Fot. Powiat Pszczyński

Rok 2018 w powiecie pod znakiem inwestycji

Powiat01.01.2019, 09:30

W 2018 roku powiat pszczyński przeznaczył 21 mln zł na inwestycje drogowe i bieżące utrzymanie dróg powiatowych. Oprócz tego znaczne środki przekazał na rozbudowę bazy oświatowej oraz szpital.

Powiat pszczyński w 2018 r. wyremontował 12,5 km dróg oraz wyremontował lub wybudował 6,7 km chodników. Łącznie zadania na drogach powiatowych pochłonęły 21 mln zł, z czego niespełna 6 mln zł pochodziło z budżetu powiatu pszczyńskiego, a 15 mln pozyskano ze środków zewnętrznych (m.in. z budżetu państwa, gmin oraz Unii Europejskiej).

Do najważniejszych inwestycji należały: przebudowa ul. Wyzwolenia w Suszcu, Kryrach i Mizerowie na odcinku 6,2 km za niemal 6,3 mln zł, remont ul. Głównej w Goczałkowicach-Zdroju wraz z odwodnieniem na odcinku 1,2 km za 2,8 mln zł czy dokończenie przebudowy ul. Korfantego, Lompy i Topolowej w gminie Miedźna (nakłady poniesione w 2018 r. wyniosły 1,8 mln zł).

W mijającym roku powiat pszczyński zrealizował inwestycje, które w znaczący sposób podniosły bezpieczeństwo na drogach powiatowych. W okolicach szkół i przedszkoli zamontowanych zostało 11 wyświetlaczy prędkości rzeczywistej, a przy 20 nieoświetlonych przejściach dla pieszych znajdujących się przy powiatowych drogach uruchomiono kompletny system oświetlenia, wykorzystujący odnawialne źródła energii.

W pierwszej połowie roku rozpoczęła się największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego - budowa centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To zadanie o wartości niemal 17 mln zł, na które powiat pszczyński pozyskał 85% dofinansowania ze środków unijnych.

Sporo środków zainwestowanych zostało w rozwój bazy oświatowej. Powiat wyposażył w nowoczesny sprzęt dziewięć pracowni do nauki zawodu wykonanych w powiatowych szkołach rok wcześniej, kontynuowane były prace związane z modernizacją budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, wymienione zostało źródło ciepła w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, a końcem roku rozpoczęły się prace w budynku szkoły w Woli.

Najważniejszym zadaniem powiatu było jednak uratowanie Szpitala Powiatowego w Pszczynie, do czego w ogromnej mierze przyczynili się także pracownicy szpitala i ich rodziny.

W 2018 r. na remonty, zakup sprzętu, przygotowanie prowadzenia szpitala oraz wsparcie placówki w pierwszych miesiącach działalności powiat pszczyński przeznaczył ze swojego budżetu kwotę niemal 4,7 mln zł. Z budżetu powiatu przekazywane są także pieniądze na spłatę zobowiązań szpitala sprzed oddania go w dzierżawę - w 2018 r. powiat przeznaczył na ten cel kwotę 1,3 mln zł. Łącznie wsparcie w 2018 r. dla szpitala wyniosło więc niemal 6 mln zł.

- 2018 rok był czasem rekordowych inwestycji w powiecie pszczyńskim. I co najważniejsze, w 2019 roku nie zamierzamy zwalniać tempa. Chcemy zrealizować inwestycje o wartości 22,5 mln zł. Będziemy kontynuować budowę centrum przesiadkowego, zaplanowaliśmy środki na przebudowę ul. Pawiej w Wiśle Małej i ul. Jedności w Studzionce, chcemy rozpocząć przebudowę ul. Rodzinnej w Kobiórze. W dalszym ciągu zamierzamy modernizować powiatową bazę oświatową i wspierać Szpital Powiatowy w Pszczynie - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła.

(Źródło: Powiat Pszczyński)

Reklama

Reklama

man

T G+ F

Galeria (fot. Powiat Pszczyński)

Galeria (fot. Powiat Pszczyński)
Galeria (fot. Powiat Pszczyński)
Galeria (fot. Powiat Pszczyński)
Galeria (fot. Powiat Pszczyński)

Zobacz także

Czy powstanie noclegownia?
Czy powstanie noclegownia?
Na konwencie włodarzy o szpitalu i ochronie środowiska
Na konwencie włodarzy o szpitalu i ochronie środowiska
Grudniowe potrącenie na pasach: kierowca i pasażer z zarzutami
Grudniowe potrącenie na pasach: kierowca i pasażer z zarzutami
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Zniszczenia po wichurze: bądźmy ostrożni w lesie!
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie
Kobiór: wjechał w płot na podwójnym gazie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20