Głos w sprawie podwyżki za śmieci na sesji zabrał jedynie radny Marek Szklorz

Radni nie zgodzili się na podwyżkę za śmieci

Pszczyna19.03.2015, 15:58

16 radnych było przeciw podwyżce. Póki co zostaje stawka 9,20 zł od osoby.

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni głosowali nad projektem uchwały, który zwiększał z 9,20 zł na 9,90 zł stawkę miesięczną od osoby za odbiór śmieci segregowanych na terenie gminy Pszczyna.

Skąd taka podwyżka? Ratusz tłumaczy ją koniecznością zbilansowania dochodów i wydatków na funkcjonowanie systemu. „W ramach monitorowania finansowania się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przeprowadzono analizę kosztów funkcjonowania systemu w okresie od 1 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Po przeprowadzeniu analizy finansowej ustalono, że w ww. okresie wystąpił brak zrównoważenia dochodów z opłaty i wydatków na funkcjonowanie systemu. W związku z powyższym zachodzi konieczność zmiany wysokości opłaty” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

We wtorek członkowie Stowarzyszenia „Dla Ziemi Pszczyńskiej” wzięli udział w posiedzeniu Komisji Gospodarki Rady Miejskiej, gdzie zaprezentowali swój wniosek, złożony do ogłoszonych w tej sprawie konsultacji społecznych.

„Podwyżka [...] jest w naszym mniemaniu jako Stowarzyszenie bezzasadna. Zaproponowana w projekcie stawka [...] nie koreluje, ani nie wynika z rzetelnego kosztorysu i kalkulacji, lecz ustalono ją w sposób uproszczony, tj. bilansując ogólne sumy dochodów z opłat z wydatkami poniesionymi na funkcjonowanie systemu od lipca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r., dzieląc tą niedoszacowaną kwotę na liczbę mieszkańców i miesięcy. Uwzględniając okresy przeszłe i przyszłe kwotę niezrównoważoną przypadającą na jednego mieszkańca dodano do stawki 9,20 zł, ustalając w ten sposób nową wartość” - czytamy we wniosku do konsultacji.

Burmistrz w odpowiedzi na pismo przyznał, że podwyżka została obliczona na podstawie rzetelnej kalkulacji, a zarzuty są bezzasadne i nie zostały uwzględnione. - Nie chcę wchodzić w spór, ale jestem członkiem stowarzyszenia i uważam, że to my mamy rację – zabrał jako jedyny na sesji głos w tej sprawie radny Marek Szklorz.

Wcześniej projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała Komisja Budżetu (4 głosy za, 2 przeciw i 9 wstrzymujących się, choć radni wyrażając opinię nie znali dokładnej kalkulacji kosztów, którą otrzymali na późniejszym posiedzeniu Komisji Gospodarki), Komisja Gospodarki nie opiniowała projektu.

Dziś radni nie zgodzili się na podwyżkę – podczas sesji Rady Miejskiej na 21 obecnych na sali radnych, 16 zagłosowało przeciw. Wstrzymali się: Krystyna Fuławka, Stanisław Goraus, Henryk Kopiec i Maria Szostak. Za projektem opowiedział się jedynie Roman Urbańczyk.

pako

T G+ F

Zobacz także

Mieszkańcy: na jakiej podstawie ta podwyżka? A radni kalkulację otrzymują dopiero dwa dni przed sesją
Mieszkańcy: na jakiej podstawie ta podwyżka? A radni kalkulację otrzymują dopiero dwa dni przed sesją
Pszczyna: 10 zł za śmieci?
Pszczyna: 10 zł za śmieci?
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach

Komentarze:

Ala 2015-03-25 godz. 13:56
A w Czechowicach 7,50 od maja. U nas się nie da?!
pszczyniok 2015-03-21 godz. 20:45
niespodzianka z pożytkiem dla mieszkańców
nikt 2015-03-20 godz. 22:02
może wkońcu przytrafili sie nam mądrzy radni,choc pewnie nie wszyscy...
gość 3 2015-03-20 godz. 08:47
i co ciamajdy ze stowarzyszenia???
gość2 2015-03-19 godz. 23:24
też jestem pod wrażeniem i jeszcze w szoku
gość 2015-03-19 godz. 22:09
Też jestem pod wrażeniem, a nic na to nie wskazywało
Monic 2015-03-19 godz. 21:41
W szoku jestem ze radni jednak tego nie przeglosowali! Brawo!
treść:
autor:

SQL: 18