(fot. Kapela Pszczynioki)

„Przesiądź się na kulturę”: koncerty i warsztaty

Pszczyna31.07.2020, 13:02

Już dziś w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie po raz kolejny będzie można posłuchać muzyki, tym razem tradycyjnej, a ogród pszczyńskiego starostwa zamieni się w miejsce warsztatów tańca.

W piątek, 31 lipca o godz. 17.00 w altanie przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie rozpoczną się bezpłatne warsztaty tańca tradycyjnego dla młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studentów oraz zainteresowanych osób. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak - folklorysta, instruktor tańca i choreograf.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie odbędzie się drugi koncert plenerowy w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę”. Tym razem zagrają: kapela Fedaków i kapela Pszczynioki.

- Chcemy, aby te wakacje były przepełnione różnorodnością, by mieszkańcy i turyści otworzyli się na różne gatunki muzyczne. W Centrum Przesiadkowym w Pszczynie będzie można usłyszeć nie tylko muzykę współczesną, ale także tradycyjną. Zależy nam na tym, aby każdy mógł przesiąść się na kulturę i czerpać radość płynącą z muzyki w tym miejscu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Kapelę Pszczynioki tworzą pasjonaci folkloru i muzyki tradycyjnej. W zespole, starsze pokolenie przekazuje swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte przez lata, ucząc to młodsze tradycji, śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych.

Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną.

Przypomnijmy, że pierwsze koncert w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę" odbyły się w piątek, 10 lipca. Zagrali wówczas: Offbeat i Darmowy Catering - dwa młodzieżowe zespoły działające przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie pod okiem Joanny Gryz. W ich skład wchodzą uczniowie i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę” są organizowane z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W razie niepogody warsztaty tańca odbędą się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Na bieżąco będziemy przekazywać informacje o kolejnych koncertach.

Organizatorami projektu są: powiat pszczyński, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
Limity pasażerów w transporcie publicznym
Limity pasażerów w transporcie publicznym
Akcja ” Podziel się krwią w wakacje”
Akcja ” Podziel się krwią w wakacje”
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie
Kolejni ozdrowieńcy w powiecie
Wstrzymano przyjęcia do hospitalizacji w pszczyńskim szpitalu
Wstrzymano przyjęcia do hospitalizacji w pszczyńskim szpitalu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18