Sądny dzień nad sądem pracy

Pszczyna01.05.2019, 08:31, aktualizacja: 10:02

Wszystko wskazuje na to, że z Pszczyny zniknie IV Wydział Pracy Sądu Rejonowego w Pszczynie, czyli tzw. sąd pracy. Spory z zakresu prawa pracy mieszkańcy powiatu pszczyńskiego będą musieli rozwiązywać w Tychach.

1 kwietnia br. weszło w życie zarządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie zniesienia niektórych wydziałów w sądach rejonowych oraz zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia wydziałów w sądach rejonowych. Zarządzenie to znosi z dniem 1 lipca m.in. IV Wydział Pracy w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Na jego mocy sprawy z zakresu prawa pracy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Pszczynie przejmie Sąd Rejonowy w Tychach (IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).  

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że sprawami pracowniczymi nigdy nie zajmowały się wszystkie sądy rejonowe w Polsce. Obecnie na ponad 300 takich sądów funkcjonuje 75 wydziałów pracy oraz 55 wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych. „W znoszonych wydziałach napływ spraw był minimalny – czasami była to jedna sprawa na kilka dni. W przypadku Sądu Rejonowego w Pszczynie – to także mniej niż jedna sprawa dziennie dotycząca sporów między pracownikiem a pracodawcą. Dzięki reorganizacji nie będzie niebezpieczeństwa wydłużenia czasu oczekiwania na wyrok, sprawy te trafią do wydziałów w najbliższych sądach, które dobrze i szybko radzą sobie z ich rozpatrywaniem. Reorganizacja  nie spowoduje przewlekania procesów. Przeciwnie, dzięki uwolnieniu kadr efektywność sądów się zwiększy” – głosi komunikat przesłany nam przez Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ministerstwie zapewniają, że stale monitorują potrzebę utrzymywania lub uruchomiania wydziałów pracy. „Każda taka decyzja jest konsultowana z lokalnymi społecznościami, organami władzy samorządowej czy środowiskiem sędziowskim. Decyzja o zniesieniu w tym roku 11 wydziałów pracy jest właśnie efektem takich konsultacji” – zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Co ministerstwo rozumie przez konsultacje trudno dociec, bo 25 kwietnia Rada Miejska w Pszczynie przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec likwidacji przez Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 lipca 2019 r. IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Pszczynie. Radni podnoszą, że Sąd Rejonowy w Pszczynie, w odróżnieniu od pozostałych sądów rejonowych wchodzących w skład Sądu Okręgowego w Katowicach, nie jest jedynie sądem o charakterze miejskim, aglomeracyjnym, gdzie istnieją ścisłe powiązania komunikacyjne i logistyczne, a odległości są niewielkie. Sąd Rejonowy w Pszczynie swym zasięgiem obejmuje nie tylko powiat pszczyński, ale również miasto i gminę Czechowice-Dziedzice. „Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości polegające na przekazaniu spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych do rozpoznania przez Sąd  Rejonowy w Tychach w znacznym stopniu ograniczają dostęp do tej instytucji, zarówno mieszkańcom gminy Pszczyna, jak i też mieszkańcom całego powiatu pszczyńskiego. Osoby kierujące sprawy do Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Pszczynie bardzo często znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i koszty, które wiązałyby się z przemieszczeniem do innego miasta celem stawiennictwa np. na rozprawie, będą dodatkowym obciążeniem. Mogą też stać się jednym z powodów odstępowania tych osób od wnoszenia roszczeń wobec pracodawców naruszających przepisy prawa pracy” - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Władze gminy Pszczyna zwracają się do ministerstwa z prośbą o ponownie przeanalizowanie zasadności podjętych decyzji. Czy możliwa jest zmiana decyzji? Po protestach samorządowców oraz środowiska sędziowskiego w marcu tego roku minister odstąpił od zniesienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach.

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Minister Ziobro odwołał prezesa Sądu Rejonowego w Pszczynie
Minister Ziobro odwołał prezesa Sądu Rejonowego w Pszczynie
Zostań ławnikiem
Zostań ławnikiem
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19