fot. UM Pszczyna

Rozmawiają o jakości edukacji w gminie Pszczyna

Pszczyna01.12.2017, 11:04

Od kilku lat gmina Pszczyna organizuje dla nauczycieli, uczniów i rodziców otwarte wykłady w ramach Forum Edukacyjnego. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele instytucji edukacyjnych oraz organizacji działających na rzecz edukacji.

Założeniem Forum Edukacyjnego jest tworzenie przestrzeni do stworzenia szerokiej koalicji ludzi i instytucji, którzy wspierają działania edukacyjne w gminnych placówkach. Dotychczas odbyły się cztery edycje Forum Edukacyjnego.

I Forum w 2014 r. zatytułowane było „Zasoby edukacyjne powiatu pszczyńskiego. Instytucje lokalne działające na rzecz edukacji”, II Forum w 2015 r. - „Kompetencje oczekiwane przez pracowników lokalnego rynku pracy”, III Forum w 2016 r. - „Kształtowanie kompetencji kluczowych w naszych szkołach”, a tegoroczne, IV Forum - „Pan daltoński - od nauczania do uczenia się”.

Ponadto gmina Pszczyna uczestniczy w projekcie MEN realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”.   

Koordynatorami projektu są Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza i radna Maria Szostak. Koordynatorzy uczestniczyli w szkoleniach, których celem było przygotowanie planu strategicznego doskonalenia pracy pszczyńskich placówek oświatowych, opracowania działań i zasad ich finansowania.

W opracowaniu założeń planu doskonalenia uczestniczyło całe środowisko edukacyjne gminy. 16 września 2017 r. odbyło się w gronie nauczycieli, rodziców i instytucji edukacyjnych I spotkanie dialogowe - „Szczere rozmowy o edukacji”. Efektem tego spotkania było wskazanie priorytetów doskonalenia gminnych placówek.

Po opracowaniu propozycji planu strategicznego przez koordynatorów projektu 9 listopada odbyło się II spotkanie dialogowe, służące ustaleniu działań w szkołach i przedszkolach, które wpłyną na kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów.

Drugie spotkanie odbywało się pod hasłem „Jakość to sposób myślenia, który powoduje, że poszukuje się najlepszych rozwiązań”. Działania zaplanowane w placówkach będą realizowane w ramach procesowego wspomagania organizowanego przez PPP w Pszczynie.

Uczestnicy spotkań z wielką troską rozmawiali o potrzebie organizacji procesów edukacyjnych we współpracy z rodzicami i instytucjami lokalnego środowiska. Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i potwierdzały sens dialogu w działaniach na rzecz edukacji.
UM Pszczyna

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Jaką przyszłość wybrać? XI Pszczyńskie Targi Edukacyjne
Jaką przyszłość wybrać? XI Pszczyńskie Targi Edukacyjne
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19