone przypadki koronawirusa, a ich mieszkańcy i przedsiębiorcy również muszą ponosić konsekwencje takich rządowych decyzji - mówi starosta. -O bezpieczeństwo swoje i innych musimy dbać, to oczywiste - jako samorząd nieustannie o to apelujemy. Dotyczy to jednak wszystkich regionów, a nie tylko tych, na terenie których wykonuje się największą ilość badań w kierunku koronawirusa. Nie chcemy być napiętnowani z tego powodu - zaznacza Barbara Bandoła.

(źródło: powiat)

 

KK

T G+ F

Zobacz także

Brak nowych zakażeń w powiecie
Brak nowych zakażeń w powiecie
Zmarły dwie zakażone koronawirusem mieszkanki powiatu
Zmarły dwie zakażone koronawirusem mieszkanki powiatu
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18