(fot. UG Pawłowice) Próbna transmisja posiedzenia komisji w Pawłowicach. Wkrótce wszystkie sesje rad gmin będzie można śledzić na żywo w internecie.

Radni przed kamerą i inne nowości

Powiat03.11.2018, 09:59, aktualizacja: 12:24

Nowa kadencja rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich oznaczać będzie sporo zmian. Wszystkie sesje będą musiały być nagrywane i transmitowane w internecie.

Kamera w sali obrad i cała sesja na żywo w internecie już wkrótce nie będzie niczym niezwykłym. Nowelizacja ustaw samorządowych wprowadziła od nowej kadencji obowiązek transmisji, nagrywania i udostępniania obrad rad gmin, rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Dzięki temu, mieszkańcy bez wychodzenia z domów będą mogli zobaczyć, czym na sesjach zajmują się radni, jakie podjęli uchwały i jakie tematy poruszano.

W samorządach trwają przygotowania do wprowadzenia transmisji. W ostatnim czasie próbne relacje przeprowadzono m.in. w Pszczynie czy Pawłowicach. 18 września podczas obrad Komisji Wspólnej Rady Gminy Pawłowice tamtejsi radni po raz pierwszy korzystali z indywidualnych mikrofonów, a obraz z sali sesyjnej można było śledzić w czasie rzeczywistym na gminnym kanale YouTube. Próbną transmisję przeprowadzono podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie.

Nowe obowiązki oznaczają też konieczność zakupu nowego sprzętu. W pszczyńskim ratuszu słyszymy, że Urząd Miejski jest przygotowany na przeprowadzanie transmisji na żywo z sesji. - Jesteśmy już po testach. Zakupiono oprogramowanie oraz jedną kamerę. Sprzęt wraz z akcesoriami kosztował prawie 3,4 tys. zł. Potrzebny jest jeszcze komputer, na który ogłoszono przetarg – przyznaje Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Przy okazji ratusz chce kupić też nowe tablety, na których pracować będą radni nowej kadencji. Przypomnijmy, od początku 2015 r. radni otrzymują materiały nie w formie papierowej, a na tablety, które zostały kupione przez urząd. Radni używają ich na sesjach, komisjach, ale też zabierają do domów. Jak tłumaczy rzecznik, urządzenia mają prawie cztery lata i są już wysłużone. Dlatego trzeba kupić nowe. 27 nowych tabletów będzie kosztować ratusz ponad 43 tys. zł. Co ze starymi? - Dotychczasowe tablety zostaną wycenione w serwisie, a radnym zostanie zaproponowana możliwość wykupienia sprzętu – mówi.

Konieczność transmisji sesji w sieci to jednak nie wszystko. Od nowej (już nie cztero-, a pięcioletniej) kadencji jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek rejestrowania i upubliczniania wykazów głosowań. Pozwoli to na sprawdzenie, jak dany radny głosował w konkretnej sprawie. W samorządach ma funkcjonować też komisja skarg, wniosków i petycji, która ma rozpatrywać skargi na działania wójta, burmistrza czy prezydenta oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. Znowelizowane ustawy wprowadzają też m.in. obowiązek corocznej debaty o stanie samorządu czy przyznania mieszkańcom prawa inicjatywy uchwałodawczej.

pako

T G+ F

Zobacz także

Nie chce być radnym od seksu grupowego
Nie chce być radnym od seksu grupowego
Radny pyta burmistrza o... seks grupowy
Radny pyta burmistrza o... seks grupowy
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
gorący temat
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową

Komentarze:

Toker 2018-11-04 godz. 10:32
Oddac dzieciom
APPLE 2018-11-03 godz. 15:02
Popieram oddać dla dzieci a Radni pewnie dostana propozycje za 1 zl a tak dzieciaki skorzystają
ja 2018-11-03 godz. 11:40
A nie można tych tabletów przekazać do jakiejś placówki szkolnej np.?
treść:
autor:

SQL: 18