(fot. UM)

Pszczyński Rower Miejski: blisko sześć tysięcy wypożyczeń w 2020 roku

Pszczyna23.10.2020, 16:49

Prawie sześć tysięcy wypożyczeń rowerów miejskich odnotowano w 2020 roku. To dobry wynik, biorąc pod uwagę epidemię. Cieszy również liczba nowych użytkowników, którzy dołączają do systemu i korzystają z jednośladów.

W tym roku rowery miejskie na pszczyńskich ulicach pojawiły się 9 maja. Można było z nich korzystać do 14 października. Wypożyczalnie zlokalizowano w sześciu punktach na terenie gminy Pszczyna oraz w dwóch - w porozumieniu z sąsiednią gminą - w granicach Goczałkowic-Zdroju.

Przez pięć miesięcy rowery miejskie wypożyczono 5822 razy. Choć to liczba niższa od ubiegłorocznej, to jeżeli wziąć pod uwagę okoliczności, z jakimi mierzymy się w tym sezonie, to można mówić o tym, że usługa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Gdyby nie sytuacja związana z epidemią, wypożyczeni byłoby z pewnością znacznie więcej.

- Pomimo niezbyt sprzyjającego okresu, wielu obostrzeń sanitarnych, a nawet przez pewien czas ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańcy bardzo chętnie korzystali z rowerów. Jednoślady z emblematem Pszczyńskiego Roweru Miejskiego można było bardzo często spotkać w parku, na ulicach i przede wszystkim na nowych ścieżkach rowerowych w gminie - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

A jakich połączeń było najwięcej? Najczęściej wybierana trasa to Osiedle Piastów - Rynek. W tym sezonie odnotowano 264 przejazdów w tym kierunku i 217 w odwrotnym.  258 razy podróżowano z dworca kolejowego (stacja na Placu Zwycięstwa i Wolności) na osiedle Piastów i 250 razy ze wspomnianego osiedla w stronę dworca. Popularnością cieszyła się także trasa z dworca na rynek.

O tym jak spore było zainteresowanie świadczy także nowa liczba rejestracji. W 2020 roku do systemu zapisało się 1059 nowych użytkowników, co w sumie pozwoliło przekroczyć sumę 5000 osób korzystających z Pszczyńskiego Roweru Miejskiego.

W tym sezonie  najczęściej z rowerów miejskich korzystały osoby w wieku 18-29 lat (33% wszystkich użytkowników) oraz 30-39 lat (również ponad 30%). Co czwartym wypożyczającym była osoba w wieku 40-49 lat. Najchętniej rowery były wypożyczane w sobotę i w niedzielę, co może świadczyć o tym, że nie tylko pełnią rolę podczas przemieszczania się pomiędzy stałymi punktami, ale także sprawdzają się w trakcie rekreacyjnych wypraw.

W czasie epidemii dodatkowe obowiązki zostały nałożone na operatora. W trakcie usługi firma Nextbike zobligowała się, by w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach przynajmniej dwa razy dziennie prowadzić dezynfekcję pojazdów i stanowisk. Szczególną uwagę zwrócono na newralgiczne elementy rowerów: kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dziecięce rowery w wypożyczalni Pszczyńskiego Roweru Miejskiego
Dziecięce rowery w wypożyczalni Pszczyńskiego Roweru Miejskiego
W sobotę startuje Pszczyński Rower Miejski!
W sobotę startuje Pszczyński Rower Miejski!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18