Rowerzyści chcą standardów

Powiat03.05.2019, 10:25

Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Budowane są kolejne ścieżki rowerowe, ale… Można jeszcze sporo poprawić, by rowerzyści mogli czuć się bezpiecznie.

Rowerowa Pszczyna (miłośnicy dwóch kółek skupieni na profilu o tej nazwie na Facebook’u) oraz radny Arkadiusz Gardiasz skierowali do burmistrza Dariusza Skrobola interpelację w sprawie wprowadzenia do stosowania standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej w Pszczynie.

22 stycznia 2019 r. Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uchwałą nr 22/2019 przyjął opracowanie pn.„Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”. To opracowanie, które jest zwieńczeniem pięciu miesięcy pracy projektantów, przedstawicieli wszystkich gmin metropolii oraz trzydziestu organizacji pozarządowych. Dzięki niemu nowe drogi rowerowe w metropolii będą powstawać według ujednoliconych i wspólnych standardów, podobnie jak towarzysząca im infrastruktura. Chodzi o ustalenie wspólnych zasad dotyczących m.in. szerokości dróg czy stosowanej nawierzchni. Dokument precyzuje też kwestie związane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchu rowerowego, oznakowaniem tras dla rowerów, czy wymaganiami technicznymi dla infrastruktury. Zdefiniowano w nich też kwestie utrzymywania i remontowania infrastruktury dla rowerów, a także integracji jednośladów z transportem zbiorowym.

Rowerowa Pszczyna i radny Gardiasz zwracają uwagę, że powstająca infrastruktura rowerowa w Pszczynie nie spełnia wymagań wyznaczonych przez przyjęte uchwałą standardy. „Wypracowane standardy i wytyczne pomogą naszemu miastu zadbać o potrzeby wszystkich użytkowników dróg oraz pozwolą dołączyć do grona tych, którym zależy na zwróceniu się w kierunku zrównoważonego transportu. Coraz częściej rower wykorzystywany jest jako środek komunikacji, nie wyłącznie rekreacji”. - czytamy w interpelacji.

Odpowiedź burmistrza ucieszyła rowerzystów, bo ten się z nimi zgodził: „Wydział Gospodarki Komunalnej tutejszego urzędu zapoznał się z treścią uchwały N 22/2019 Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z dnia 22 stycznia 2019 r. i stoi na stanowisku, że właściwym jest stosowanie zasad opisanych w „Standardach i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej" przy tworzeniu wszystkich dokumentów planistycznych i projektowych związanych z budową infrastruktury rowerowej na terenie Gminy Pszczyna” – czytamy w odpowiedzi na interpelację. Oby za słowami poszły czyny.

Kolejnym krokiem ma być wystąpienie do Zarządu Powiatu Pszczyńskiego o stworzenie wspólnego zespołu ds. infrastruktury rowerowej z uwzględnieniem wszystkich uczestników dróg, ze względu na złożony charakter dróg w Pszczynie, w tym przenikające się drogi gminne i powiatowe.

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Podsumowanie trzeciego sezonu z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
Podsumowanie trzeciego sezonu z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
W sobotę startuje Pszczyński Rower Miejski!
W sobotę startuje Pszczyński Rower Miejski!
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

Komentarze:

Hmm... 2019-05-03 godz. 11:34
W Pszczynie stare chodniki wymieniają na nowe, a w ościennych miejscowościach przy ruchliwych drogach nawet starych nie ma. Tam bezpieczeństwo jest nieważne.
treść:
autor:

SQL: 19