fot. UM Pszczyna

Rzeźba św. Michała Archanioła w Ćwiklicach wyremontowana

Ćwiklice07.11.2017, 11:22

Rzeźba św. Michała Archanioła, która stoi przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Ćwiklicach została wyremontowana.

31 października w obecności burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola, Marty Dąbrowskiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a także państwa Żukowskich, właścicieli gruntu, na którym znajduje się pomnik, dokonano odbiorów technicznych.fot. UM Pszczyna

Pod koniec sierpnia w Urzędzie Miejskim ogłoszono informację o możliwości składania wniosków na udzielenie dotacji. Określono warunki, które zakładały m.in. przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Wpłynął jeden wniosek – od państwa Żukowskich, którzy od wielu lat opiekują się figurą św. Michała Archanioła. Niezbędny okazał się remont, tym bardziej, że pomnik zaczął się przechylać.

- Musimy robić wszystko, żeby podobne obiekty ratować przed zniszczeniem. W końcu to nasze dziedzictwo. Rzeźba została odrestaurowana i zabezpieczona na wiele kolejnych lat. To kolejne już działanie gminy, które pozwoliło uchronić unikatowe obiekty zabytkowe przed degradacją. W ostatnich latach przekazaliśmy na ratowanie kościółka w Ćwiklicach ponad 260 tys. zł. Dzięki naszej pomocy przeprowadzono także konserwację obrazów stacji drogi krzyżowej w kościele parafialnym w Wiśle Małej, krzyża przy ul. Partyzantów, przy alei parkowej,  a także grobu powstańca. Obecnie trwa remont portalu oko opatrzności – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Koszt renowacji wyniósł 70 tys. zł. Zabezpieczono konstrukcję obiektu przed degradacją i niszczeniem. Wzmocniono fundament, a także wyprostowano cały postument. Wykonano izolację przeciwwilgociową.
UM Pszczyna

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Rzeźba w Ćwiklicach zostanie wyremontowana za 70 tys. zł
Rzeźba w Ćwiklicach zostanie wyremontowana za 70 tys. zł
Dla zwycięzcy rzeźba Beceli
Dla zwycięzcy rzeźba Beceli
Przedszkole na os. Piastów nabrało kolorów
Przedszkole na os. Piastów nabrało kolorów
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński
JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński

Komentarze:

DDD 2017-11-07 godz. 14:29
Skandal! Pusta reklama w tle. Mam nadzieję, że chociaż jak się jedzie z drugiej strony to są reklamy.
treść:
autor:

SQL: 20