(fot. powiat)

Radość płynąca z folkloru

Powiat03.08.2020, 17:00

Energetyczna, folkowa muzyka, taniec i wyjątkowa atmosfera. Mieszkańcy, a także przyjezdni po raz kolejny przesiedli się na kulturę w powiecie pszczyńskim uczestnicząc w warsztatach tańca i plenerowym koncercie.

Drugi rozkład jazdy rozpoczął się w piątkowe popołudnie od nauki tańca tradycyjnego w ogrodzie pszczyńskiego starostwa. Nie zabrakło chętnych do nauki takich tańców, jak: chodzony, puszczany, szewc i owczarek. Warsztaty poprowadziła instruktorka tańca ludowego Iga Fedak, etnolog, etnomuzykolog, która w Kapeli Fedaków śpiewa, gra na bębenku, barabanie. Na żywo przygrywali muzycy z Kapeli Fedaków i Kapeli Pszczynioki. To właśnie te składy wystąpiły tego dnia wieczorem przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie w ramach kolejnego rozkładu jazdy „Przesiądź się na kulturę”. Publiczność żywo reagowała na folkową muzykę, a nogi same rwały się do tańca. Najpierw kapele wystąpiły osobno, a na finał zagrały kilka utworów wspólnie.

Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Kapela Pszczynioki ma swoje korzenie w Dziecięcym Zespole Regionalnym „Jedynka”, działającym przy SP nr 1 w Pszczynie.

- Muzycy doskonale podzielili się ze słuchaczami radością, która płynie z tradycyjnej muzyki. Zarówno ogród starostwa, jak i Centrum Przesiadkowe to idealne miejsca do organizacji kulturalnych wydarzeń i cieszę się, że mieszkańcy i turyści po raz kolejny chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Przed nami kolejne plenerowe koncerty. W ramach najbliższego rozkładu jazdy nie zabraknie mocnego grania. Szczegóły zdradzimy niebawem.

Organizatorami drugiego rozkładu jazdy w ramach „Przesiądź się na kulturę” były: powiat pszczyński, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Pszczynie
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
„Ćwiklice” nagrodzone za zasługi dla powiatu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18