Referendum w koszu

22.11.2010, 10:36


Goczałkowice - Zdrój

Minimalna przewaga głosów na nie” przesądziła o wyniku referendum śmieciowego.


Za odpowiedzią pozytywną (na TAK) opowiedziało się 1287 osób, przeciw (na NIE) zagłosowało 1306. Pozostałe 48 głosów, uznano za nieważne. O negatywnym rozstrzygnięciu referendum zadecydowało 19 głosów.
Organizacja głosowania przy okazji wyborów samorządowych okazała się strzałem w dziesiątkę, a liczna frekwencja (50,54 % - tym samym, przekroczono 30% limit stanowiący o ważności referendum) zaskoczyła komisje do spraw referendum. Okazuje się bowiem, że część głosujących o referendum dowiedziało się właśnie przy okazji przyjścia do lokalów wyborczych.

Wcześniej każde gospodarstwo otrzymało od wójta list informujący o planach przeprowadzenia referendum śmieciowego i zmianach jakie gmina miałaby przeprowadzić. Głosując na tak” mieszkańcy zgodziliby się na przejęcie przez Gminę zarządzania odpadami. W praktyce - za stałą opłatą na Gminie spoczywałby obowiązek dbania o wywóz śmieci i wyposażania posesji w kubły.

Okazuje się jednak, że sporej części goczałkowiczan odpowiada stan obecny. W rezultacie - unikanie obowiązku uiszczania opłat za wywóz śmieci i pozbywanie się ich na własną rękę - palenie bądź podrzucanie do parku czy publicznych koszy. Ta uzdrowiskowa jakby nie było miejscowość od lat boryka się z tym problemem, a utrzymywanie jej w czystości pochłania duże nakłady finansowe.

Być może zabrakło też promocji referendum, powoływania zebrań i doinformowanie mieszkańców, którzy niejednokrotnie błędnie zrozumieli ideę wprowadzania zmian w tym zakresie. Z drugiej strony prędzej czy później wejdzie w życie ustawa odgórnie regulująca te przepisy. 19 października Rada Ministrów przyjęła nowe założenia do projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - w nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór odpadów, gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców za odpady (tak jak za wodę czy ścieki), a od firm egzekwowały odpowiednią jakość usług (odpowiednie zagospodarowywanie odpadów zgodne z prawem). Ustawa ma zostać uchwalona jeszcze w tym roku, a wejść w życie w 2011.

mok

T G+ F

Zobacz także

Trwa referendum
Trwa referendum
O śmieciach zadecydujemy w referendum!
O śmieciach zadecydujemy w referendum!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18