(fot. Kapela Pszczynioki)

„Przesiądź się na kulturę”: koncerty i warsztaty

Pszczyna31.07.2020, 13:02

Już dziś w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie po raz kolejny będzie można posłuchać muzyki, tym razem tradycyjnej, a ogród pszczyńskiego starostwa zamieni się w miejsce warsztatów tańca.

W piątek, 31 lipca o godz. 17.00 w altanie przy Starostwie Powiatowym w Pszczynie rozpoczną się bezpłatne warsztaty tańca tradycyjnego dla młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studentów oraz zainteresowanych osób. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak - folklorysta, instruktor tańca i choreograf.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie odbędzie się drugi koncert plenerowy w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę”. Tym razem zagrają: kapela Fedaków i kapela Pszczynioki.

- Chcemy, aby te wakacje były przepełnione różnorodnością, by mieszkańcy i turyści otworzyli się na różne gatunki muzyczne. W Centrum Przesiadkowym w Pszczynie będzie można usłyszeć nie tylko muzykę współczesną, ale także tradycyjną. Zależy nam na tym, aby każdy mógł przesiąść się na kulturę i czerpać radość płynącą z muzyki w tym miejscu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Kapelę Pszczynioki tworzą pasjonaci folkloru i muzyki tradycyjnej. W zespole, starsze pokolenie przekazuje swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte przez lata, ucząc to młodsze tradycji, śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych.

Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną.

Przypomnijmy, że pierwsze koncert w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę" odbyły się w piątek, 10 lipca. Zagrali wówczas: Offbeat i Darmowy Catering - dwa młodzieżowe zespoły działające przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie pod okiem Joanny Gryz. W ich skład wchodzą uczniowie i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Przesiądź się na kulturę” są organizowane z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. W razie niepogody warsztaty tańca odbędą się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Na bieżąco będziemy przekazywać informacje o kolejnych koncertach.

Organizatorami projektu są: powiat pszczyński, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Dron sprawdzał czym palą mieszkańcy Pszczyny
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Zakończyła się przebudowa ulicy Krasińskiego
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej
Niemal 750 mieszkańców powiatu skorzystało już z bezpłatnej pomocy prawnej
Stworzyła podopiecznym prawdziwy dom
Stworzyła podopiecznym prawdziwy dom

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18