Radostowianki w objęciach jazzu

25.10.2012, 14:07

Region, Radostowice

Jest kolejna płyta pokazująca śląski folklor w niekonwencjonalnej, odświeżonej formule. Tym razem pieśni ludowe na warsztat wziął Adam Oleś, znany muzyk jazzowy, a pomagały mu w tym panie z zespołu śpiewaczego „Radostowianki”.


Płyta „hurdu_hurdu to stara śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Adam Oleś, muzyk jazzowy, połączył tradycyjne pieśni ludowe z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. Akustyczne brzmienie instrumentów i współczesną aranżację podkreśla wysmakowana elektronika. - Punktem wyjścia było poszukiwanie czegoś swojskiego, o czym mógłbym powiedzieć, że mam to cały czas wokół siebie i w sobie. Wychowałem się, słysząc gwarę. Dla mnie to rodzaj muzyki. Zainspirowała mnie też płyta „Kaszebe”, na której Olo Walicki nieprawdopodobnie pokazał folklor kaszubski – mówi autor płyty.

Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas) i projektów solowych. Płyta „hurdu_hurdu” (tytuł po śląsku znaczy „husiu, husiu”), składa się z tradycyjnych śląskich pieśni, zagranych „na jazzowo”, lecz bardzo melodyjnie i przystępnie. Gościnnie śpiewa Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”, kierowany przez Jadwigę Masny. Większość utworów pochodzi z opracowania „Pieśni ludowe miasta Katowic” Adolfa Dygacza. W projekcie biorą udział uznani jazzmani, m.in. Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny, Sebastian Frankiewicz i wokalistka Dominika Kontny.

Płyta ukazała się się nakładem śląskiego wydawnictwa „Falami”, której założycielem jest Marcin Babko, dziennikarz muzyczny (m.in. Gazeta Wyborcza, TVP, Jazz Forum) i muzyk (hipiersoniK, Muariolanza). Do sklepów trafiła 22 października br. (dystrybucja Sonic). Można ją też kupić poprzez stronę internetową www.falami.pl. Jak wszystkie płyty wydane przez „Falami”, również i ta ma ciekawą szatę graficzną. Okładkę „ubrano” w materiał, z którego szyte są tradycyjne śląskie stroje kobiece (zopaski). Zamiast książeczki z tekstami mamy zaś własnoręcznie spisane przez Adama Olesia partytury. Za design odpowiada Marta Frank (www.mamamistudio.pl). Partnerami wydawnictwa są m.in. Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Gmina Suszec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.

Premiera koncertowa płyty odbyła się 18 października w katowickim kinotearze Rialto. Wystąpiły też „Radostowianki”. - Kontakt z tymi paniami jest wspaniały. Śpiewanie odmładza je o co najmniej sto lat – mówi Adam Oleś.

Z kolei 4 listopada wydawnictwo promowane będzie w Suszcu. Koncert Silesia.na_Głos” w ramach III Suszeckiej Jesieni Kulturalnej odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 18.00.

jack

T G+ F

Galeria

Zobacz także

"Radostowianki" będą reprezentowały Śląsk
Dziecko w objęciach wsi - konkurs
Dziecko w objęciach wsi - konkurs
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18