fot. archiwum

Pszczyńskie hospicjum rozszerza działalność!

Pszczyna02.06.2017, 10:01

Projekt opracowany przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie dotyczący organizacji i prowadzenia opieki nad osobami niesamodzielnymi (zależnymi) wygrał konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Projekt pod nazwą „Społeczność siłą rozwoju - rozwój usług opiekuńczych na terenie objętym LSR Ziemia Pszczyńska” otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 725 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Osoby niesamodzielne (inaczej tzw. zależne) w codziennym funkcjonowaniu są uzależnione od pomocy innych w wykonywaniu codziennych czynności: odżywiania, przemieszczania się, pielęgnacji, czy zaopatrzenia gospodarstwa domowego. Najczęstszą przyczyną niesamodzielności są starość i choroby. W Polsce brakuje świadczeń dla osób niesamodzielnych. Głównie opiekują się nimi najbliżsi, którzy również nie mogą liczyć na systemowe wsparcie. Tymczasem opieka nad osobą chorą zmienia wiele aspektów życia opiekuna: jego sytuację zawodową, finansową, relacje z innymi , a nawet pogarsza stan zdrowia.

Zgodnie z projektem, pszczyńskie hospicjum od 3 lipca 2017 do 31 grudnia 2018 roku obejmie bezpłatną opieką domową 33 mieszkańców terenów wiejskich powiatu pszczyńskiego (bez miasta Pszczyna), Bierunia, Bojszowów, Wyr, Orzesza i Ornontowic .

Hospicjum zachęca do zgłaszania osób do objęcia opieką domową. Zapisy odbędą się do połowy czerwca. Zasady kwalifikacji osób do opieki w ramach projektu znajdują się na www.hospicjumojcapio.pless.pl w zakładce „Niesamodzielni”.

Pomoc będzie kompleksowa i bezpłatna, zorganizowana w oparciu o 18-letnie doświadczenie pszczyńskiego hospicjum, jego kadrę pielęgniarską, psychologów i rehabilitantów. Opieka sprawowana będzie w okresach kwartalnych. Maksymalny czas opieki dla jednej osoby, w ramach projektu, to pół roku. Jednocześnie projekt pozwala również na poprowadzenie grupy wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych.

− Do hospicjum bardzo często zgłaszają się osoby, które szukają pomocy dla swoich bliskich wymagających stałej opieki. Dlatego Dom Ojca Pio, który budujemy, będzie się składał z hospicjum stacjonarnego i domu dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych. Opiekę hospicyjną prowadzimy już od 18 lat, a opieka nad osobami niesamodzielnymi to kolejna działalność, którą podejmujemy, ponieważ widzimy jak bardzo taka pomoc jest potrzebna. Dzięki projektowi będziemy ją prowadzić już od lipca opiekując się chorymi w ich domach. Opieka ta jest początkiem nowego kierunku naszej działalności . Docelowo będziemy ją również realizować w Domu Ojca Pio, po uruchomieniu części ośrodka, przeznaczonej do prowadzenia dziennej opieki nad osobami niesamodzielnymi - mówi Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Do połowy czerwca pszczyńskie hospicjum przeprowadzi także nabór osób do pracy w charakterze opiekunów osób niesamodzielnych.

Projekt „Społeczność siłą rozwoju − rozwój usług opiekuńczych na terenie objętym LSR Ziemia Pszczyńska” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

pako

T G+ F

Zobacz także

Każdy się nadaje, czyli rzecz o pomaganiu
Każdy się nadaje, czyli rzecz o pomaganiu
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
20 lat Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18