(fot. UG Pawłowice) Próbna transmisja posiedzenia komisji w Pawłowicach. Wkrótce wszystkie sesje rad gmin będzie można śledzić na żywo w internecie.

Radni przed kamerą i inne nowości

Powiat03.11.2018, 09:59, aktualizacja: 12:24

Nowa kadencja rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich oznaczać będzie sporo zmian. Wszystkie sesje będą musiały być nagrywane i transmitowane w internecie.

Kamera w sali obrad i cała sesja na żywo w internecie już wkrótce nie będzie niczym niezwykłym. Nowelizacja ustaw samorządowych wprowadziła od nowej kadencji obowiązek transmisji, nagrywania i udostępniania obrad rad gmin, rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Dzięki temu, mieszkańcy bez wychodzenia z domów będą mogli zobaczyć, czym na sesjach zajmują się radni, jakie podjęli uchwały i jakie tematy poruszano.

W samorządach trwają przygotowania do wprowadzenia transmisji. W ostatnim czasie próbne relacje przeprowadzono m.in. w Pszczynie czy Pawłowicach. 18 września podczas obrad Komisji Wspólnej Rady Gminy Pawłowice tamtejsi radni po raz pierwszy korzystali z indywidualnych mikrofonów, a obraz z sali sesyjnej można było śledzić w czasie rzeczywistym na gminnym kanale YouTube. Próbną transmisję przeprowadzono podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie.

Nowe obowiązki oznaczają też konieczność zakupu nowego sprzętu. W pszczyńskim ratuszu słyszymy, że Urząd Miejski jest przygotowany na przeprowadzanie transmisji na żywo z sesji. - Jesteśmy już po testach. Zakupiono oprogramowanie oraz jedną kamerę. Sprzęt wraz z akcesoriami kosztował prawie 3,4 tys. zł. Potrzebny jest jeszcze komputer, na który ogłoszono przetarg – przyznaje Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Przy okazji ratusz chce kupić też nowe tablety, na których pracować będą radni nowej kadencji. Przypomnijmy, od początku 2015 r. radni otrzymują materiały nie w formie papierowej, a na tablety, które zostały kupione przez urząd. Radni używają ich na sesjach, komisjach, ale też zabierają do domów. Jak tłumaczy rzecznik, urządzenia mają prawie cztery lata i są już wysłużone. Dlatego trzeba kupić nowe. 27 nowych tabletów będzie kosztować ratusz ponad 43 tys. zł. Co ze starymi? - Dotychczasowe tablety zostaną wycenione w serwisie, a radnym zostanie zaproponowana możliwość wykupienia sprzętu – mówi.

Konieczność transmisji sesji w sieci to jednak nie wszystko. Od nowej (już nie cztero-, a pięcioletniej) kadencji jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek rejestrowania i upubliczniania wykazów głosowań. Pozwoli to na sprawdzenie, jak dany radny głosował w konkretnej sprawie. W samorządach ma funkcjonować też komisja skarg, wniosków i petycji, która ma rozpatrywać skargi na działania wójta, burmistrza czy prezydenta oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. Znowelizowane ustawy wprowadzają też m.in. obowiązek corocznej debaty o stanie samorządu czy przyznania mieszkańcom prawa inicjatywy uchwałodawczej.

pako

T G+ F

Zobacz także

Nie chce być radnym od seksu grupowego
Nie chce być radnym od seksu grupowego
gorący temat
Drugi wiceprzewodniczący potrzebny, bo jest dużo imprez
Drugi wiceprzewodniczący potrzebny, bo jest dużo imprez
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowego Domu Kultury w Pawłowicach
O bezpieczeństwie na drodze w Osiedlowego Domu Kultury w Pawłowicach
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!
Kurs fotograficzny dla początkujących. Trwają zapisy!

Komentarze:

Toker 2018-11-04 godz. 10:32
Oddac dzieciom
APPLE 2018-11-03 godz. 15:02
Popieram oddać dla dzieci a Radni pewnie dostana propozycje za 1 zl a tak dzieciaki skorzystają
ja 2018-11-03 godz. 11:40
A nie można tych tabletów przekazać do jakiejś placówki szkolnej np.?
treść:
autor:

SQL: 18