(fot. UM Pszczyna)

Pszczyński PIK zaopiekuje się Plestorem

Pszczyna14.02.2020, 19:45

W piątek, 14 lutego pracownicy PIK oficjalnie otoczyli opieką małego żubra Plestora, który przyszedł na świat w połowie października. Niestety zaraz po urodzeniu mały żubr został odrzucony przez matkę i stado, a teraz przebywa w indywidualnej zagrodzie.

Ponieważ żubr Plestor codziennie pije Pszczyniankę - zdrową wodę z kranu dostarczaną przez pszczyński PIK, firma zdecydowała się wspierać jego utrzymanie, przekazując co miesiąc kwotę 500 zł na jego wyżywienie.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej Sp. z o. o. w Pszczynie wzięli sobie do serca, że nikt nie powinien spędzać walentynek w samotności. Dlatego właśnie 14 lutego otoczyli troskliwą opieką małego żubra, który 18 października przyszedł na świat w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Zwierzę zaraz po urodzeniu zostało odrzucone przez swoją matkę i odsunięte od reszty stada. Jedynym rozwiązaniem dla niego było umieszczenie go w odizolowanej zagrodzie. Teraz Plestor otrzymał wsparcie finansowe od przedsiębiorstwa w wysokości 500 zł, które m. in. przeznaczone będzie na pokarm. Żubr zjada od 40 do 60 kg paszy każdego dnia. Pożywieniem żubrów są również zioła, trawy, liście krzewów, pąki i kora drzew (zwłaszcza brzóz). Plestor chętnie będzie zajadał również żołędzie. Żubry to ogromne głodomory. Żerowanie zajmuje im od 50 do 80% czasu w ciągu dnia.

- Zdecydowaliśmy się na pomoc żubrowi z kilku powodów. Po pierwsze jest to nasz rodzimy gatunek, który od zawsze kojarzony jest z Pszczyną. Kochamy te zwierzęta, podobnie jak wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Chcemy również, aby nasze dzieci i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się ich widokiem. Sam Plestor i jego historia niesamowicie nas ujęły, dlatego chcemy otoczyć go troskliwą opieką i wsparciem - mówi Wojciech Solik - prezes zarządu PIK Pszczyna.

Jak zapowiadają pomysłodawcy, zwierzę będzie częścią większej kampanii promującej picie wody z kranu w naszym mieście. Akcja przypomina również, że o żubry musimy regularnie dbać, ponieważ to wyjątkowe i chronione zwierzęta. Dziś jest on jednym z symboli Pszczyny.

- Żubry to wyjątkowe zwierzęta, które w lasach pszczyńskich żyją od blisko 150 lat, będąc częścią naszej tradycji i symbolem miasta. Cieszymy się, że można połączyć ze sobą tak świetne inicjatywy - pomoc Plestorowi oraz promocję Pszczynianki, z której jesteśmy bardzo dumni. A pomoc małemu żubrowi doskonale oddaje klimat i atmosferę Pszczyny, która jest miastem dobrych emocji - z uśmiechem dodaje Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny.

Ponadto, już niebawem PIK chce zorganizować konkurs plastyczny dla pszczyńskich przedszkolaków, w którym młodzi artyści będą mogli przedstawić żubra, który ze smakiem pije wodę. W nagrodę PIK zaprosi zwycięzców do odwiedzin Pokazowej Zagrody Żubrów i wizyty u małego Plestora, aby mogły one zobaczyć silne i zdrowe żubrzątko.

- Dzisiaj młody żubr po czterech miesiącach swojego życia, pomimo że jest utrzymywany poza stadem, jest w dobrej kondycji fizycznej, rozwija się prawidłowo, cały czas jest pod opieką weterynarza i pracowników naszej zagrody. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od wielu lat działa już w obszarze edukacji ekologicznej, tym bardziej z satysfakcją przyjmujemy deklaracje Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie o wsparciu działań związanych z ochroną żubrów linii pszczyńskiej  - mówi Jacek Patyk - Prezes Zarządu Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

(źródło: UM)

Reklama

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

PIK wyposaży szkoły w dystrybutory wody
PIK wyposaży szkoły w dystrybutory wody
Stawki za wodę w gminie Pszczyna bez zmian
Stawki za wodę w gminie Pszczyna bez zmian
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Stypendia dla najlepszych uczniów szkół powiatowych
Stypendia dla najlepszych uczniów szkół powiatowych

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20