fot. Internet

Radni nie zagłosowali za prohibicją

Kobiór11.09.2018, 13:35

W Kobiórze rozważano wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Uchwała dotknęłaby głównie stacje paliw.

Na sierpniowej sesji Rady Gminy Kobiór głosowano uchwałę w sprawie ograniczeń sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie gminy. Takie prawo nadała samorządom nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o samorządzie gminnym. Pozostałe gminy z powiatu pszczyńskiego nie skorzystały z tego zapisu. Był on jedynie rozważany na etapie konsultacji społecznych.

Zakaz miałby dotyczyć godzin od 22.00 do 6.00, a więc obejmowałby głównie punkty sprzedaży otwarte przez 24 h. W Kobiórze znajdują się dwie całodobowe stacje paliw, na których jest możliwość zakupu alkoholu oraz sklep sieci Żabka, czynny do 23.00. To w tych miejscach sprzedaż alkoholu zostałaby ograniczona.

Głosy w sprawie były podzielone. Ostatecznie 10 radnych zagłosowało przeciwko, a dwóch było za. – Przeciwnicy argumentowali, że jedna z tych stacji jest daleko od wsi i dlatego nikt tam nie pójdzie – mówi wójt gminy Kobiór, Eugeniusz Lubański. Dodatkowo zdaniem radnych takie rozwiązanie dla zdeterminowanych nie byłoby przeszkodą, a mogłoby prowadzić do rozwoju nielegalnych źródeł sprzedaży alkoholu. Jak przyznaje wójt, sam skłaniał się w stronę wprowadzenia ograniczenia. – Oczywiście chcemy przeciwdziałać alkoholizmowi. Jednak myślę, że nawet bez zakazu większość osób zaopatruje się w alkohol w zwykłych punktach w ciągu dnia – mówi Eugeniusz Lubański.

Dlatego radni nie zdecydowali się ograniczyć dostępności napojów alkoholowych w gminie, a jedynie -podobnie jak inne samorządy - określili liczbę pozwoleń na sprzedaż alkoholu.

man

T G+ F

Zobacz także

Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Rusza budowa Domu Opieki Społecznej w Kobiórze
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Kobiór: były hotel zmieni wizerunek
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym
Cykl spotkań „Dobra starość, długie życie” w Starostwie Powiatowym

Komentarze:

Zniesmaczona 2018-09-21 godz. 12:48
Stacja ta leży na tyle blisko, że nieletnia młodzież właśnie w godzinach nocnych zaopatruje się tam w niedozwolone im trunki... panie wójcie
treść:
autor:

SQL: 18