fot. powiat pszczyński

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto będzie wezwany?

Powiat01.03.2019, 12:53

W tym roku obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską dla powiatu pszczyńskiego ma ponad 680 osób, w tym 33 kobiety. Kwalifikacja na naszym terenie ruszyła 1 marca.

W powiecie pszczyńskim kwalifikacji wojskowej podlega 614 młodych mężczyzn z rocznika 2000, 34 mężczyzn z roczników starszych oraz 33 kobiety - głównie absolwentki i przyszłe absolwentki szkół medycznych, w sumie 681 osób.

Najwięcej osób, które stawią się przed Powiatową Komisją Lekarską pochodzi z gminy Pszczyna - 286 osoby. Wezwani zostali również młodzi mężczyźni z gminy Pawłowice - 112 osób, gminy Suszec - 89 osób, gminy Miedźna - 69 osób, gminy Goczałkowice-Zdrój - 50 osób oraz gminy Kobiór - 42 osoby.

Damian Ceglarski, który od ponad 40 lat przewodniczy Powiatowej Komisji Lekarskiej dla powiatu pszczyńskiego podkreśla, że najważniejsze jest przekazanie informacji o stanie zdrowia. - Przystępujący do komisji nie powinni niczego ukrywać. To na podstawie badania i okazanych dokumentów przydzielana jest właściwa kategoria wojskowa - podkreśla.

Powiatowa Komisja Lekarska dla powiatu pszczyńskiego przyjmuje osoby podlegające kwalifikacji wojskowej w 2019 roku w budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie przy ul. Bogedaina 24 od godz. 11.30. Każda osoba, która ma obowiązek stawić się przed komisję otrzymała lub otrzyma imienne wezwanie od lokalnego samorządu z informacją o terminie i miejscu oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport),
- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Terminy kwalifikacji wojskowej w poszczególnych gminach w 2019 roku:
Gmina Pszczyna - 1-13 marca
Gmina Suszec - 13-15 marca
Gmina Miedźna - 15- 19 marca
Gmina Pawłowice - 19-22 marca
Gmina Goczałkowice-Zdrój - 25-26 marca
Gmina Kobiór - 26-27 marca
Kobiety - 28 marca
powiat pszczyński

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Ruszyła kwalifikacja wojskowa
Ruszyła kwalifikacja wojskowa
Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto musi się stawić?
Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto musi się stawić?
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19