Dyskusja nad propozycją zmian w projekcie uchwały podczas sesji Rady Miejskiej 27 października ub.r.

Rację mieli radni, nie burmistrz

Pszczyna23.05.2017, 09:37

Radni zmienili w trakcie sesji projekt uchwały o zmianach w budżecie. Burmistrz stwierdził, że to naruszenie prawa i uchwałę zaskarżył. RIO nie podzieliło jego opinii.

Chodzi o dyskusję, która miała miejsce na sesji Rady Miejskiej 27 października 2016 r. W projekcie uchwały ws. zmian w budżecie gminy na rok 2016 dość niespodziewanie znalazł się zapis, że wprowadza się zadanie inwestycyjne pn. „Projekt budowy miniatury Kościoła Św. Jadwigi” za 10 tys. zł.

Radni nie dowiedzieli się od burmistrza, o jakiej wielkości miniaturę chodzi i ile inwestycja miałaby kosztować. Komisji Gospodarki złożyła więc wniosek o przeniesienie tych środków w projekcie uchwały na bieżące utrzymanie dróg. Stwierdzono, że do pomysłu miniatury można wrócić w 2017 r.

Ale wniosek wywołał spore zamieszanie i ostry sprzeciw burmistrza. - Zgodnie z ustawami, inicjatywa w sprawie sporządzania projektu uchwały i zmian uchwały budżetowej leży tylko i wyłącznie w kompetencji burmistrza – przyznał Dariusz Skrobol. Zacytował też wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

- Doskonale Pan wie, że są rozbieżne stanowiska – odparł radny Arkadiusz Gardiasz. I zacytował wyroki, które dają możliwość radzie dokonywania takich zmian. - Mówimy o precedensie, w którym Państwo wkroczycie w kompetencje burmistrza. Uważam, że to niedopuszczalne, dojdzie do naruszenia przepisów – stwierdził Jarosław Wieczorek, radca prawny w Urzędzie Miejskim. Dodał, że ta część uchwały może zostać unieważniona.

Ostatecznie rada wniosek i poprawiony projekt uchwały przyjęła. Tym samym przeniesiono 10 tys. zł na inny cel. Burmistrz zaskarżył uchwałę do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

RIO zajęło się sprawą na posiedzeniu 17 listopada ub.r., ale nie zajęło stanowiska. - Postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności ww. uchwały Rady Miejskiej w Pszczynie zostało umorzone w dniu 29 listopada 2016 roku – informuje Anna Hardyk, z-ca naczelnika Wydziału Informacji Analiz i Szkoleń RIO w Katowicach.

A to oznacza, że uchwała obowiązuje. - Potwierdza się, że w uzasadnionych przypadkach i z zachowaniem pewnych warunków Rada Miejska ma prawo zmieniać uchwałę budżetową w trakcie roku poprzez korekty projektów uchwał o zmianach w budżecie – mówi radny Arkadiusz Gardiasz. - Do tej pory mówiło się nam, że albo zgadzamy się na wszystkie zaproponowane przez burmistrza zmiany w budżecie, albo nie zgadzamy się na żadne. Decyzja RIO pokazuje, że jest inaczej – dodaje.

pako

T G+ F

Zobacz także

Burmistrz nagrodził trenerkę pszczyńskich biegaczy
Burmistrz nagrodził trenerkę pszczyńskich biegaczy
Radni wybrali przewodniczących
Radni wybrali przewodniczących
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze

Komentarze:

gość 2017-05-23 godz. 12:42
Kompromitacja władzy!!!
DDD 2017-05-23 godz. 11:04
Która to juz z kolei sprawa, w której burmistrz się pomylił...Może ktoś prowadzi statystyki?
treść:
autor:

SQL: 18