Członkowie kampanii „Nie Dokarmiaj Smoga” (fot. Nie Dokarmiaj Smoga)

Pszczyńscy działacze dołączyli do Polskiego Alarmu Smogowego

Pszczyna04.03.2019, 14:29

Wśród miast, które dołączyły do ogólnopolskiej inicjatywy Polski Alarm Smogowy znalazła się też Pszczyna i kampania społeczna „Nie Dokarmiaj Smoga”.

Polski Alarm Smogowy to inicjatywa, która zrzesza ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. „Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia jest dramatyczna i niesie poważne konsekwencje dla zdrowia osób mieszkających w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną około 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie oraz wpływa na powstawanie schorzeń takich jak nowotwory, zawał serca, udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i wielu innych” - zauważają działacze.

Jak podkreślają, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja pochodząca ze spalania węgla i innych paliw stałych, a także transport samochodowy, przemysł oraz energetyka zawodowa. PAS stawia sobie za cel doprowadzenie jakości powietrza do stanu nie zagrażającego zdrowiu i życiu osób mieszkających w Polsce.

Jak to zrobić? Wśród 11 postulatów ruchu znaleźć można m.in. wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych, w tym węgla w całym kraju, wprowadzenie standardów emisyjnych dla nowych kotłów sprzedawanych na polskim rynku, wprowadzenie regulacji umożliwiających ograniczenie ruchu samochodowego w miastach, ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z sektora przemysłu i energetyki czy poszerzanie wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza – jego źródeł i skutków.

W lutym kolejnym miastem, które dołączyło do Polskiego Alarmu Smogowego została Pszczyna, a konkretnie kampania społeczna „Nie Dokarmiaj Smoga”, która od jakiegoś czasu informuje o zagrożeniach wynikających ze smogu, alarmuje kiedy normy są przekroczone, organizuje akcje proekologiczne. Grupę tworzą także uczniowie z pszczyńskich szkół. - Zaangażowanie uczniów jest niezwykłe. Mają oni coraz większą świadomość problemu. Walczą o swoje zdrowie, o swoją przyszłość – mówiła nam w ub. roku Mirela Swoboda, nauczycielka w SP nr 1 w Pszczynie, jedna z członkiń kampanii.

W ostatnim czasie Polski Alarm Smogowy po raz kolejny sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W Polsce próg alarmu smogowego wynosi średniodobowo 300 µg pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza. Tymczasem w Paryżu alarm ogłasza się po przekroczeniu 80 ug/m3.

- Pszczyna nie została uwzględniona w podsumowaniu za rok 2018 przygotowanym przez Polski Alarm Smogowy, jesteśmy jednak niekwestionowanym liderem 71 dni z alarmem smogowym wg norm francuskich - mówi Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego „Nie Dokarmiaj Smoga”. W niektórych polskich miastach „francuski” alarm smogowy obowiązywałby przez dwa miesiące. PAS zauważa jednak, że obowiązujące w Polsce kryteria sprawiają, że pomimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 r. w żadnym z miast wojewódzkich nie ogłoszono alarmu smogowego. Ruch zwrócił się z apelem m.in. do Ministerstwa Środowiska o obniżenie progów ostrzegania społeczeństwa.

Pszczyńska kampania „Nie Dokarmiaj Smoga” udziela się m.in. na Facebooku. Na swoim profilu pokazuje miejsca, w których z kominów wydobywa się czarny dym, zwraca uwagę na jakość powietrza, ostrzega przed aktywnością na zewnątrz, informuje o ekologicznych programach pomocowych.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18