Dr n. med. Marcin Leśniewski i Janusz Kasza, prezes powiatowej spółki Centrum Przedsiębiorczości, prowadzącej szpital (fot. powiat)

W ciągu roku zaopiekowano się 18 340 pacjentami i otworzono nowe poradnie!

Pszczyna01.08.2019, 13:58

W ciągu pierwszego roku działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie, hospitalizowanych zostało 7 636 pacjentów, na izbie przyjęć udzielono pomocy 10 704 osobom. W ciągu 12 miesięcy w pszczyńskim szpitalu na świat przyszło 662 noworodków. Przeprowadzono 1 741 operacji oraz 557 krótkich zabiegów.

Dr n. med. Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie podkreśla, że najważniejsza praca polega na budowaniu doskonale skoordynowanego zespołu. - Wyszliśmy z popiołów, otrząsnęliśmy się po latach problemów, które zakończyły się spopieleniem szpitala przed ponad rokiem i koniecznością zaczynania od nowa. Proces budowania silnego zespołu trwa. Jest też wiara zespołu, że ten szpital będzie się rozwijać. Wielu mieszkańców jest zadowolonych bardzo ludzkim podejściem do pacjentów. Docierają do nas także dobre sygnały z samorządów i to nie tylko z powiatu, ale także od jednostek niezaangażowanych bezpośrednio w organizację szpitalnictwa - miasta i gmin powiatu, ale również północnej części powiatu bielskiego - Czechowic i Bestwiny - mówi dyrektor i podkreśla, że zaangażowanie powiatu, jako właściciela szpitala, mogłoby być przykładem dla niejednego samorządu.

Kontrakt, który w pełni publiczna spółka Centrum Przedsiębiorczości otrzymała na prowadzenie szpitala, nie obejmował badań tomograficznych i endoskopowych, endoprotezoplastyki stawów biodrowego i kolanowego, poradni specjalistycznych, rehabilitacji oraz Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Wspólnie z dyrekcją szpitala i zarządem spółki Centrum Przedsiębiorczości zarządy powiatu poprzedniej i obecnej kadencji nie ustawały w zabiegach o przywrócenie zakresu działalności sprzed rozwiązania umowy z NFZ. To się w dużej mierze udało.

Od 1 czerwca br. w szpitalu działają poradnie chirurgiczna i ortopedyczna, od 1 lipca uruchomiono rehabilitację, pracownię endoskopową oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

- Czynimy usilne starania, żeby odzyskać możliwość wszczepiania endoprotez stawów biodrowych oraz wykonywania tomografii komputerowej dla pacjentów przychodzących z zewnątrz szpitala, refinansowanych przez NFZ - zaznacza dyrektor placówki.

Od 1 lipca w szpitalu działa Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy

- Szpital został doposażony w nowe urządzenia o wartości niemal 3 mln zł, do czego bardzo przyczyniły się zarówno środki przekazane przez powiat pszczyński, jak i samorządy gminne. Powiat zaangażował od kwietnia 2018 r. kwotę blisko 7 mln zł na prace remontowe, wyposażenie, dopłaty do działalności szpitala. Wartość pomocy ze strony gmin Pszczyna, Goczałkowice, Suszec, Miedźna i Kobiór sięgnęła łącznie kwoty 710 tys. zł, za które zakupiono aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C oraz wyposażenie pracowni endoskopii. Szpital uzyskał wsparcie naszych przyjaciół z powiatu Anhalt - Bitterfeld w postaci łóżek, sprzętu ortopedycznego i materiałów pielęgnacyjnych. Jednak zarówno budynek szpitala jak i jego wyposażenie na długo będą wyzwaniem i będą wymagać poważnych nakładów finansowych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Zakupiony sprzęt na oddziały to m.in. ultrasonografy, kardiomonitory, respiratory, defibrylatory, aparaty USG, pompy infuzyjne. Placówkę na nowo wspiera także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała już stanowiska do monitorowania noworodków.

Najnowszy zakup w szpitalu - aparat RTG śródoperacyjny z ramieniem C, pozyskany dzięki pomocy finansowej gmin

Szpital współpracuje z kilkoma górnośląskimi uczelniami, dzięki czemu studentki i studenci pielęgniarstwa, fizjoterapii czy położnictwa realizują w Pszczynie zajęcia praktyczne, staże i praktyki wakacyjne, a lekarze - roczne staże podyplomowe po ukończeniu studiów. Kończy się także proces zdobywania uprawnień dla prowadzenia specjalizacji. Być może jeszcze w tym roku w szpitalu pojawią się pierwsi rezydenci.

- O trudnościach w funkcjonowaniu szpitali powiatowych społeczeństwo polskie wie doskonale, problem sygnalizują zrzeszenia samorządowe, w tym Związek Powiatów Polskich, przekazując swoje uwagi do Ministerstwa Zdrowia i Premiera RP. Zdrowie i bezpieczeństwo nie ma ceny i szpital w Pszczynie musi działać płynnie. Dlatego też staramy się przekonać samorządy gminne, że to nasza wspólna sprawa. Mamy nadzieję, że samorządowa koalicja wokół pszczyńskiego szpitala będzie się umacniać - podkreśla starosta Barbara Bandoła.

1 sierpnia 2018 r. powiatowa spółka otrzymała kontrakt na leczenie szpitalne w powiecie pszczyńskim. Uzyskanie kontraktu było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szpitala, ich rodzin, wolontariuszy i lokalnych firm.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
Do pszczyńskiego szpitala wraca Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
Pszczyński szpital otrzymał niemieckie wyposażenie
Pszczyński szpital otrzymał niemieckie wyposażenie
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
gorący temat
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich
Oświadczenie burmistrza w sprawie miejsc w szkołach średnich
Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym
Nabór wniosków o dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym
Asfalt i oświetlenie na ul. Bór II
Asfalt i oświetlenie na ul. Bór II
gorący temat
"Gazeta Pszczyńska" - nowy numer już w sklepach! O czym piszemy?
"Gazeta Pszczyńska" - nowy numer już w sklepach! O czym piszemy?
Weekend spod znaku folkloru i sportu w Gminie Pawłowice
Weekend spod znaku folkloru i sportu w Gminie Pawłowice

Komentarze:

redakcja 2019-08-02 godz. 10:39
Obie formy są poprawne.
Polski 2019-08-01 godz. 16:55
Chyba otwarto, a nie otworzono
treść:
autor:

SQL: 18