Renata Waliczek laureatką Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali!

27.03.2014, 09:20

Pszczyna

Wczoraj ogłosiliśmy wyniki Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali, organizowanego przez „Gazetę Pszczyńską”.


Pierwsze miejsce zajęła Renata Waliczek za tekst „Żyli prosto i zwyczajnie… czyli Śląsk, kiery pamiyntom… Śląsk, kierymu przaja”. To artykuł napisany po śląsku. - Śląsk to moje drugie imię – stwierdziła laureatka. Odbierając nagrodę wspominała patronkę konkursu, którą osobiście znała.
Renaty Waliczek specjalnie przedstawiać nie trzeba – to trzykrotna półfinalistka konkursu o tytuł Ślązaka Roku, propagatorka wartości śląskich. Mieszka w Górze, z wykształcenia jest położną, pracuje w centrum medycznym. Otrzymała nagrodę główną – 1 000 zł.

Uzasadnienie Kapituły Finałowej: za tekst sentymentalno-reportażowy, apel o zachowanie tradycji, bo to fundament naszej tożsamości, za opis śląskości wiejskiej, pszczyńskiej, wielopokoleniowej, serdecznej i życzliwej. Na uwagę zasługuje piękna śląska mowa, którą doskonale się czyta oraz umiejętne tonowanie emocji i zdrowy sentymentalizm.
Laureatką drugiego miejsca została uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach, Edyta Peter, która do konkursu wysłała tekst pt. „Ostatnie krowy”, traktujący o zanikających wiejskich zwyczajach. Sukcesem była zaskoczona, tym bardziej, że – jak przyznała – jest to jej pierwszy poważny tekst w życiu. Nagrodą za drugie miejsce było 500 zł.

Najniższe miejsce na podium zajął Zdzisław Grygier za pracę „Ocalić od zapomnienia. Z Kociewia na Górny Śląsk”. Poświęcona była mieszkańcom ziem polskich wcielonych do Wehrmachtu na Górnym Śląsku. Otrzymał w nagrodę 300 zł.

Kapituła Finałowa przyznała także pięć wyróżnień. Oto ich zdobywcy:
Patrycja Rom – „A kiedyś było tak pięknie”
Anna Michalska – „Dzieci drugiej wojny”
Józef Spek – „Śmiejowie, czyli trochę tutorialu genealogicznych poszukiwań”
Natalia Koczy – „Staropanieństwo i starokawalerstwo w dawniejszych czasach w powiecie pszczyńskim”
Agnieszka Kozubek – „20 lat minęło…”

Otrzymali oni dyplomy oraz nagrody książkowe.

Uroczystość prowadzili Marcela Grzywacz i Jacek Bielenin, redaktorzy Gazety Pszczyńskiej”, a nagrody wręczył Janusz Hess, właściciel Grupy Terrabit, wydawcy tytułu.


Konkurs i promocja wydawnictwa

Decyzję podjęła Kapituła Finałowa, która oceniła 10 artykułów, wytypowanych przez dziennikarzy „Gazety Pszczyńskiej” spośród wszystkich nadesłanych prac.

W skład kapituły weszli: Aleksander Spyra (Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej), dr Halina Nocoń (historyk, autorka publikacji o ziemi pszczyńskiej), Renata Botor (tygodnik „Echo”), dr Grzegorz Sztoler (śląski publicysta, archiwista Dziennika Zachodniego”), Michał Pawlak (www.katowice.gazeta.pl), Edyta Wojtala (siostra Agnieszki Wojtali) oraz Marcela Grzywacz (redaktor naczelna „Gazety Pszczyńskiej”).

W imieniu kapituły podczas wczorajszej uroczystości głos zabrał Grzegorz Sztoler, który chwalił bardzo wysoki poziom nadesłanych prac.

Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbyła się w Klubie „13” przy Pszczyńskim Centrum Kultury i połączona była z promocją wydawnictwa „Ze zgrzytem”. To zbiór najciekawszych felietonów, które Agnieszka Wojtala pisała w latach 2009-2013 do „Gazety Pszczyńskiej”.

Publikacja wydana przez Grupę Terrabit dostępna będzie w bibliotekach publicznych na terenie całego powiatu pszczyńskiego.

Wczorajszą uroczystość uświetnił występ Joanny Lubańskiej, uczennicy Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu „VoicePless” w duecie z gitarzystą, Mirosławem Mądrym.

Celem konkursu jest uhonorowanie naszej tragicznie zmarłej koleżanki Agnieszki Wojtali - wieloletniej dziennikarki i redaktorki „Gazety Pszczyńskiej”, promocja powiatu pszczyńskiego, a także zachęcanie do stosowania form pisanych.

Organizatorzy dziękują autorom wszystkich nadesłanych prac za poświęcony czas i pracę, a także za ich niezwykle wysoki poziom.

Nagrodzone oraz wyróżnione artykuły publikować będziemy na łamach „Gazety Pszczyńskiej”. W najbliższym numerze, który ukaże się 15 kwietnia zaprezentujemy zwycięski tekst, autorstwa Renaty Waliczek.

pako

T G+ F

Zobacz także

Maria Wąsowska laureatką konkursu historycznego
Maria Wąsowska laureatką konkursu historycznego
gorący temat
Konkurs dziennikarski: zgłoszenia tylko do czwartku!
Konkurs dziennikarski: zgłoszenia tylko do czwartku!
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18