Referendum odbędzie się 3 lutego?

08.11.2012, 09:28

Pszczyna

Referendum w sprawie likwidacji pszczyńskiej Straży Miejskiej odbędzie się najprawdopodobniej 3 lutego. Muszą się jednak na to zgodzić radni, którzy będą głosować 14 listopada.


Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Pszczynie”? Tak będzie brzmiało pytanie referendalne. A data referendum w projekcie uchwały została wyznaczona na niedzielę, 3 lutego 2013 r.

Projekt uchwały muszą jednak przyjąć pszczyńscy radni. Ich decyzję poznamy 14 listopada.

Przypomnijmy, że komisja ds. sprawdzenia poprawności podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum wydała pozytywna opinię w tej sprawie.

Z danych, jakie udało nam się uzyskać wynika, że komisja za ważne uznała 4123 podpisy. By referendum mogło się odbyć, potrzebne były 4024 podpisy.
Informacja z czewartku, 8 listopada, godz. 15.30

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Pszczynie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy zbieraniu podpisów dla inicjatywy referendalnej.

Wśród podpisów złożonych przez Kongres Nowej Prawicy znaleziono wpis Dariusz Skrobol. Przy imieniu i nazwisku nie zgadzał się podpis oraz dane osobowe. Na liście znalazły się także dane oraz podpis osoby publicznej działającej na terenie Pszczyny. Osoba ta złożyła oświadczenie, że nie składała poparcia dla w/w inicjatywy referendalnej.

- Działając jako burmistrz Pszczyny złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego ze sporządzeniem list z podpisami obywateli inicjujących referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Pszczynie. W powyższych okolicznościach nie można wykluczyć, że doszło do popełnienia przestępstwa przeciwko referendum, z art. 248 p.6 k.k., który stanowi, że karze podlega ten kto w związku z referendum dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli inicjujących referendum lub do przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów opisanego w art. 270 k.k. – powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol

W środę 31 października zakończyła pracę Doraźna Komisja Rady Miejskiej w Pszczynie ds. sprawdzania poprawności złożonego wniosku o przeprowadzenie referendum. Na złożonych listach znalazło się ponad 4100 prawidłowych podpisów co oznacza, że członkowie Kongresu Nowej Prawicy zebrali wymagane minimum 4024, co stanowi 10 % wyborców gminy Pszczyna. (źródło: profil mojapszczyna na FB)


Wcześniejsza informacja (godz. 9:28)

- Podpisów jest na tyle, by mogło się odbyć referendum w sprawie odwołania pszczyńskiej Straży Miejskiej, ale ostateczną decyzję podejmie Rada Miejska - powiedział nam Grzegorz Kuczera, przewodniczący komisji, która weryfikowała podpisy zebrane pod wnioskiem pszczyńskiego koła Kongresu Nowej Prawicy, inicjatora przeprowadzenia referendum.

Komisja weryfikacyjna zakończyła już swoje prace i wyprawcowała wspólne stanowisko.


Temu tematowi będzie poświęcone wspólne posiedzenie wszystkich komisji Rady Miejskiej. Radni będą opiniować projekt uchwały dotyczący referendum. Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się 14 listopada podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że wniosek w sprawie odwołania pszczyńskiej Straży Miejskiej 15 października złożył Kongres Nowej Prawicy – Koło w Pszczynie. Do wniosku dołączono ponad 5100 podpisów mieszkańców, popierających przeprowadzenie w Pszczynie referendum.

Radni z komisji weryfikacyjnej sprawdzali, czy złożony wniosek jest zgodny z przepisami ustawy o referendum lokalnym.

Ustawa mówi, że by wniosek był ważny, musi go poprzeć 10% mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. W przypadku Pszczyny to 4024 osoby.

ram

T G+ F

Zobacz także

Przyjdź na zebranie! Sprawdź, kiedy się odbędzie
Przyjdź na zebranie! Sprawdź, kiedy się odbędzie
4 lutego rozpoczyna się pobór
4 lutego rozpoczyna się pobór
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18