Rowerzyści chcą standardów

Powiat03.05.2019, 10:25

Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Budowane są kolejne ścieżki rowerowe, ale… Można jeszcze sporo poprawić, by rowerzyści mogli czuć się bezpiecznie.

Rowerowa Pszczyna (miłośnicy dwóch kółek skupieni na profilu o tej nazwie na Facebook’u) oraz radny Arkadiusz Gardiasz skierowali do burmistrza Dariusza Skrobola interpelację w sprawie wprowadzenia do stosowania standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej w Pszczynie.

22 stycznia 2019 r. Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uchwałą nr 22/2019 przyjął opracowanie pn.„Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”. To opracowanie, które jest zwieńczeniem pięciu miesięcy pracy projektantów, przedstawicieli wszystkich gmin metropolii oraz trzydziestu organizacji pozarządowych. Dzięki niemu nowe drogi rowerowe w metropolii będą powstawać według ujednoliconych i wspólnych standardów, podobnie jak towarzysząca im infrastruktura. Chodzi o ustalenie wspólnych zasad dotyczących m.in. szerokości dróg czy stosowanej nawierzchni. Dokument precyzuje też kwestie związane z projektowaniem tras rowerowych, planowaniem ruchu rowerowego, oznakowaniem tras dla rowerów, czy wymaganiami technicznymi dla infrastruktury. Zdefiniowano w nich też kwestie utrzymywania i remontowania infrastruktury dla rowerów, a także integracji jednośladów z transportem zbiorowym.

Rowerowa Pszczyna i radny Gardiasz zwracają uwagę, że powstająca infrastruktura rowerowa w Pszczynie nie spełnia wymagań wyznaczonych przez przyjęte uchwałą standardy. „Wypracowane standardy i wytyczne pomogą naszemu miastu zadbać o potrzeby wszystkich użytkowników dróg oraz pozwolą dołączyć do grona tych, którym zależy na zwróceniu się w kierunku zrównoważonego transportu. Coraz częściej rower wykorzystywany jest jako środek komunikacji, nie wyłącznie rekreacji”. - czytamy w interpelacji.

Odpowiedź burmistrza ucieszyła rowerzystów, bo ten się z nimi zgodził: „Wydział Gospodarki Komunalnej tutejszego urzędu zapoznał się z treścią uchwały N 22/2019 Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z dnia 22 stycznia 2019 r. i stoi na stanowisku, że właściwym jest stosowanie zasad opisanych w „Standardach i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej" przy tworzeniu wszystkich dokumentów planistycznych i projektowych związanych z budową infrastruktury rowerowej na terenie Gminy Pszczyna” – czytamy w odpowiedzi na interpelację. Oby za słowami poszły czyny.

Kolejnym krokiem ma być wystąpienie do Zarządu Powiatu Pszczyńskiego o stworzenie wspólnego zespołu ds. infrastruktury rowerowej z uwzględnieniem wszystkich uczestników dróg, ze względu na złożony charakter dróg w Pszczynie, w tym przenikające się drogi gminne i powiatowe.

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Pierwsze rowery oznakowane
Pierwsze rowery oznakowane
Zamiast auta, na rowery!
Zamiast auta, na rowery!
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana

Komentarze:

Hmm... 2019-05-03 godz. 11:34
W Pszczynie stare chodniki wymieniają na nowe, a w ościennych miejscowościach przy ruchliwych drogach nawet starych nie ma. Tam bezpieczeństwo jest nieważne.
treść:
autor:

SQL: 19