(fot. powiat)

Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa

Powiat28.05.2020, 16:40

Od 1 czerwca w okolicach szpitala dzięki działaniom powiatu pszczyńskiego ruszy mobilny punkt wymazowy dla osób wskazanych przez Sanepid. Finansowaniem wymazobusa zajmą się prawdopodobnie gminy - ten temat omawiany był podczas spotkania starosty Barbary Bandoły z dyrektorem tyskiego Sanepidu oraz włodarzami gmin z powiatu pszczyńskiego.

- Jak podkreślił dr Grzegorz Gołdynia, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach, sytuacja epidemiczna w powiecie pszczyńskim jest szczególnie trudna, co wynika z dużego ogniska zakażeń koronawirusem w KWK Pniówek. Na szeroką skalę zostały wykonane badania przesiewowe, które objęły nie tylko pracowników kopalni, ale także firm współpracujących - relacjonuje Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Siedem tysięcy osób przebadano dwukrotnie. W konsekwencji duża część załogi kopalni ma wyniki dodatnie i w sporej części są to mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Zostali oni objęci izolacją domową, a ich rodziny kwarantanną. Część wyników z drugiego wymazu jeszcze do Sanepidu spływa.

Spotkanie starosty oraz włodarzy gmin z powiatu pszczyńskiego z szefem tyskiego Sanepidu zostało zorganizowane przede wszystkim w celu omówienia dalszej współpracy przy finansowaniu wymazobusa na terenie powiatu pszczyńskiego. Od 17 kwietnia powiat pszczyński, w porozumieniu z ościennymi powiatami (powiatem bieruńsko-lędzińskim, mikołowskim i miastem Tychy), finansuje pracę załogi medycznej ze specjalnej karetki (każdy samorząd na swoim terenie). Ekipa medyczna pobiera wymazy od osób wskazanych przez Sanepid w miejscu ich zamieszkania. Środki na ten cel powiat zarezerwował w ramach rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Warto podkreślić, że samorządy wspierają takimi działaniami administracje rządową, bo wykonywanie wymazów i badań w kierunku koronawirusa to jej zadania.

Pobieranie wymazów od górników oraz ich rodzin sfinansuje Jastrzębska Spółka Węglowa, są jednak inne, pojedyncze ogniska na terenie powiatu pszczyńskiego, dlatego ważne, by praca samorządowego wymazobusa była utrzymana. - Podejmiemy się kolejnego zadania, które przyspieszy wykonywanie badań mieszkańcom w powiecie pszczyńskim. Od 1 czerwca w okolicach Szpitala Powiatowego w Pszczynie uruchomimy mobilny punkt wymazowy, gdzie osoby wskazane przez Sanepid będą podjeżdżać w celu pobrania wymazu. Kupiliśmy potrzebne urządzenia. Będziemy także pomagać finansowo w transporcie próbek do badań. Dyrektor tyskiego Sanepidu zaproponował burmistrzowi Pszczyny oraz wójtom gmin powiatu pszczyńskiego przejęcie finansowania pracy wymazbusa - mówi Barbara Bandoła.

Mimo że jest to zadanie wykraczające poza obowiązki samorządów, włodarze podjęli się przeanalizowania tego tematu. W najbliższych dniach zapadną konkretne decyzje w tej sprawie.

- Ze względu na sytuację epidemiczna w naszym powiecie, dr Gołdynia zalecił podtrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, w tym byśmy na terenie powiatu przez najbliższe dwa tygodnie nie otwierali placówek dla dzieci i młodzieży oraz urzędów i innych jednostek. Podkreślił, że ich otwarcie byłoby zbyt dużym zagrożeniem dla mieszkańców. Dalsze zalecenia będą przekazywane na bieżąco, ponieważ sytuacja jest dynamiczna i w 100% nie można jej w tej chwili przewidzieć - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Gmina przekazała kolejne 15 tys. zł na wykonywanie wymazów
Gmina przekazała kolejne 15 tys. zł na wykonywanie wymazów
Ruszy mobilny punkt wymazowy w powiecie pszczyńskim
Ruszy mobilny punkt wymazowy w powiecie pszczyńskim
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18